1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Gayrimenkul Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Gayrimenkul alımında dikkat edilecek noktalarGayrimenkulün geçmiş vergi borcu
  Özellikle, kullanılmış gayrimenkul alanların, gayrimenkulün geçmiş yıllardaki emlak vergisinin ödenip ödenmediğini başka bir anlatımla, emlak vergisi borcunun olup olmadığını araştırmalarında yarar vardır. Bunun en pratik yolu, satıcıdaki makbuzları alıp kontrol etmek ve her ihtimale karşıda birer fotokopisini saklamaktır.
  Emlak vergisi Yasası'nın 30.maddesinin son fıkrasına göre; satış konusu gayrimenkulün, satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinin ödenmesinden, alıcı ve satıcı müteselsilen yani zincerleme olarak sorumlu tutulurlar. Gayrimenkulü satın alan kişi, ödediği geçmiş yıl emlak vergilerini faiziyle birlikte daha sonra önceki sahibine rücu edebilir (1).

  Gayrimenkulün tapudaki değeri

  Gayrimenkulun tapudaki değeri birkaç açıdan önemlidir.
  1. Gelir Vergisi Açısından:

   Gayrimenkullerin, iktisap yani edinme tarihinden itibaren 4 yıl içinde elden çıkarılmasından sağlanan kazanç "Değer artışı kazancı" olarak beyan edilip gelir vergisinin ödenmesi gerekiyor (GVK geçici md. 56/D-6) Satın aldığı gayrimenkulü 4 yıl içinde elden çıkarmaları söz konusu olanların, gayrimenkulün maliyet bedeline esas olan, alış bedelini düşük göstermemelerinde yarar var. Aksi halde, 4 yıl içinde satılması sonucu ortaya gerçeğin de üzerinde bir kar çıkar(2).
  2. Harç Yönünden 2001 yılı başından itibaren gayrimenkullerin harca esas olan değeri yüzde 56 oranında arttı. Gayrimenkulün gerçek alış bedelinin tapu harcına esas olan tutardan düşük olması halinde, gerçek alış bedelinin tapu senedine yazılmasını tapu işlemleri sırasında talep etmek mümkündür. Bu durum özellikle kamu görevlilerini "mal beyanı" yönünde önümüzdeki yıllarda da, vergi mükelleflerini de "nereden buldun" sorgulaması yönünden ilgilendiriyor.
  3. Harcın Oranı Yönünden
   Gayrimenkul alımı sırasında, hem alıcı hem de satıcı; Tapu harcına esas değer üzerinden binde 15 oranında harcı ayrı ayrı öderler.
  Emlak Vergisi Beyannamesi

  Gayrimenkul alanların "o yılın sonuna kadar" emlak vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor.buna göre örneğin ocak 2001'de gayrimenkul alanların en geç 31 aralık 2001'e kadar emlak vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor. (EVK md. 23/c) emlak vergisi ise izleyen yılda yani 2002 den itibaren ödenmeye başlanacak. Satıldığı yılın emlak vergisini ise satıcı ödeyecektir. Gayrimenkulün, bütçe yılının son üç ayı içinde, örneğin Kasım ayında alındığı durumlarda emlak vergisi beyannamesi gayrimenkulün alındığı tarihten itibaren "üç ay içerisinde" verilecek (EVK md.23).

  Eşe ve çocuğa alınan gayrimenkul

  Gayrimenkulun eş yada çocuğa alınması ancak ödemesinin aile reisi tarafından yapılması halinde "İvazsız" yani karşılıksız bir intikal söz konusu olur. Bu ise veraset ve intikal vergisine tabidir. Eş yada çocuğun beyanname verip yüzde 5 - 15 arasında oranı değişen, veraset ve intikal vergisini ödemeleri gerekir. Ancak aile reisinin eşe yada çocuğa gayrimenkulün bedelini "borç olarak'' vermesi halinde herhangi bir vergileme söz konusu olamaz (4).

  "Nereden buldun?" sorusu

  Gayrimenkul alanlar gayrimenkulün bedelini "nereden buldun" şeklinde soru yönetilmesi bununla ilgili yasanın 2003 yılına kadar ertelenmesi nedeniyle söz konusu değildir. Ancak Vergi Usul Yasasının 30/7. Maddesini de, ayrıca göz önünde bulundurmak gerekiyor.

  alıntı


   
Gayrimenkul Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gayrimenkul Satışında Dikkat Edilecek Noktalar

  Gayrimenkul Satışında Dikkat Edilecek Noktalar

  şirket adına gayrimenkul alımı hibe yoluyla satış Gayrimenkul satışında dikkat edilecek noktalarGayrimenkulün tapudaki satış değeri 2001 yılında satılacak olan gayrimenkul kaça satılacak olursa olsun tapuda "asgari bir değer" göstermek gerekiyor. Satış sırasında gayrimenkulün 2000 yılındaki emlak vergisine esas değerini asgari yüzde 56 oranında arttırmak zorunluluğu var. Örneğin,...
 2. Gayrimenkul Alim-satim Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Ayrıntılar

  Gayrimenkul Alim-satim Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Ayrıntılar

  emlak alım satım sözleşmesi tapuda dikkat edilmesi gerekenler daire alım satım sözleşmesi daire gayrimenkul Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 1) Öncelikle alacağınız gayrimenkulün amacınıza yönelik olup olmadığını tespit edin 2) İşinize, okulunuza,merkezlere olan uzaklığını ve hatta ulaşım durumunu göz önünde bulundurun 3) Eğer tüm kriterleriniz gayrimenkulu...
 3. Gelin Makyajı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!

  Gelin Makyajı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!

  gelin makyajı, nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler, püf noktaları, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Hayatınızın en mutlu ve heyecanlı gününde en güzel,en zarif,en şık ve en alımlı siz olmalısınız.Bunun için de etrafınızdakilere çok iş düşüyor.Özellikler de kuaförünüze ve makyözünüze.. Bu özel gününüzde cildiniz için kapatıcı ile...
 4. Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  ayakkabı seçimi, nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Ayakkabı seçimi ayak sağlığı açısından çok büyük önem taşır.Genelde estetik kaygılarla aldığımız ayakkabılar bir zaman sonra ayaklarımızın başına büyük dertler açabilir.Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için de öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken...
 5. Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  prematüre bebek bakımı, prematüre bebek nasıl bakılır, prematüre bebek bakımı nasıl yapılır Sevgili melekler, uzun bir bekleyişin ardından dünyaya gelmesini merakla beklediğiniz bebeğiniz bazı durumlarda doğmakta acele edebilir. 37 haftadan ne kaadar erken doğum olursa bebeğin karşılaşacağı sorunların da o kadar fazla olacağı erken doğumlarda özel bir bakım uygulanması gerekiyor. Bu konuda...

Sayfayı Paylaş