1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  gazneli mahmud ve ayaz

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Gazneli Mahmud ve Ayaz


  Hindistan'da kurulan Türk İmparotorlukları sultanlarından meşhur Gazneli Mahmut bir gün saray ekranıyla beraber ava çıkar. Avda önüne bir geyik çıkmıştır. Gazneli Mahmud geyiği vurmak için peşine düşer ve atıyla geyiği kovalmaya başlar. Bir müddet arkasından gittikten sonra önündeki geyik geri dönüp :
  - Senin vazifen beni vurmak mı, sen bu iş için mi yaratıldın?, der.
  Bu sözü duyan hükümdar geyiğin peşini bırakır ve kan-ter içinde bir köye varır. Köyün girişinde bir ev görüp su içmek için atından iner. Evde yalnız 8-10 yaşlarında bir çocuk vardır. Gazneli Mahmud çocuktan su ister.
  Çocuk:
  - Siz biraz oturun, babam suya gitti, şimdi gelir, size suyu veririm, der ve misafirin atını gezdirmeye başlar. Fakat çocuk gelenin padişah olduğunu bilmemektedir. Padişah biraz oturup teri soğuduktan sonra, çocuk içeri girer, bir bardak su getirip,

  - Buyurun efendim!, der. Gazneli Mahmud:
  - Niçin yalan söyledin, halbuki evde su varmış, dediğinde Çocuk:
  - Efendim ben yalan söylemedim. Babam hakikaten suya gitti. Fakat ben ben sizin hararetiniz geçsin de, içtiğiniz su size zarar vermesin diye, su su vermedim, der ve elinde su testisi ile sudan gelen babasını göstererek:
  - Bakın babam sudan geliyor, der.
  Çocuğun bu zerafeti ve feraseti sultanın son derece hoşuna gitmiştir. Onu babsından izin alarak sarayına getirir. Çocuk, Sultan:
  - Hiç bir şey almana lüzum yok, dediği halde yanına bezle sarılı bir şeyler getirmiştir ve onun ne olduğunu kimse bilmemekrtedir.
  Saraya yerleşen çocuk bir taraftan tahsilini tamamlarken, beri taraftan da padişahın sohbet meclislerine iştirak etmektedir. ayaz ismindeki bu çocuk, daha o yaşta padişahın takdir ve hayranlığını kazanmaya devam eder. ayaz'ın bu derece mevki sahibi olmasını bazı saray erkânı çekemez olmaya başlarlar. Ne yapsak da bunu Sultanın gözünden düşürsek diye hileler düşünmeye başlarlar. Ayaz ise Gazneli Mahmud'un gözüne o kadar girmiştir ki, padişah ona sarayın hazine anahtarlarını da teslim etmiştir.
  Ayaz'ın aleyhindekiler bu yoldan onu küçük düşürmeye ve hırsızlık yaptığını yaymaya karar verirler. Dedikodu bir taraftan genişlerken, bir tarftan da vezirler padişaha Ayaz'ı şikayet eder:
  - Sultanım sizin göz bebeğiniz ve herkesten üstün tuttuğunuz Ayaz, hazineden hırsızlık yapıyor, derler.
  Gazneli Mahmud,
  - Nereden bildiniz hırsızlık yaptığını, der ve iftiracılara bunu ispata davet eder.
  Onlar:
  - Sultanım, ayaz saraya geldiği günden beri odası hep kilitlidir. Bizim  Kaynak: Büyük Dini Hikayeler, İ.Sıddık İmamoğlu, Osmanlı Yayı   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: gazneli mahmud ve ayaz
  emeğine sağlık
   
gazneli mahmud ve ayaz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayaz

  Ayaz

  Rüyada ayazda kalarak çok üsüdügünü gören kimse, islerinin bozulmasindan dolayi sikintiya düser. Geçim darligi çekerek çok üzülür.
 2. Gökhan Özen - Ayaz

  Gökhan Özen - Ayaz

  Sildim attım alın yazımdan Senden başka ne varsa Sarıldım sensizliğe can yoldaşı olur diye Sensiz sokaklarında Sensiz sokaklarımda Yine yar yar yar yine seni bana yaz Bu senede uğramadı buralara yaz E hadi yar yar yar yine seni bana yaz Duramam hiç artık buralar ayaz
 3. İsmail Ayaz

  İsmail Ayaz

  ismail ayaz Bilgiler Firma: İsmail Ayaz Firma Gerçek Adı: İsmail Ayaz Oto.İşletmesi Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: İsmail Ayaz Genel Müdür: Oktay İncesu Merkez Adresi: Oto.Terminali Kartal Kav. No:Z / 56 Eskişehir İletişim Bilgileri Tel 1: 444 26 26 Tel 2: (222) 227 89 39 Faks: (212) 658 01 56 Web: www.ismailayaz.com.tr Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: Selim Aker...

Sayfayı Paylaş