1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Fotosentez ve Kemosentez

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  FOTOSENTEZ ve KEMOSENTEZ
  FOTOSENaaa
  Yeşil bitkilerin havadan aldıkları CO2 yi topraktan aldıkları su ile birleştirip glikoz yapmaları ve oksijen vermeleri olayına fotosentez denir. Olay sadece klorofilli hücrelerde ve ışıklı ortamlarda gerçekleşir.

  A. FOTOSENaaa REAKSİYONLARI
  Bu reaksiyonlar iki kademeden oluşur. Birinci kademede ışık kullanılarak, ikinci kademe için gerekli olan ATP ve NADPH2 ler üretilir.  1. Işıklı Devre Reaksiyonları
  Bu devre kloroplastın zar katmanları içinde yani granalar’da gerçekleşir. Işık mutlaka gereklidir ve iki şekilde meydana gelir.
  Devirli fotofosforilasyonda; sadece 2 ATP senaaalenir. Herhangi bir madde tüketimi görülmez. Elektronlar aynı klorofile geri döner.
  Devirsiz fotofosforilasyonda; hem klorofil-a hem de klorofil-b görev yapar. H2O parçalanır (fotoliz olayı). Devirsiz fotofosforilasyonda bir defa elektronların aktarılması sonucunda 1 ATP, 2 NADPH2 ve 1 O2 molekülü oluşur.

  2. Karanlık Devre
  Işığın kullanılmadığı, enzimatik reaksiyonlar evresidir. Bundan dolayı karanlık devre denir. Ama olayları yine ışıklı ortamda olur. Çünkü ışıklı devreye bağlıdır.
  Kloroplastın sıvı kısmında gerçekleşen bir karbon döngüsüdür. Işıklı devreden getirilen hidrojenlerle CO2 indirgenir ve organik bileşikler senaaalenir. Gerekli aktivasyon enerjisi ise, yine ışıklı devreden gelen ATP lerle sağlanır.
  Karanlık devre reaksiyonlarında mutlaka CO2 gerekli olup, bu safha sıcaklık değişmelerine karşı hassastır. Çünkü enzimler katalizör olarak görev yapar.
  Bir molekül glikozun senaaalenebilmesi için 6 molekül CO2 nin tutulması gerekir. 1 CO2 için 3 ATP ve 2 NADPH2 gerekli olduğuna göre; 1 glikoz için 18 ATP ve 12 NADPH2 gerekir. Bunun için ise, ışıklı devre olaylarının 6 defa tekrarlanması gerekir.

  B. FOTOSENaaa HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
  1. Dış Faktörler
  a. Işık Şiddeti : Karanlık ortamda bitki klorofil taşısa bile fotosenaaa yapamaz. Işık seven bitkilerin fotosenaaai ışık şiddeti arttıkça artar, gölge bitkilerinde de ışık şiddeti arttıkça fotosenaaa hızı biraz artar, ancak ışık bitkilerine oranla artış daha azdır.
  b. Işığın Dalga Boyu : Beyaz ışık birden fazla ışığın birleşmesi sonucunda oluşur. Bitkiler ışığın bazı dalga boylarını emerken (soğururken) bazılarını yansıtırlar. Fotosenaaade en çok kırmızı ve mor ışık, en az ise yeşil ışık soğrulur.
  c. Ortamın Sıcaklığı : Fotosenaaa enzimler sayesinde gerçekleştirilir. Proteinler ısıdan etkilenirler. Bundan dolayı fotosenaaa sıcaklıktan enzimler gibi etkilenir.
  d. CO2 Yoğunluğu : Bitkilerde CO2 yi devreye sokan fotosenaaa enzimleridir. Enzimlerin hız kapasitesi sabittir. Bundan dolayı CO2 miktarı arttıkça fotosenaaa hızı artar, fakat belli bir noktadan sonra sabit kalır.
  e. Mineral Tuzlar
  Mg : Klorofilin yapısında olduğundan dolayı çok fazla olması fotosenaaai hızlandırır.
  P ve Ca : Enzimleri aktive ettiklerinden dolayı bunların artması fotosenaaai hızlandırır.
  Fe : ETS elemanlarının yapısına girdiğinden ve klorofil senaaainin ara reaksiyonlarında kullanıldığından dolayı demirin çok olması fotosenaaai hızlandırır.
  Ayrıca; amino asit, vitamin ve organik baz gibi moleküllerin senaaainde mineraller harcandığı için, yetersiz mineral ortamında bitki gelişmesi yavaşlar.

  2. Kalıtsal Faktörler
  Bitkinin yaprak genişliği ve kalınlığı, yaprak sayısı, stomaların sayısı ve sıklığı, kutikula tabakasının kalınlığı, sitoplazmanın su miktarı, kloroplast sayısı ve enzimatik etkenlerdir.


  KEMOSENaaa
  Bazı bakterilerin klorofil gibi yapıları bulunmadığından güneş enerjisinden faydalanamazlar. Dışarıdan organik besin de almazlar.
  Bu organizmalar yaşadıkları ortamdaki inorganik maddeleri oksitleyerek enerji kazanırlar.
  NH3 + O2 ® NO2(Nitrit) + H2O + K.cal. (Enerji Eldesi)
  Bu enerjiyi su ve karbondioksitin birleştirilmesinde kullanır, kendilerine lazım olan organik besin maddelerini yaparlar veya doğrudan ATP senaaalerler. İşte kimyasal enerjiden faydalanarak organik besinler yapılması olayına kemosenaaa adı verilir.
  Her türün oksitlediği madde farklı olabilir. Buna göre bakteri isimleri oluşturulmuştur. En çok oksitlenen maddeler, NH3, S, H2S, NO2, N2 dir.
  H2O + CO2 + K.cal. ® Glikoz + O2 (Besin Senaaai)
  ADP + Pi + K.cal. ® ATP + H2O (Kemosentetik Fosf.)
  Bu tür bakteriler yaşadıkları ekosisteme oksijen bakımından katkıda bulunmazlar. Çünkü ürettikleri kadarını tüketirler
   
Fotosentez ve Kemosentez konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Solunum ve Fotosentez

  Solunum ve Fotosentez

  Solunum ve Fotosenaaa Canlı organizmalar temel olarak üç yolla enerji elde edebilirler. A-) Mitokondriyal solunum zincirileri ile. B-) Glikozun, glikozliz basamaklarında yıkılması sırasında. C-) Fotosentetik fosforilasyon ile. Mitokondri, içerisinde oldukça kompleks kimyasal reaksiyonları meydana getiren mükemmel bir organeldir.Fotosenaaa yapamayan canlı organizmalarda ATP üretimi kemosenaaa...
 2. Enerji Dönüşümleri (Fotosentez-Solunum)

  Enerji Dönüşümleri (Fotosentez-Solunum)

  fotosentez ve solunum video devirli ve devirsiz fotofosforilasyon farkları devirsiz fotofosforilasyon özellikleri Enerji Dönüşümleri (Fotosenaaa-Solunum) Organik evrim teorisine göre ilkel atmosferde yer alan CO2, H2O, H2, NH3,CH4, vb. gibi moleküller şimşek,yıldırım ve u.v ışınların etkisiyle basit organik moleküller haline dönüştü. (Atmosferde oksijen yoktu.) Şimşek+Yıldırım...
 3. Yapraklar ve Fotosentez

  Yapraklar ve Fotosentez

  Bitkiler besinlerini üretirken sadece topraktan faydalanmazlar. Topraktaki minerallerin yanında, suyu ve havadaki CO2'i de kullanırlar. Bu hammaddeleri alıp yapraklarındaki mikroskobik fabrikalardan geçirerek fotosentez yaparlar. Fotosentez işleminin aşamalarını incelemeden önce fotosentezde son derece önemli bir role sahip olan yaprakların incelenmesinde fayda vardır. YAPRAKLARIN GENEL...
 4. Fotosentez Nedir Fotosentez Hakkında Bilgi

  Fotosentez Nedir Fotosentez Hakkında Bilgi

  Fotosentez Nedir Fotosentez Hakkında Bilgi verir misiniz bana şimdiden tşklerimi sunuyorum.

Sayfayı Paylaş