Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik hurafeleri doğrular yanlışlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelikten itibaren hurafeler sarar dört bir yanımızı kimine inanırken kimini saçma buluruz ama kafamızın bir kenarında ‘Acaba doğru olabilir mi?’ soruları yankılanır. 1.YANLIŞ: Hamilelikte manikür-pedikür yapılmaz, saç boyanmaz

  DOĞRUSU: Sanılanın aksine steril ve hijyenik ortamda yapıldığında manikür-pedikür yaptırmanın bir sakıncası yok. Tırnağa oje sürmekle de bebeğe zararlı bir etki oluşmuyor. Hamile kalınca hemen her anne adayında "saç boyatmanın zararlı olup olmadığı" sorusu akla geliyor. Zararlı ajanların bebeğe etki edebilmesi için öncelikle anne adayının kanında belli bir seviyeye ulaşması ve de plasentadan geçip bebeğin kanına karışması gerekiyor. Dolayısıyla saç boyama sırasında kullanılan boyanın saç dersinden anne kanına karışması mümkün görünmüyor veya önemsenmeyecek düzeyde olduğu düşünülüyor. Bugüne kadar saç boyama sonrası bebeğe zararlı olduğu ispatla gösterilmiş bir vaka haberi de yok. Aslında dikkat edilmesi gereken nokta; kuaför salonu ortamında boya kokusunu uzun süre solumamak. Bununla birlikte, bitkisel bir boya ve havadar (bol oksijenli) bir ortam tercih edilmeli.

  < Konu Resmi..>


  2.YANLIŞ: Anne güzelleşirse erkek, çirkinleşirse kız olur

  DOĞRUSU: "Anne güzelleşirse erkek, çirkinleşirse kız olur." İşte, hamilelik hurafelerinden biri daha. Yaygın inanışın aksine anne karnının yayvan veya sivri olması, bebeğin cinsiyetini ifade etmiyor. Anne adayının vücut yapısına bağlı olarak (kısa veya uzun boylu olması gibi) karnın şekli değişken olabiliyor. Cinsiyet rahme cenin yerleştiği anda belli olmakla beraber ultrasonda ancak 11-12. hamilelik haftasında yüzde 90 doğruluk payı ile, 17. haftada ise yüzde 100 tespit edilerek söylenebiliyor.

  3.YANLIŞ: 7 aylıkken doğan bebek yaşar, 8 aylık doğan bebek yaşamaz

  DOĞRUSU: Doğum haftası ne kadar ileri olursa, bebeğin yaşama şansı ve erken doğuma bağlı hasarlar o kadar az oluyor. Bugün, modern yenidoğan ünitesi koşullarında, 8 aylık tabir edilen 32. hamilelik haftasında doğumdan sonra bebek ölümü hemen hemen hiç yaşanmıyor. 28-32. haftalar arası doğanlar kritik olup, asıl problem 28. hafta altında doğanlarda görülüyor.

  4.YANLIŞ: Hamileliğin 5. ayından sonra mide ekşimesi bebeğin saçlarının çıktığını gösterir

  DOĞRUSU: Yaygın inanışın aksine 5 aydan sonra mide ekşimesi bebeğin saçlı olduğunun bir göstergesi değildir. Hamilelikle birlikte rahmin büyümesi, mide-yemek borusu bileşkesinin yer ve açısının değişmesi sonucu reflü gelişebiliyor. Şikayet, yemekten sonra mide asidinin yemek borusuna kaçması ve gögüs kafesinin arkasında yanma hissedilmesi şeklinde oluyor. Sıklıkla 20. hamilelik haftasından sonra oluşuyor.

  5.YANLIŞ: Anne adayı çiğ ete dokunmamalı

  DOĞRUSU: Eğer anne adayı hamilelik öncesinde Toksoplazma enfeksiyonu geçirmemişse, hamileliğin özellikle ilk 3 ayında bu enfeksiyonu geçirmesi bebekte kalıcı sekellere neden olabiliyor. Bu sebeple anne adaylarına "çiğ et yeme, sebzeleri iyi yıka" deniyor. Ancak çiğ ete dokunmakla bu enfeksiyonun geçtiği görülmemiş.

  6.YANLIŞ: Bebeğin suyunu arttırmak için bolca su içmeli

  DOĞRUSU: Bebeğin suyu diye ifade edilen aslında bebeğin idrarı oluyor. Anne karnındaki bebeğin 12. haftadan itibaren idrarını yapmasıyla bu amniyon sıvısı (bebeğin suyu) oluşuyor. Eğer anne adayının su kesesi açılmadıysa, su azalması sıklıkla bebekte karın çevresi küçülmesi ve gelişme geriliğiyle birlikte oluyor. Bu durumun ana sebebi ise plasentanın (bebeğin eşi) bebeği yeterince besleyememesi. Böylece bebeğin kilosu ve suyu azalıyor. Anne adayının çok yemek yemesi ve çok su içmesinin hiçbir faydası olmuyor. Bu durumda anne adayının hemen bir Perinatoloji Uzmanına başvurması gerekiyor.

  7.YANLIŞ: Uçağa binmek, havalimanında dedektörden geçmek zararlıdır

  DOĞRUSU: Anne adayı seyahat edecekse yolculuk aracı olarak en kısa sürecek olanı seçmeli. Uçak içinde dengelenmiş bir ortam olduğu için karadaki ortamdan farklı olmuyor. Dolayısıyla hamileler erken doğumu tehdidi yoksa uçakla seyahat edebilirler. Havalimanında içinden geçilen dedektörler de metal tespiti için olup, X ışını içermiyor ve bebeğe zarar vermiyor.

  8.YANLIŞ: Ceviz, balık, folik asit bebeği zeki yapar

  DOĞRUSU: Cevizde olan yüksek omega-3 düzeyi ile anne adayında kalp damar hastalıkları, diyabet riski ve yüksek tansiyon riski azalıyor. Ancak bunun bebeğin zekasına bir etkisi olmuyor. Balık da omega-3, B6, B12 ve E vitamin yönünden zengin. Özellikle Somon, uskumru, sardalye, ton balığı hamilelikte öneriliyor. Cevizde olduğu gibi beyin gelişiminde yer alan aminoaistler balıkta da bulunuyor. Beyin gelişimine faydası olmakla beraber, zekayı artırıcı yönde bir etki yaratmıyor. Folik asit takviyesi nöral tüp defekti (belde açıklık vs) riskini yüzde 50 azaltıyor. Ancak bebeğin zekasına faydası olmuyor.

  9.YANLIŞ: Sık sık ultrason takibi yaptırmak iyidir

  DOĞRUSU: Dünya Sağlık Örgütü; hamilelik boyunca: 11-14. gebelik haftasında bebeğin Down Sendromu açısından değerlendirilmesi (ikili kombine test, ense kalınlığı testi), 22. haftada bebeğin anatomisinin değerlendirilmesi (ayrıntılı-detaylı ultrason) , 30. haftada gelişme geriliğine bakılması ve 36. haftada genel değerlendirme olmak üzere hamilelik boyunca 4 ultrason takibi öneriyor. Dolayısıyla hamilelikte bebeğin kalp atışları izlendikten sonra 4 temel ultrason takibi bebeğin sağlığı için yeterli oluyor. 15 günde bir ultrasona girerek bebeğe bakılmasının hiçbir faydası olmayacağı gibi, fazla sayıda ultrason takibi nedeniyle bebekte bazı risk artışlarının (ses dalgalarının bebek üzerine etkisi) oluşabileceğine dair veriler artıyor.

  10.YANLIŞ: Bebeğin burun kemiği varsa Down sendromlu değildir

  DOĞRUSU: Down Sendromlu bebeklerin yüzde 65'inde, yani Down sendromlu doğan her 3 bebekten ikisinde bebeğin burun kemiğinin gelişimi yetersiz veya eksik oluyor. Görüldüğü gibi, hem Down Sendromlu hem de burun kemiği gelişmiş bebek olabiliyor. Anne karnında Down Sendromu'nun yüzde 100 tanısı ancak CVS (plasentadan örnek alma) veya amniyosentez (su alma) ile tespit edilebiliyor.
   
Gebelik hurafeleri doğrular yanlışlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte doğru bilinen yanlışlar,yanlış bilinen doğrular

  Gebelikte doğru bilinen yanlışlar,yanlış bilinen doğrular

  hamilelikte yükseğe uzanmak gebelikte yükseğe uzanmak gebelikte hamileyken hamilelikte ağır kaldırmanın zararları GEBELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR, YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR Gebelikte jinekolojik muayene zararlıdır! Yanlış - Hiçbir yakınma olmasa bile gebeye, kadın-doğum doktoruna ilk başvurduğu zaman genel bir jinekolojik muayene yapılmasında fayda vardır. Bu muayene sırasında papsmear...
 2. Gebelikte doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular

  Gebelikte doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular

  hamilelikte ilk aylar hamilelikte ilk aylarda beslenme ay kist oluşumu gebelikte kist oluşumu Gebelikte jinekolojik muayene zararlıdır! Yanlış - Hiçbir yakınma olmasa bile gebeye, kadın-doğum doktoruna ilk başvurduğu zaman genel bir jinekolojik muayene yapılmasında fayda vardır. Bu muayene sırasında papsmear alınması, olası enfeksiyonların ortaya çıkarılması, genital bölgede doğumu riskli...
 3. Hukukta doğru sanılan yanlışlar

  Hukukta doğru sanılan yanlışlar

  Günlük yaşamda dost, arkadaş sohbetlerinde sık sık konusu geçen, trafik kazaları, borç-alacak ilişkileri, boşanma davaları gibi pek çok olayda, hemen herkesin hemfikir olduğu kanaatlerin aslında doğru olmadığı bildirildi. Antalya Barosunun eski başkanlarından Avukat Cengizhan Gököz, doğru sanılan yanlış bilgilerin, olumsuz hukuki sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekerek bazı örnekler verdi....
 4. Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

  Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

  hamilelikte yanlış hareketler gebelikte ani korku hamilelikte ani korku Hamilelik döneminde bayanlar çok tedirgin olur...Bebeğine zarar gelecek diye yaptığı her hareketi kısıtlar bebeğine zarar verecek her davranıştan kaçınır...Halbuki çoğu hamilenin bebeğine zarar gelecek korkusuyla yapmaya çekindiği şeyler aslında bebeğe hiçbir zararı olmayan davranışlardır... Şimdi bakalım hamişler...
 5. Garip Gebelik Hurafeleri!

  Garip Gebelik Hurafeleri!

  hamilelik hurafeleri, gebelik hurafeleri, hamilelikte yanlış inanışlar Sevgili melekler, eminiz aşağıdaki makaleyi okuduğunuzda sizin de duyduğunuz ve inandığınız şeylerin aslında birer hurafeden ibaret olduğunu öğreneceksiniz. Gebelikle ilgili söylenen pek çok hurafede bebeğin cinsiyeti, kime benzeyeceği, ilerde hangi mesleği seçeceği gibi pek çok konuda olabilir. BU öngörüler hoşunuza...

Sayfayı Paylaş