1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  FT: Hükümetten iddialı ekonomik program bekleniyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ekonomi çevrelerine hitap eden İngiliz Financial Times gazetesi, piyasaların Türk hükümetinin ayrıntılı reform programını beklediği bildirdi. Gazete, Türkiye'deki seçimlerden sonra iki ayı aşkın bir süre geçmesine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ikinci hükümet döneminin ekonomi gündemini henüz açıklamadığını belirterek hükümetin 'iddialı bir ekonomik reform programı'nı ortaya koyması gereğini vurguladı. Financial Times, "Ekonomi biraz yavaşlama işaretlerini gösterirken ve kredi sıkışması nedeniyle uluslararası ortam belirsiz iken yatırımcıların ayrıntılı bilgi" talep ettiklerini belirtti.
  İngiliz gazetesi, Dresdner Kleinwort'ten bir ekonomi ekibinin geçen hafta Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından "Piyasalar ve IMF'nin şimdiye kadar affedici oldu ancak başta mali cephe olmak üzere, makroekonomik konularda net bir sıkı tutma politikasına olan ihtiyaç artık çok açık" dediğine dikkat çekti.


  Gözden geçirme şans

  IMF heyetinin halen Türkiye'de olduğuna işaret eden gazete, yeni gözden geçirmenin bir şans oluşturduğunu kaydetti.
  Türkiye'nin, ABD'deki mortgage krizinden fazla etkilenmediğini belirten gazete, buna karşın Türkiye'nin yükselen piyasalardaki yatırımcıların arasındaki hissiyat değişiklikleri ile risk ve oynaklık algılanmasına kırılgan olduğu yorumunu yaptı.
  Gazete şöyle devam etti: "Yatırımcılar ve analistler, Türkiye'nin, küresel piyasa eğilimlerindeki risklere açık olduğu için güçlü bir ekonomik büyümeyi sürdürebilmesinin, o ikiz kırılganlıkların üstesinden gelebilmesini sağlayacak, iç reformların kapsamı ve derinliğinde önemli bir değişme gerektireceğini savunuyorlar."
  Yabancı yatırımcıların da yükselen Türk lirasının büyük taraftarları olduğunu vurgulayan gazete, liranın hem yüksek faiz oranları, hem de carry trade nedeniyle önemli ölçüde değerlendirdiğine dikkat çekti.

  'Türkiye risklere çok açık'

  Türkiye'de reel faizin yüzde 10 civarında olduğuna da işaret edildiği analizde Morgan Stanley'den ekonomist Serhan Çevik'in görüşlerine de yer verildi. Çevik "Temel olarak Türk ekonomisi, beş yıl öncesine göre çok daha iyi bir yerde ancak hala küresel likidite akımlarının risklerine ve oynaklığına çok açıktırö değerlendirmesini yaptı. Financial Times, şunları yazdı:
  "Son beş yıldaki başarıdan dolayı Sayın Erdoğan'ın gündemine ilişkin beklentiler yüksektir. İhracat patlama yaptı ve doğrudan yabancı yatırımlar, seller gibi aktı ve bu yıl 25 milyar doları bulabilir. Çok sıfırlı, yuvarlak rakamlardan hoşlandığı gibi görünen Başbakan da, asıl hedefin kişi başına GSYİH'yı 2013'e kadar 10 bin dolara çıkartmak olduğunu söylüyor."

  ANKA
   
FT: Hükümetten iddialı ekonomik program bekleniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. FT: Hükümet sınır ötesi izni istemeye hazır değil

  FT: Hükümet sınır ötesi izni istemeye hazır değil

  ŞIRNAK'ta 13 askerin şehit edilmesinden sonra Türkiye’de oluşan tepki ile birlikte yeniden gündeme gelen Irak’a sınır ötesi harekat tartışmaları Avrupa medyası ile Kuzey Irak’taki Kürt grupların dikkatini Ankara’ya çevirdi. devamı
 2. Hükümet konağı

  Hükümet konağı

  Resmi dairelere işinin düşmesine, zorluk ve zahmetten sonra işlerin düzene girmesine, Hükemet konağında görülen olumlu ve güzel şeyler vali ve yöneticilerin iyi iş ve icraatlarına, bu tür binalarda görülen olumsuzluklar da, yönetim kademesinde görevyapannların menfi uygulamalarına delalet eder.
 3. hükümet

  hükümet

  Bakanlar kurulunu topluca yahut bakanların bir kısmını bir arada görmek, işleri organizeli yürütmeye, rekabet ve göz boyamaya delalet eder
 4. 'iddialıyız, başaracağız'

  'iddialıyız, başaracağız'

  YILMAZ ERDOĞAN'IN YAZDIĞI ÖYKÜDEN TELEVİZYONA UYARLANAN 'KALPSİZ ADAM', İZLEYİCİYLE BULUŞTU. İlk bölümü ekiple birlikte seyreden Yılmaz Erdoğan, dizinin beğenileceğine ve başarılı olacağına inandığını söyledi. Yapımcılığını BKM'nin üstlendiği 'Kalpsiz Adam' önce film olarak tasarlanmış, sonra diziye dönüştürülmüş. Sırrı Süreyya Önder'in senaryo süpervizörlüğünü üstlendiği dizi, kalp nakli...

Sayfayı Paylaş