Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı


3 ay önce kalp nakli yapılan genç kızın hasta kalbindeki aort kapağı bir çocuğa, akciğerine giden kapağı ise bir başka çocuğa nakledildi..

Geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen kadının kalbiyle yeniden hayata tutunan 20 yaşındaki Canan Özdemir, kendisinden çıkartılan hasta kalple iki çocuğa daha can verdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Emin Özdoğan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla Canan Özdemir, Ramazan Karataş ve Kardelen Turan, ikinci kez yaşama "merhaba" dedi. Prof. Dr. Özdoğan, yaptıkları ameliyatın Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "3 ay önce beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan bir kadının kalbini Canan Özdemir'e taktık. Canan'dan çıkan kalbi atmayıp, sakladık. Daha sonra Canan'ın saklanan kalbinin aort kapağını, doğuştan aort kapağı darlığı olan 8 yaşındaki Ramazan Karataş'a; akciğere giden kapağını ise 3 yaşındaki Kardelen Turan'a nakil ettik. Şu anda hastalarımızın durumu da çok iyi ve hızla iyileşiyorlar."

TÜRKİYE'DE BİR İLKE İMZA ATILDI
Gerçekleştirdikleri ameliyatların Türkiye'de bir ilk olduğun anlatan Özdemir, "Bu ameliyat, Türkiye'de de bir ilk oldu. Çünkü, kalp kapakçıkları beyin ölümü gerçekleşmiş ve organları bağışlanmış kişilerden alınıp saklanıyordu. Ancak, şu anda biz Canan'a yeni bir kalp taktık ve ondan çıkarılan kalbin kapakçıklarıyla da iki küçük hastamızı iyileştirdik. Ayrıca, Kardelen Turan da Türkiye'de kalp kapakçığı ameliyatı olan en küçük hasta unvanını da aldı" dedi.


sabah
 

Benzer İçerikler

LaViNYaM
Cevaplar
0
Görüntüleme
555
LaViNYaM
LaViNYaM
eylül
Cevaplar
5
Görüntüleme
3K
Kayıtsız Üye
K
Üst