Galaksi sayısı sanılandan fazla

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Galaksi sayısı sanılandan fazla
galaksi sayısı galaksilerin sayısı galaksi sayisi uzaydaki evrendeki
Evrenin “gençlik çağında” galaksi sayısının bugün tahmin edilenden çok daha fazla olduğu anlaşıldı.
Fransız-İtalyan-Alman astronomları, Balina takımyıldızı bölgesinde 9-12 milyar yıl önce, yani evren daha gençken, “mebzul miktarda” galaksi bulunduğunu tespit etti. Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, Balina takımyıldızındaki sayılardan hareket eden uzmanlar, evrenin erken dönemlerindeki galaksi sayısının, şimdiye kadar tahmin edilenin 2 ila 6 katı olduğunu hesapladı.

Astronomlar, bu buluş sonunda galaksilerin oluşumu ve evrimleri konusundaki teorilerin gözden geçirilmesi gerekeceğini vurguladılar.

Fransız Olivier Le Fevre başkanlığındaki astronomların, Güney Avrupa Gözlemevi’nin (ESO) Şili’deki dev teleskopunu kullanarak bu gözlemi yaptığı kaydedildi.

Balina takımyıldızında 8 bin galaksiyi gözlemleyen uzmanlar, 970 galaksinin 9-12 milyar yaşında olduğunu belirledi. Evrenin 13,7 milyar yıl önce meydana gelen “büyük patlama” sonucu oluştuğu düşünülecek olursa, bu galaksilerin evrenin “gençlik” çağında ortayaçıktığı anlaşılıyor. Yeni bir “nüfus” olarak nitelendirilen bu uzak galaksilerde bulunan yıldız sayısı da önceki gözlem ve hesaplamalardan en az iki kat fazla çıktı.
 

Benzer İçerikler

Üst