1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  gaflet nedir bilirmisin?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.


  Gaflet nedir diye sorsanız çoğu kimse cevap verir ,verdiği cevapta doğrudur.Kendisinin böyle bir durumda olup olmadığını sorsanız ,çoğunun verdiği cevapta;hayır dır.Aslında gafletide dini olarak ele alırsak ,bunları birkaç sınıfta toplayabiliriz.Birincisi tamamen gaflet içinde olup ,ALLAH`a inanmayanlar.İkincisi ALLAH vardır deyip,ALLAH hiç yokmuş gibi yaşayıp gaflette olanlar.Bunlar için en önemli şey bu dünyanın nimetlerinden faydalanmak,harama aldırış etmeden yaşamak.Üçüncüsü arasıra ALLAH`ı veya ölümü hatırlayıp(ki genelde bir yakını ölenler veya bir cenazeden yeni çıkmışlar ölüm gerçeğini daha yakın hissedip o zaman zarfında ibadetlerinin bir kısmınıda olsa yerine getirebilirler.Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki;nerede bir deprem yahut felaket olsa oranın halkı o sıralar veya sonrasında dini ibadetlerini yapmada daha titiz davranır.Bunlar gafletin o an için kalkmasını sağlayan etkenlerdir.).Bir diğer grupsa ALLAH`ı her an anıp ,kulluk vazifelerini yerine getirenlerdir ki onlardaki gaflet çok az ve nadirende olsa olabilir.İşte asıl bizi ilgilendiren de burası.ALLAHa şükür ,kulluk vazifelerimizi yerine getiriyoruz ama her an iğreti hayatın bize empoze etmek istedikleriyle içiçe yaşadığımızdan olsa gerek bazen bu tür sıkıntılar yaşayabiliriz.Bunu atlatmak içinde genelde ALLAH`a inanan insanlarla beraber olmalı ve Kuran`ın bizim rehberimiz olduğunu unutmamalıyız.Şeytan istediği kadar bizi gaflet uykusuna yatırmaya çalışsada, buna izin vermemeliyiz.Gafletin gerçeği örten bir sis perdesi olduğunu unutmayalım ve gaflete dalmayalım.

   
gaflet nedir bilirmisin? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gaflet

  gaflet

  Dünya ve ahireti ilgilendiren hususlarda gaflet göstermek kısa ve uzun sürecek pişmanlığa, dönüşü olmayan hatalara, Zamanı boşa harcamaya ve kulluk maksadını unutmaya, sonuçta hüsran olmaya, Sakınılması gereken dostluklare ve kıt akıllı insanlara delalett eder.
 2. Bilirmisin?

  Bilirmisin?

  Gözlerinden bir yudum nefes alıp alıp sana yazıyorum yine. Yürek mürekkebiyle yazılmış onca karalamaya inat seni yaşıyorum satırlarımda. Sen ve ben. İki ayrı kentin sabahında aynı güneşle uyanan iki sevdalı. İmkansızlığın içinde, yokluğun acı nefesinde " aşkı " soluyan iki yürek. Boşver gülüm. Suyla ateşin, geceyle güneşin birbirlerini sevmesi gibi imkansız olsa da aldırma........
 3. Gafletin Nedenleri Nelerdir

  Gafletin Nedenleri Nelerdir

  gün gelri insan gaflete düşer bu hayatın olumsuz yönlerinden biridir değişmez ama Gafletin Nedenleri Nelerdir hiç düşündünüz mü arkadaşlar. Ben düşündüm ve merak ediyorum acaba Gafletin Nedenleri Nelerdir kim biliyor.
 4. Gafletin Sebepleri

  Gafletin Sebepleri

  gaflet gafletin nedenleri gafletin sebepleri gaflete düşmek ile ilgili bilgiler burada melekler. İnsanların doğru yoldan ayrılması, gaflete düşmesi hatta küfür ve isyan içinde olması çeşitli sebepler yüzünden olabilir melekler. Yaşadığı ardarda gelen sıkıntılar ve bu sıkıntıları kaldıramayacak bir bünye ve irade gafletin nedenleri içinde sayılabilir. Sebep ne olursa olsun, genellikle gaflete...

Sayfayı Paylaş