Fortis: Piyasalar Aşırı Tepki Veriyor

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Fortis: Piyasalar Aşırı Tepki Veriyor
ABD'de başlayan ve birçok ülkeyi etkileyen mortgage krizine piyasaların aşırı tepki verdiğini ifade eden Fortis'in CEO'su Jean Paul Votron, "Piyasaları izliyoruz. Elimde altın küre yok ki, bakıp ne olacağını söyleyeyim. Ancak, krizin derinleşmesini beklemiyorum. Çünkü, likidite sorunu yok. Bu nedenle piyasalar normale dönecektir" dedi.

"Hem FED hem de diğer merkez bankaları müdahalelerini yaptı" diyen Votron, ülkeler bazında problemler olmasını beklemediğini kaydetti. Fortis'in fonlara yaptığı yatırımlardan dolayı bir zararı olmadığını anlatan Votron, "Bu dalgalanma Türkiye'yi de etkiliyor. Ancak, Fortis'in Türkiye stratejisinde değişiklik söz konusu değil" diye konuştu.

Türkiye Fortis'in yüzde 11.6'lık yatırım getirisi ve yüzde 18 aktif getiriyle hedeflerinden daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Votron şunları söyledi:

"245 şubemiz var. Dışbank'ı satın aldıktan sonra 70 yeni şube açtık. Yani her hafta bir şube açılışımız oldu. Yıl sonuna kadar da 12 şube yolda. 2 milyonun üzerinde müşterimiz var. Bankacılık ve sigortacılıkta hızlı büyümek istiyoruz."

'Bırakma niyetimiz yok'

Dünya çapında 50 ülkeyi yöneten Votron, 15 yıldır Türkiye ile ilgilendiğini belirterek, "Türkiye, iş yapmak hem fırsatlar hem de işgücü açısından ideal. Öncelikli pazarımız olan Türkiye'yi bırakma niyetimiz yok" dedi.

Fortis'in organik büyümeyi tercih ettiğini anlatan Votron, "Stratejimize uygun olursa satın almaları da değerlendiririz. Buna sigortacılık sektörü de dahil" diye konuştu.

'ABN Amro ile AB'de ilk 5'e gireriz'

Royal Bank of Scotland ve Santander ile birlikte Hollandalı ABN Amro'yu almak istediklerini kaydeden Votron şunları söyledi:

"Bu satın almayla amacımız, Avrupa'nın en önemli bankası haline gelmek. Perakende, ticari, özel bankacılık ve varlık yönetimine odaklandık. Satın alma gerçekleşirse, Avrupa'da 10 milyon müşteriye daha ulaşmış olacağız. Bu da bizi özel bankacılıkta ilk 3'e, aktif büyüklükte ise ilk 5'e ulaştıracak."

Kaynak
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
922
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
706
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
*MeleK*
*MeleK*
Üst