FT: Hükümetten iddialı ekonomik program bekleniyor

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
FT: Hükümetten iddialı ekonomik program bekleniyor
Ekonomi çevrelerine hitap eden İngiliz Financial Times gazetesi, piyasaların Türk hükümetinin ayrıntılı reform programını beklediği bildirdi. Gazete, Türkiye'deki seçimlerden sonra iki ayı aşkın bir süre geçmesine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ikinci hükümet döneminin ekonomi gündemini henüz açıklamadığını belirterek hükümetin 'iddialı bir ekonomik reform programı'nı ortaya koyması gereğini vurguladı.
Financial Times, "Ekonomi biraz yavaşlama işaretlerini gösterirken ve kredi sıkışması nedeniyle uluslararası ortam belirsiz iken yatırımcıların ayrıntılı bilgi" talep ettiklerini belirtti.
İngiliz gazetesi, Dresdner Kleinwort'ten bir ekonomi ekibinin geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından "Piyasalar ve IMF'nin şimdiye kadar affedici oldu ancak başta mali cephe olmak üzere, makroekonomik konularda net bir sıkı tutma politikasına olan ihtiyaç artık çok açık" dediğine dikkat çekti.


Gözden geçirme şans

IMF heyetinin halen Türkiye'de olduğuna işaret eden gazete, yeni gözden geçirmenin bir şans oluşturduğunu kaydetti.
Türkiye'nin, ABD'deki mortgage krizinden fazla etkilenmediğini belirten gazete, buna karşın Türkiye'nin yükselen piyasalardaki yatırımcıların arasındaki hissiyat değişiklikleri ile risk ve oynaklık algılanmasına kırılgan olduğu yorumunu yaptı.
Gazete şöyle devam etti: "Yatırımcılar ve analistler, Türkiye'nin, küresel piyasa eğilimlerindeki risklere açık olduğu için güçlü bir ekonomik büyümeyi sürdürebilmesinin, o ikiz kırılganlıkların üstesinden gelebilmesini sağlayacak, iç reformların kapsamı ve derinliğinde önemli bir değişme gerektireceğini savunuyorlar."
Yabancı yatırımcıların da yükselen Türk lirasının büyük taraftarları olduğunu vurgulayan gazete, liranın hem yüksek faiz oranları, hem de carry trade nedeniyle önemli ölçüde değerlendirdiğine dikkat çekti.

'Türkiye risklere çok açık'

Türkiye'de reel faizin yüzde 10 civarında olduğuna da işaret edildiği analizde Morgan Stanley'den ekonomist Serhan Çevik'in görüşlerine de yer verildi. Çevik "Temel olarak Türk ekonomisi, beş yıl öncesine göre çok daha iyi bir yerde ancak hala küresel likidite akımlarının risklerine ve oynaklığına çok açıktırö değerlendirmesini yaptı. Financial Times, şunları yazdı:
"Son beş yıldaki başarıdan dolayı Sayın Erdoğan'ın gündemine ilişkin beklentiler yüksektir. İhracat patlama yaptı ve doğrudan yabancı yatırımlar, seller gibi aktı ve bu yıl 25 milyar doları bulabilir. Çok sıfırlı, yuvarlak rakamlardan hoşlandığı gibi görünen Başbakan da, asıl hedefin kişi başına GSYİH'yı 2013'e kadar 10 bin dolara çıkartmak olduğunu söylüyor."

ANKA
 
Üst