garip olaylar

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
garip olaylar
1931 - İNSANA KANSER HÜCRESİ AŞILANDI

Dr. Cornelius Rhoads , Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün gözetiminde insan deneklere kanser hücreleri aşıladı. Daha sonra Maryland, Utah ve Panama'da ABD Ordusu Biyolojik Silah tesislerini kurdu ve ABD Atom Enerjisi Komisyonu'na tayin edildi. Buradaki görevi sırasında Amerikan askerlerine ve hastanelerde yatan sivil hastalara radyoaktif madde verilmesini içeren bir dizi deneye başladı.

1932 - 200 SİYAH KOBAY OLARAK KULLANILDI

Tuskegee Frengi Araştırmaları başladı. Frengi teşhisi konulmuş ancak hastalıkları kendilerine bildirilmemiş 200 siyah erkek tedavi edilmek yerine hastalığın seyrini ve belirtilerini izlemek amacıyla kobay olarak kullanıldı. Sonuçta hepsi frengiden ölen bu insanların ailelerine onların aslında tedavi edilebilecekleri asla söylenmedi.

1935- PELAGRA OLAYI

Milyonlarca insan 20 yıl içinde Pelagra'dan (vitaminsizlikten kaynaklanan bir hastalık) öldükten sonra ABD Kamu Sağlığı Hizmetleri Ajansı nihayet hastalığın kökenine inmek için harekete geçti. Ajansın müdürü en az 20 yıldır Pelagra'nın niasin eksikliğinden kaynaklandığını bildiklerini, ancak ölümlerin büyük kısmı yoksul siyah halk arasında gerçekleştiğinden harekete geçmediklerini itiraf etti.

1940 - TUTUKLULARA SITMA MİKROBU

Chicago'daki 400 tutukluya yeni ve deneysel ilaçların etkilerinin araştırılması amacıyla sıtma mikrobu enjekte edildi. Daha sonra Nürmberg'de yargılanan Nazi doktorlar, Soykırım sırasında kendi yaptıklarını savunmak için bu Amerikan araştırmasını örnek gösterdiler.

1944 - GAZ MASKELERİ İNSAN ÜSTÜNDE DENENDİ

1944 Amerikan Donanması gaz maskelerini ve koruyucu kıyafetleri denemek için insan kobaylar kullandı. Gaz odasına kapatılan bu denekler hardal gazı ve levisit'e maruz bırakıldı.

1945 - EN ZEHİRLİ KİMYASAL GİZLENDİ

Ataç Projesi başlatıldı. Nazi bilim adamlarını işe alan ABD Dışişleri Bakanlığı, Ordu İstihbarat ve CIA, onlara ABD'de çok gizli hükümet projelerinde çalışmaları karşılığında dokunulmazlık ve yeni kimlikler verdi. ''Program F'' , ABD Atom Enerjisi Komisyonu tarafından başlatıldı. Bu program, atom bombası üretimindeki en önemli kimyasal maddelerden biri olan 'florid' in insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran en geniş kapsamlı çalışmaydı. Araştırma sırasında floridin insanoğlunun bildiği en zehirli kimyasallardan biri olduğu ve merkezi sinir sistemi üzerinde büyük hasara yol açtığı anlaşıldı; ancak elde edilen bilgilerin büyük bölümü atom bombalarının yapımının engelleneceği korkusuyla ulusal güvenlik adına gizli tutuldu.

1946 - HASTALAR KOBAY OLDU

Savaş gazilerine hizmet veren hastanelerdeki hastalar, tıbbi deneylerde kobay olarak kullanıldı. Kuşkuları ortadan kaldırmak için ne zaman böyle bir hastanede gerçekleştirilen bir çalışmayla ilgili rapor hazırlansa, ''deney'' sözcüğü yerine ''araştırma'' ya da ''inceleme'' sözcüklerinin kullanılması emredildi.

1947 - LCD DENEYİ

1947 ABD Atom Enerjisi Komisyonu, insan deneklere damardan radyoaktif maddelerin verileceği deneylere başlayacağını bildiren gizli bir belge yayımladı. CIA, Amerikan istihbaratı tarafından silah (zihin kontrol, beyin yıkama aracı) olarak kullanılabilmesi için LSD araştırmalarına başladı. Hem sivil hem asker denekler haber verilerek ya da verilmeyerek bu deneylerde kullanıldı.

1950 - KENDİ ŞEHİRLERİNE BAKTERİ PÜSKÜRTTÜLER

Savunma Bakanlığı, nükleer silahların çöllerde denenmesi ve bombanın etki alanı içinde kalan insanların sağlık problemlerinin ve ölüm oranlarının gözlenmesi için planlar yapmaya başladı. Amerikan kentlerinin bir biyolojik saldırı durumunda ne ölçüde zarar göreceğini belirlemek için ABD donanmasına bağlı gemiler San Francisco kentine bakteriden oluşan bir bulut püskürttü. Çok sayıda insan zatürree benzeri belirtiler göstererek hastalandı.

1951 - AÇIK HAVA DENEYLERİ

Savunma Bakanlığı hastalığa neden olan bakteri ve virüslerin kullanıldığı açık hava deneyleri başlattı. 1969 yılına kadar süren bu deneylerde geniş kitlelerin bu bakterilere maruz kaldığından kuşkulanılıyor

Parmağıyla Tüp Yakan Adam

tup.jpg

Zonguldak'ta vücudunda aşırı statik elektrik yüklü taksici, parmağıyla piknik tüpü yakıyor. Günlük hayatta vücut hareketlerine bağlı olarak oluşan sürtünme, etkilenme ve temas ile yüklendiği bildirilen statik elektriği, vücudunda fazla şekilde hisseden taksici 50 yaşındaki Recep Yavuz, duraklarındaki piknik tüpünü parmağıyla dokunarak yakıyor.

Zonguldak'ta yaşayan Recep Yavuz, temas ettiği kişilerde de ''elektrik akımına kapılma'' hissi uyandırıyor.

Vücudunda yüklenen statik elektrik nedeniyle ****le dokunmasıyla kıvılcım çıkartan Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 8-9 yıldır üzerindeki elektrik yükünün fazla olduğunu, bunun günlük yaşantısını zaman zaman olumsuz etkilediğini söyledi.

Özellikle taksisine binen müşterilere para üstü verirken zorlandığını anlatan Yavuz, şöyle dedi:

''Müşterilerim ellerine değdiğim an irkiliyorlar. Çünkü, üzerimdeki elektriği hissediyorlar. Yakınlarımla tokalaşırken de benzer sorunlarla karşılaşıyorum. Ancak sağlık açısından herhangi problem yaşamıyorum. Bundan dolayı da doktora gitme gereği duymadım. Durakta piknik tüpüyle çay demleyeceğimiz zamanlarda kimsede çakmak yoksa ben parmağımla yakıyorum. Bazen elektrik yüklü olmak avantaj da sağlıyor.''

Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük, statik elektriğe genellikle vücut hareketlerine bağlı olarak oluşan sürtünmenin yol açtığını söyledi.

Özellikle yünlü kıyafetlerin sürtünmesine bağlı oluşan elektrik yükünün ****le dokunulduğunda dışarı atıldığını anlatan Gürleyük, ''Ayaklarda lastik ayakkabı olması, insan vücudunda biriken statik elektriğin dışarı çıkmasını engeller. Herkesin vücudunda elektrik birikimi olur. Ancak taksicinin tüpü yakacak kadar elektrik yüklü olması farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Herhangi sağlık sorunu oluşturacağını düşünmüyorum'' dedi.

02b.jpg

Ce: garip olaylar

bu statik elektirik olayı çok ilginç acaba cemoda tüp yakabiliyormuki ??
paylaşım için tşk çito

Ce: garip olaylar

paylasim icin sagol canm,emegine saglikk

Geri