Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gazze'ye 4.5 milyar dolar yardım sözü

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Uluslararası bağışçılar, Gazze'nin imarı ve Filistin ekonomisi için 4,481 milyar dolar yardım sözü verdiler.

  Şarm El Şeyh'deki konferansa ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı.
  Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Gazze'nin yeniden imarına ilişkin uluslararası bir konferans yapıldı.

  Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil ettiği konferansa, aralarında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da bulunduğu 45 kadar ülkenin dışişleri bakanları katıldı.

  Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, konferansın bitiminde yaptığı açıklamada, konferansa katılan 80 ülke ve uluslararası kuruluşun toplam 5,2 milyar dolar yardım sözü verdiklerini, bunun 4,481 milyar dolarının yeni olduğunu, geri kalanını ise bağışçıların verdikleri eski yardım sözlerinin oluşturduğunu söyledi.

  "Bu miktar beklentilerimizin ötesinde" diye konuşan Ebul Geyt, söz konusu paranın iki yıl içinde ödeneceğini bildirdi.

  Konferansın genel mesajı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın aralarındaki anlaşmazlığı çözerek bir birlik hükümeti kurmaları ve İsrail'le müzakere masasına oturmaları oldu.

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, "Fiziki yeniden yapılanmanın, siyasi yeniden yapılanma olmadan sınırlı kalacağını" belirterek, Filistinlilerin işgal altındaki topraklarda tek bir hükümete ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, kapsamlı bir Arap-İsrail barışı için acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yeniden imarın, Hamas ile İsrail'in uzun dönemli ateşkes anlaşmasına varmalarına ve Gazze'ye geçiş noktalarının açılmasına bağlı olacağını söyledi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy de, "sorumlu Filistinlilerin" İsrail'le barış yapılmasını istemeleri gerektiğini belirtti.

  Filistin Planlama Bakanı Samir Abdullah, paranın Gazze'ye insani yardım, bölgenin yeniden imarı ve Filistin yönetimine bütçe desteği için tahsis edildiğini kaydetti.

  En büyük yardım sözünü 1 milyar dolarla Suudi Arabistan'ın verdiği, bunu üçte biri Gazze, kalanı Filistin yönetimi için olmak üzere 900 milyon dolarla ABD'nin izlediği belirtildi. Avrupa Komisyonu da 440 milyon dolar yardım sözü verdi.
   
Gazze'ye 4.5 milyar dolar yardım sözü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evleri 1.4 milyar dolara yalıtıyoruz

  Evleri 1.4 milyar dolara yalıtıyoruz

  Türkiye’de enerji maliyetlerindeki artış, yaygın, ısı, ses ve su yalıtımı alanında faaliyet gösteren firmalara yarıyor. Bunda, yalıtımın, yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlaması etkili rol oynuyor. Yılda ortalama yüzde 20 oranında büyüyen sektörün, yıl sonunda 1.4 milyar dolarlık hacme, yalıtımda kullanılan malzemelerin boyutunun da 6 milyon metreküpe ulaşması bekleniyor. Yalıtım...
 2. Take Two 2 milyar doları beğenmedi

  Take Two 2 milyar doları beğenmedi

  VİDEO oyun yayıncısı Electronic Arts (EA) rakibi Take Two’ya 2 milyar dolarlık birleşme teklifi götürdü. Ancak, Take Two önerilen bedelin şirket değerinin çok altında kaldığı gerekçesini öne sürerek bu teklifi kabul etmedi. Take Two gelen 2 milyar dolarlık teklifi kabul etseydi oluşacak yeni şirket dünyanın en büyük bağımsız video yayıncısı konumuna gelecekti. Electronic Arts’ın bu teklifi, bu...
 3. Kızılay'dan Gazze'ye yardım

  Kızılay'dan Gazze'ye yardım

  Kızılay, ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere yeni bir yardım konvoyunu Gazze'ye gönderdi. Yardım malzemeleri, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, ücretsiz tahsis edilen THY'ye ait kargo uçağı ile bölgeye ulaştırılmak üzere Mısır'ın El Ariş kentine gönderildi. Kanamalı yaraları durdurmak için özel üretilen tıbbi malzemeler ile cerrahi operasyonlarda kullanılmak üzere hazırlanan ilaçların...
 4. Cari açık 41.4 milyar dolar

  Cari açık 41.4 milyar dolar

  Türkiye, 2008 yılını 41.4 milyar dolarlık cari işlemler açığıyla kapadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ait ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre Aralık ayında cari açık, 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 42.5 azalarak 5 milyar 220 milyon dolardan 3 milyar 3 milyon dolara geriledi. 2008 yılı toplamında cari açık, 2007 yılının Ocak-Aralık dönemine göre yüzde...
 5. İtalya'nın ihtiyacı 16 milyar dolar

  İtalya'nın ihtiyacı 16 milyar dolar

  İtalya'da meydana gelen depremin zararlarını karşılamak için 16 milyar dolara ihtiyaç olduğu belirtildi. İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni, yaklaşık 10 gün önce Abruzzo bölgesinde meydana gelen depremin zararını karşılamak için 16 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Maroni, RAI televizyonuna yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerle görüşen hükümetin, bir yandan da maddi zararı...

Sayfayı Paylaş