Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Folik Asit (Vitamin M, B9)

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  B vitamin ailesinin bir üyesidir. Suda çözünür. Adını latincedeki Folium (yeşil yapraklılar) kelimesinden almıştır. İlk kez 1941 yılında ıspanaktan elde edilmiştir. Bazı kitaplarda vitamin M olarak gösterilir. Uygun mikarlardaki folik asit vücutta enerji eldesinde, proteinlerin yapılmasında, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasında ve barsaklardaki fonksiyonların doğru gitmesinde kilit faktörlerdendir. Ayrıca Folik asit RNA ve DNA nın doğru sentezlenmesi için gereken bir enzimdir.
  Bitkilerin yeşil bölümlerinde, kabakta, lahanada, ıspanakta, yeşil sebzelerde, patateste, havuçta, bira mayasında, sütte, yumurtada, peynirde ve karaciğerde bol miktarda bulunur. Gelişmiş ülkelerde eksiklik sendromuna hiç rastlanmaz.Bu tablo yanlızca emilim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Folik asit eksikliğinde megaloblastik anemi denen bir kansızlık biçimi gelişir. Emilim bozukluğunda ise kansızlığa, glossit (diz iltihabı), stomatit (ağıziçi iltihabı) ve ishal eşlik eder.

  Yapılan bir çok tıbbi çalışma , gebelikte folik asit alınması ile bebeklerin omurgasının doğru kapanması arasında bir ilişki gösterilmiştir. Uzmanlar bebeğin sinir sisteminin gelişimi boyunca folik aside ihtiyacı olduğunu bulmuşlardır. Spina Bifida gibi omurga kapanma anormalliklerinin engellenmesinde annenin günlük 400 mikrogram folik asit alması çok önemli bir yer tutmaktadır. Folik asidin uterus (rahim) kanserlerinin oluşumunuda azaltığı bilinmektedir. Folik asit eksikliğinde hücrelerde görülen manzara kanserleşmeye hazır hücrelerin görünümdedir. Folik asidin hücrelerin kanserleşmeye doğru bozulmalarını engelleyici bir faktör olduğu düşünülmektedir.

  Folik asit eksikliği tüm hücresel fonksiyonları etkilesede en çok hücrelerin kendilerini tamir etme ve yeni hücre yapımı fonksiyonlarını olumsuz olarak etkiler. En hızlı hücre yenilenmesi olan, kırmızı kan hücreleri gibi hücreler bundan çok etkilenirler. Kansızlık (anemi) bu hastalarda görülür.

  Folik asit eksikliğinde dilde hassasiyet, ağız köşelerinin çatlaması, mide barsak sisteminde rahatsızlık hissi, ishal görülebilir. Bu tip beslenme devam ederse de büyümede gerilik, güçsüzlük ve sersemlik hali ortaya çıkar.

  Günlük alınması önerilen folik asit miktarı 180 - 200 mikrogramdır. Folik asit eksikliği genelde ruhsal ve fiziksel stress altındaki kişilerde,alkoliklerde, doğum kontrol hapı, aspirin, anti konvülzan ilaç kullananlarda görülür.

  Folik asit en çok yeşil sebzeler, peynir, fasulye, kahve rengi prinç, tavuk eti, ton balığı, salmon balığı, hububatlarda bulunur.

  Folik asidin fazla alınması bazı allerjik deri reaksiyonlarına neden olabilir. Kanser hastası olup hormonlar ile tedavi edlmekte olan kişiler için fazla kullanmamak çok önemlidir. Fentoin gibi anti konvülzan ilaç kullananlarda yüksek doz folik asit kullanımı konvülziyonlara (havale, bütün vücut kaslarını kasan ve gevşeten durum) neden olabilir.

  alıntı


   
Folik Asit (Vitamin M, B9) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Folik Asit ve Önemi

  Folik Asit ve Önemi

  folik asit, nedir, önemi, eksikliği, nelerde bulunur, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Folik asit, hücre yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşumunda etkili B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu isimle anılmaktadır. Çünkü latincede folum yaprak anlamına gelir. Ayrıca folik asit ve folat aynı anlama...
 2. Folik asit kullanımı

  Folik asit kullanımı

  folik asit kullanımı folik asit eksikliği Sevgili Melekler, her ne kadar tüm doktorlar gebelikte folik asit kullanımının gerekli olduğunu desteklemese de genel kanı kullanmanın faydalı olduğu yönünde.Folik asit çocuğun bazı belirli sakatlıklarla doğma riskini azaltabiliyor.Risk almaya da gerek yok bence. Sizlerin doktorlarının görüşleri ne bu konuda?Doktorunuz size folik asit kullandırıyor mu?
 3. Folik asit kullanım önemi

  Folik asit kullanım önemi

  Merhaba konuyu okudum ve faidelendim 3 aylık gebeyim folik asit alımını ne kadar zaman sonra bırakmalıyım???? Hamilelik sonuna kadar yutulmasında bir sakınca varmıdır? Aydınlatırsanız sevinirim.... Amine elif demir
 4. Vitamin B12 Ve Folik Asit Eksikliği Ile Belirtileri Nedir ?

  Vitamin B12 Ve Folik Asit Eksikliği Ile Belirtileri Nedir ?

  b12 vitamini ve gebelik,folik asid eksikliği nedir,folik asid eksikliğinin belirtileri,folik asid eksikliğinin tedavisi,gebelikte folik asidin önemi hakkında bilgiler Günümüzde sık görülen bir rahatsızlık olan b12 vitamini eksikliği tedavi edilmediğinde ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Genellikle doktor kontrollerinde tesadüfen teşhis edilebilmektedir. Tedavi edilmediği zaman sinir...
 5. B9 Vitamin (folik asit ) Eksikliği Nedir ?

  B9 Vitamin (folik asit ) Eksikliği Nedir ?

  Folik asit eksikliği anemisi , vücudunuzda yeterli folik asit olmadığında ortaya çıkar . Folik asit B vitaminlerinden biridir ve yeni kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere vücudunuza yeni hücreler kazandırır.Vücudunuz oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerine ihtiyaç duyar . Eğer yeterince kırmızı kan hücresi yoksa, zayıf ve yorgun hissetmenize neden olan anemi var demketir. . Bu...

Sayfayı Paylaş