1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gazze zirvesi sona erdi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Gazze için dünya liderler Mısır'da bir araya geldi. Zirveden Gazze için işbirliği kararı çıktı. Öncelik insani yardımlarda! Dünya liderlerini Mısır ve Fransa'nın eşbaşkanlığında Şarm El Şeyh'te bir araya getiren Gazze konulu zirve sona erdi. Zirvede öncelik İsrail'in tepkilere rağmen kapattığı insani yardım koridorunda! İşte zirvede konuşulanlar;
  Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı zirvede liderler, Ortadoğu'da sağlanan ateşkesin güçlendirilmesi için görüş belirtirken, sıradaki adım olarak ise önümüzdeki günlerde yine Mısır öncülüğünde bir insani yardım zirvesi düzenlenme ve insani yardımın ulaştırılması için Gazze sınır kapılarının açmanın yolunun arama kararı aldı.

  SİLAH SORUNU ÇÖZÜMLENEMEDİ
  Hamas ve İsrail, bugün ateşkes ilan ettiklerini açıklamışlardı. Ancak sorunun çözümündeki en büyük engel olarak gözüken Gazze'ye yönelik silah kaçakçılığının önlenmesi yine çözülmeden kaldı.

  Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD, silah kaçakçılığının önlenmesi için yardıma hazır olduklarını açıklamışlardı. Ancak Mısır Devlet başkanı Hüsnü Mübarek, toprakların yabancı güç bulunmasına izin vermeyeceğini söylemişti.

  "FİLİSTİN'İ DEVLET YAPALIM"
  Zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Nicolas Sarkozy de "Gazze'ye silah kaçakçılığının önlenmesi için İsrail ve Mısır'a teknik, askeri, donanma ve diplomasi alanlarda yardım taahhüdünde bulunduk" dedi. Bunun zor bir iş olduğunu kabul ettiklerini kaydeden Sarkozy, şimdi zamanın nihai Ortadoğu barışı için çabaları hızlandırma vakti olduğunu ve Filistin devletini kurma vakti olduğunu dile getirdi.

  Sarkozy, "Bizim düşüncemize göre maceramızın başlangıcı bu. Devam etmeli ve olduğu iki devletin, güvenlik hakkı olan İsrail ile yan yana yaşayan bir Filistin devletinin oluşturulmasına dayalı bir anlaşma sağlamak için çabalarımızı hızlandırmalıyız." dedi.

  Zirveye Fransa'dan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya'dan Başbakan Angela Merkel, İspanya;'dan Başbakan Jose Luis Zapatero, Ürdün'den Kral Abdullah, İtalya'dan da Başbakan Silvio Berlusconi, İngiltere'den Başbakan Gordon Brown, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Filistin Otoritesi Başkanı Mahmud Abbas ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa katıldı.

  "EĞER KALICI BİR BARIŞ SAĞLANAMAZSA HER 2 SENEDE BİR BU ACILAR TEKRARLANIR"

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir ateşkes sağlanması gerektiğini, aksi taktirde olayların her 2 senede bir tekrarlanacağını söyledi.

  MÜBAREK, MISIR PLANINA DESTEK İSTEDİ

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Gazze Şeridi'nde şiddetin sona erdirilmesi için hazırladıkları plana "uluslararası destek" istedi.
  Mübarek, sayfiye kenti Şarm El Şeyh'te düzenlenen liderler zirvesinin kapanış konuşmasında, "Mısır'ın çabalarına uluslararası destek verilmesini bekliyorum" dedi.

  Şarm El Şeyh zirvesine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı.

   
Gazze zirvesi sona erdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ergenekon'da cephane avı sona erdi

  Ergenekon'da cephane avı sona erdi

  Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara ve Hatay'da yapılan kazılar sona erdi, cephane bulunamadı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin’in evinde bulunan krokiden yola çıkarak Gölbaşı'nda yapılan kazıda cephanelik bulunmasının ardından Ankara'da dört noktada ve Hatay'da dün başlatılan kazılar bugün sona erdi. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk Evi’nin de bulunduğu bölge...
 2. Nevruz olaysız sona erdi

  Nevruz olaysız sona erdi

  Türkiye genelinde yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen Nevruz kutlamaları olaysız sona erdi. İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Nevruz ateşinden atlayanlar arasındaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelen bilgilere göre başta İstanbul, Diyarbakır, Mersin,...
 3. Uzay yürüyüşü sona erdi

  Uzay yürüyüşü sona erdi

  Steven Swanson ile Richard Arnold'un uzay yürüyüşü problemsiz bir şekilde sona erdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yeni güneş panellerini yerleştirmek üzere uzay yürüyüşüne çıkan astronotlar Steven Swanson ile Richard Arnold, uzay mekiği Discovery'nin en önemli misyonu olan panelleri yerleştirme işlemini başarıyla tamamladı. Swanson ve Arnold'un bazı kablo bağlantılarını yaparken...
 4. Manga - Sessizlik Sona Erdi

  Manga - Sessizlik Sona Erdi

  sızladı sinanın tüm kemikleri Bilin bakalım bu laflar kime yazıldı, şu üç yılda kimler kaşındı Sabrımız fazlasıyla sınandı, maNga geldi kimler dağıldı Sessizlik sona erdi beyler, çok konuştu bu çirkefler Başımıza otorite kesilene kadar adam olmayı öğrensinler Dost dediğimiz adamlar gelmiş artistlik yapıyor bize şimdi Bir de öğrendik ki arkamızdan konuşur olmuşlar …. gibi Bahçesinde kahpelik...

Sayfayı Paylaş