Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik Amniyon Sıvısı Embolisi Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  gebelikte amniyon sıvısı gebelikte amniyon sıvısının azalması hamilelikte emboli hamilelikte sıvı azalması Amniyon sıvı embolisi doğum biliminde karşılaşılabilecek en tehlikeli ve tedavi edilmesi en güç durumdur.
  AMNİYON SIVI EMBOLİSİ NEDİR?
  Amniyon sıvı embolisi, amniyon sıvısı, bebeğe ait çeşitli hücreler, saç ve benzeri oluşumların annenin dolaşımına girerek kalp ve solunum sisteminin çökmesine neden olan, oldukça nadir görülen bir durumdur.
  İlk kez 1941 yılında Steiner ve Luschbaugh tarafından doğum sırasında hayatını kaybeden bir kadının akciğerlerinde bebeğe ait doku parçaları görülmesi üzerine tanımlanmıştır.
  Son yapılan araştırmalar olayın bir emboli yani damarların tıkanmasından çok anafilaktik bir problem olduğunu düşündürmektedir. Anafilaksi kabaca vücutta ani ve ölümcül olabilecek etkiler yaratan alerjik durum olarak tanımlanabilir. Bu nedenle tablonun gebeliğe bağlı anafilaktik sendrom olarak adlandırılması önerilmektedir.
  NEDEN ve NASIL OLUR?
  Amniyon sıvı embolisinin oluş mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Tanı geleneksel olarak otopside akciğer dolaşımında bebeğe ait hücrelerin görülmesi ile konur. Amniyon sıvısı ve içindeki bebeğe ait hücreler annenin kan damarları içine girerek iki aşamalı bir reaksiyon başlatır.
  1. Aşama:
  Kirli kanı kalpten akciğere taşıyan ana damarda ani bir spazm gelişerek küçük dolaşımda ve kalbin sağ karıncığında basıcın aşırı derecede artmasına neden olur. Bu durum kişinin kanında oksijenin azalmasına (hipoksi) yol açar. Hipoksi sonucunda kalp kaslarını ve akciğerleri besleyen kılcal damarlarda hasar meydana gelir. Ani bir dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu kişinin genel durumu çok hızlı bir şekilde bozulur ve hastaların %60′ı bu aşamada kaybedilir. Geri kalan %40 olguda ise koma görülür ya da hasta ikinci aşamaya geçer.
  2. Aşama:
  Hemorajik aşama olarak adlandırılır. Kanın pıhtılşama mekanizmasi bozulur ve dissemine intravasküler koagülasyon (DIC) adı verilen tablo ortaya çıkabilir. Kan damar içinde pıhtılaşır ve daha sonra bu pıhtılar çözülür. Hastada rahimden aşırı miktarda kanama gözlenebilir. Eğer hala daha doğum olmamış ise bebeğin kalp atımları hızla düşer. Hastada bulantı, kusma, titreme ve ağızda kötü bir tat gibi belirtiler ortaya çıkar. 2. aşamaya ulaşan hastaların büyük bir kısmı da bu aşamanın sonunda kaybedilirler.
  GÖRÜLME SIKLI?I
  Doğum ile uğraşan hekimlerin pekçoğu meslek yaşamlarında amniyon sıvı embolisi ile hiç karşılaşmazlar. Tam bir istatistiksel bilgi olmamakla birlikte görülme sıklığının 8.000-30.000 canlı doğumda bir olduğu düşünülmektedir. Hamileliğe bağlı ölümlerin yaklaşık %5-10′undan sorumludur.
  MORTALİTE
  Maternal mortalite yani anne ölümü yaklaşık %80 civarındadır. Hastaların yaklaşık yarısı bulgular ortaya çıktıktan sonraki ilk saat içinde kaybedilirler. Yaşamını sürdüren %20 civarındaki olguların büyük bir kısmında ise nörolojik sekel kalır. Bebeklerin ise %30′u kaybedilir.
  RİSK FAKTÖRLERİ
  Amniyon sıvı embolisi açısından risk faktörlerinin neler olduğu bilinmemektedir. Eskiden ileri anne yaşının riski arttırdığı düşünülmekteyken günümüzde bu görüş geçerliliğini yitirmiştir. Genel olarak geç düşüklerden sonra bile görülebilse de zor ve uzamış doğumlarda riskin daha yüksek olduğu kabul edilmektedir. Benzer şekilde karına olan direkt travmaların da riski arttırabileceği düşünülmektedir.
  Doğum eyleminden önce, doğum sırasında ya da doğumu takiben oluşabilir ancak en sık doğum eylemi devam ederken görülür. Nadiren sezaryen sonrasında da ortaya çıkabilir.
  Bir doğumunda amniyon sıvı embolisi geçirdikten sonra hayatta kalanların sonraki hamileliklerinde aynı durumun ortaya çıkması açısından artmış bir risk söz konusu değildir.
  BULGULAR
  Hastada ani başlayan bir solunum sıkıntısı, terleme, tansiyon düşüklüğü, öksürük, morarma, dinlemek ile akciğer seslerinde azalma, fazla miktarda vajinal kanama, bebek kalp selerinde azalma gözlenir. Bunu kalp ve solunum durması takip eder.
  Amniyon sıvı embolisinin olup olmayacağı önceden tahmin edilemez ve önlenemez.
  TEDAVİ
  Ne yazık ki amniyon sıvı embolisinin etkili bir tedavisi yoktur. Durum fark edilir edilmez hasta yoğun bakıma alınır ve genel durumunu düzeltmek amacıyla destek tedavisine başlanır.
   
Gebelik Amniyon Sıvısı Embolisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik Amniyon Sıvısında bozukluk

  Hamilelik Amniyon Sıvısında bozukluk

  Karnınızdaki bebeğiniz tüm hamilelik süresince etrafı zar ile çevrili bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin adı amniyon kesesidir. Amniyon kesesinin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Bu sıvı hamilelik ve bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Bebeği dış etkenlere karşı korumasının yanı sıra kas ve sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organ sisteminin...
 2. Gebelik Nasıl Oluşur,GEBELİK NEDİR?

  Gebelik Nasıl Oluşur,GEBELİK NEDİR?

  döllenmenin belirtileri döllenme belirtisi döllenme belirtileri kadınlarda dollenme Gebelik Nedir? Gebelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile, erkek üreme hücresi olan sperimin kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin oluşmasıdır.Yandaki resimde...
 3. Gebelikte Amniyosentez Nedir

  Gebelikte Amniyosentez Nedir

  Gebelikte Amniyosentez Nedir lütfen bu konu hakkında bana zengin bilgi verin. Şimdiden bilgiler için çok tşk ediyorum.
 4. Gebelik Döneminde Amniyon Sıvısı Çokluğu Yaşayanlar Buraya!!

  Gebelik Döneminde Amniyon Sıvısı Çokluğu Yaşayanlar Buraya!!

  bebek amniyon sıvısı,bebek amniyon sıvısı çokluğu, Böyle bir durumla karşılaşan melekler neler yaşadınız nasıl bir tedavi uygulandı size bizimle paylaşır mısınız?Amniyon sıvısı çokluğu gebelik döneminde görülebilir hatta bazı durumlarda amniyon sıvısı azlığı bile saptanabilmektedir bu tip durumlarda ne yapılmalıymış konumuza bir bakalım; Gebeliğin çeşitli dönemlerinde değişik miktarlarda...
 5. Amniyon kesesinin erken yırtılması

  Amniyon kesesinin erken yırtılması

  bu konu;su kesesinin erken yırtılması,aminyon kesenin yırtılmasının sebepleri hakkında bilgiler vermektedir Beklenenden önce su kesesinin açılmasıdır. Günü dolan gebelerde olabileceği gibi, daha erken gebelik haftalarında gerçekleşip anne ve bebek açısından bazı sorunlara yol açabilir. Bebeğin etrafında yerleşen amnios sıvısı, tüm gebelik boyunca amnios zarı verilen yapı tarafından...

Sayfayı Paylaş