1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  gebelerin kaçınması gereken besinler

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelerin yememesi gereken balıklar hamilelerin yemesi gereken balıklar gebelerin yememesi gerekenler hamile bayanların gerekenler yemesi ve Bebek bekleyen hanımlar yemeleri gereken besinlere dikkat ettikleri kadar kaçınmaları gereken besinlere de dikkat etmeliler ve uzunca bir yasaklar listesine uymalılar.

  Ancak birkaç basit kurala uyarak kaygılarınıza son vererek gebeliğinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bir çok gebe bayan kafein, şekerlemeler, işlenmiş yiyecekler vb.. gibi gıdaların besinsel değerinin olmadığını bilmekte ve bunlardan kaçınmaktadır. Bununla beraber bazı yiyecekler hakkında kısa bilgilendirmeler yararlı olacaktır:

  Kılıç, köpek balığı, uskumru gibi balıklar
  Bu balıklar bünyelerinde yüksek miktarda civa içerdiğinden oldukça risklidir. Civa bebeğinize geçebilir ve bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimini bozabilir.

  Ton balığı

  Ton balığıda civa içermekte olup FDA (Yiyecek ve İlaç İdaresi – Food and Drug Administration) gebelerin hafta da 140 gr dan daha fazla kutulanmış ton balığı tüketmemesini önermektedir.
  Çiğ balık, özellikle deniz kabukluları (istridye gibi)
  İyi pişmemiş kırmızı et, kümes hayvanı, deniz ürünleri ve şarküteri etleri (sosis vb) – Pişirme işlemi bu yiyeceklerdeki bakterileri öldürür. Şarküteri ürünleri (jambon, salam, sucuk vb..) bazen besin zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle gebelerin bu ürünlerden kaçınmaları yada iyice pişirdikten sonra yemeleri önerilir. Ayrıca çiğ etlerden babaklarda sakatlıklara neden olabilen toxoplasma mikrobu bulunabilir.

  Salmonella
  Bu mikrop genellikle yumurta ve tavuk etinde bulunur. Bu nedenle her zaman yumurta ve etlerinizi çok iyi pişirmelisiniz. Parçalanmış tavuk etlerinide sebzeler de olduğu gibi pişirmeden önce iyice yıkamalısınız.

  Salmonellaya bağlı besin zehirlenmesinin belirtileri; baş ve karın ağrısı, bulantı, ishal, ateş ve titreme. Belirtiler genellikle 12-48 saat içinde başlar ve 2-3 gün sonrasında geçer. Sadece çok ağır seyreden vakalarda tedaviye gerek vardır. Şayet kusma ve ishale bağlı sıvı kaybı fazla ise damardan sıvı ve elektrolit tedavisi yararlı olabilir.

  Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri
  Listeria denen mikrop en çok pastorize edilmemiş süt, pişmemiş et, az pişmiş fast food etleri, krem peynirlerde bulunur. Normalde bu bakteri pastörizasyon sıcaklığında ölür fakat bu mikrob buzdolabında canlılığını sürdürebilir. Nadiren direk temasla da bulaşabilir. Genel bir ağrı, halsizlik ve ateş görülür. Genellikle soğuk algınlığı olarak değerlendirilir. Anneden beğere geçen listeriosis hastalığı nedeniyle düşük ve ölü doğumlar bildirilmiştir.
   
gebelerin kaçınması gereken besinler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Her gün alınması gereken besinler

  Her gün alınması gereken besinler

  Kalori: Gebelerin iki kişilik yemek yediği doğrudur. Ama akılda tutulması gereken şey bu iki kişiden birinin günlük gereksinimi ortalama 300 kalori olan, gelişmesini sürdüren küçücük bir bebek olduğudur. Bu nedenle ortalama bir kilonuz varsa gebelik önceki kilonuzu korumak için fazladan 300 kaloriye gereksiniminiz vardır. İlk üç ayda, zayıf olup bunu telafi etmeye çalışmıyorsanız günde...
 2. Günlük Alınması Gereken Besinler

  Günlük Alınması Gereken Besinler

  günlük alınması gereken vitaminler günlük alınması gereken besin değerleri besinler tüketilmesi besinler beslenmede yiyecek grupları Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır. Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları...
 3. Hergün alınması gereken besinler

  Hergün alınması gereken besinler

  denize giderken alınması gerekenler Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu hergün mutlaka alınması gereken bazı besinlerden geçiyor bu önemli 5 besin ve faydaları hakkında sizlere bilgilere geçiyorum Uzmanlar, günlük beslenme mönüsüne lif, D vitamini, su, kalsiyum ve Omega-3 besinleri de eklenerek, akıl ve kalp sağlığının iyileştirilip, bağışıklık ve iskelet sisteminin de güçlendirilebileceğini...
 4. gebelerin olması gereken aşılar

  gebelerin olması gereken aşılar

  Hamilelerin olması gereken aşılar hangileridir aşı takvimi varmı ben şimdi hangi aşıları hangi ayda olmallıyım teşekkürler.
 5. Dondurmamanız Gereken Besinler

  Dondurmamanız Gereken Besinler

  derin dondurucuya neler konulur, hangi gıdalar dondurulur, donrurulan gıdalar Sevgili melekler, yaz sonuna doğru kışlık gıdalarımızı hazırladık, bir kısmını konserve yaptık, bir kısmını derin donduruculara doldurduk. Bunları yaparken gıdaların nasıl dondurulacağını bilmemiz, ona göre hareket etmmeiz sağlığımız açısından sonderece önemlidir. Bir de dondurulamayan gıdalar vardır. Bunları da...

Sayfayı Paylaş