Frengi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Frengi
Frengi tedavi edilebilen ve Treponema pallidum denen bir bakterinin sebebp oldugu bir hastaliktir.Frenginin cok belirgin tam uc safhasi vardir-her birinin cok belirgin belirtileri vardir;

Ikinci safhada ciltte kizariklik,ateslenmeler,sac dokulmesi, bogazin acimasi ve oteki nezle-gribe benzeyen belirtiler gibi semptomlar gorulebilir;ancak bircok insanda bunlar da gorulmeyebilir.

Ucuncu safha ki buna gizli,genellikle de belirtileri olmayan donem denir- ANCAK frengi bakterisi bu asamada kalp,beyin,karaciger ve oteki ic organlarda ciddi hasarlara,hastaliklara yol acar.Frengi hamilelikte kadin tarafindan bebegine de gecirilir.
Ne siklikta gorulmektedir frengi?
Ulkemizdeki rakamlari bilmiyorum.Ilgililer aciklamalidir.Amerika’da frengi vakalari azalmaktadir;oyle ki 1998 de en dusuk rakamlara ulasmistir.Rapor edilen frengi vakalarinin cogu ulkenin guneybatisindadir ve beyazlara gore de Afrikali Amerikanlarin vakalari yuksektir.Frengi vakalari ABD de genellikle 7-10 senelik aralarla azalir ve cogalir.Iste bu nedenle de ABD de onumuzdeki birkac yilda artis gorebiliriz.

Geri