Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelik ile ilgili tetkikler

  Konu, 'Gebelik testi - hesaplama' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  anti cmv igg anti rubella igg cmv ıgg nedir Gebelik ile ilgili tetkikler Bazı testler anne ,bazı testler bebek,bazıları ise her ikisi içindir Gebelik boyunca belli zamanlarda yapılması gerekli olan veya yapılması önerilen testler vardır.Bunların başlıcaları ve yapılma nedenlerini kısaca açıklayalım.

  Kan sayımı (Hemogram) : Başlıca amacı anne adayında kansızlık olup olmadığını saptamaktır.Her gebelikte en az bir kez olmak üzere mutlaka yapılmalıdır. Kansızlık tespit edilirse tedaviye alınan cevabın değerlendirilmesi için tekrarlanır.Aynı zamanda gebelikle ilgili pekçok hastalığın tanı ve takibinde farklı zamanlarda uygulanması gerekebilir.

  Tam İdrar Tetkiki (TİT): En sık yapılan testlerden biridir.Bazı merkezlerde her ay yapılması önerilir.Gebelikte sık görülen İdrar yolu enfeksiyonunun tanısı ve takibi, preeklampsi, hiperemesis gravidarum gibi gebeliğe ait hastalıkların takibinde de yapılması gereklidir.

  HbsAg- Anti HbsAg : Hepatit B hastalığının ve taşıyıcılık durumunun tanısında kullanılan testlerdir. Taşıyıcı olan annelerin hastalığı bebeklerine ve tedavileri ile ilgilenen sağlık personeline bulaştırmamaları için gebelik sırasında ,mutlaka yapılması gereklidir.


  Anti HCV: Hepatit C virusunun anne adayında bulunup bulunmadığının araştırılması için yapılır.Önemli bir sağlık sorunu olan Hepatit C doğumda bebekten anneye geçebilir.
  Anti Rubella Ig G- Anti Rubella IgM: Kızamıkçık hastalığına ait antikorlardır. Kızamıkçık geçiren ya da aşı olarak bağışıklık kazanan kişilerde Ig G değerinin (+) olur.Bu durum kişinin hastalığa karşı diirençli olduğunu gösterir ve istenen bir durumdur. IgM değeri (+) bulunursa kişinin hastalığı halen geçirdiği ya da çok yakın zamanda geçirmiş olduğu anlaşılır .Gebelik sırasında,özellikle ilk üç ayda kızamıkçık geçirilmesi bebek açısından tehlikeli olabileceğinden son derece önemlidir.

  Anti Toxoplazma Ig G- Anti Toxoplazma Ig M: Anne adayının Toxoplazma hastalığını geçirip geçirmediğiniin saptanması için yapılır . Sonuçlar Rubella (Kızamıkçık) hastalığındaki gibi değerlendirilir. Yani IgG nin (+) bulunması arzu edilirken, Ig M' nin (+) olması önemlidir.

  Anti HIV: AIDS hastalığı için yapılan tarama testidir.Bugün tüm dünyada gebelik sırasında yapılması önerilmektedir.

  VDRL: Sifiliz hastalığının tarama testidir. AIDS testi gibi yapıtırılması önerilmektedir.

  CMV antikorları: CMV (Sitomegalovirus) enfeksiyonu hamilelik sırasında geçirildiğinde bebekte sorun yaratabilmektedir. Ancak Rubella ve Toxoplazmanın aksine bu hastalığın birden fazla kez geçirilmesi mümkündür.Ancak ikinci kez geçirildiğinde bebeği etkileme olasılığının daha az olduğu kabul edilir

  1.Trimester Tarama Testi : İkili test olarak ta bilinmektedir.Gebeliğin 11-14. haftaları arasında uygulanır. Amacı bebeğin Down Sendrom'lu olma olasılığının belirlenmesidir.Daha nadir görülen kromozom bozukluklarının tanısında da yararlıdır. Detaylı ultrasonografi incelemesi ile bebeğin ense pilisi kalınlığı ölçülür ve aynı gün anneden kan örneği alınarak uygulanır.Tüm sonuçlar birlikte değerlendirilerek bebeğin Down Sendrom'lu (Mongol) olma olasılığı saptanır.Bu olasılık belli sınırın üzerindeyse amniosentez önerilir.

  Üçlü Test: Gebeliğin 17. haftasında 1.Trimester tarama testi ile aynı amaca yönelik olarak uygulanır.Anne kanında yapılan testle risk oranı belirlenir ve aileye bu risk oranına göre bilgi verilir.

  Amniosentez: Annenin karın bölgesinden özel bir iğne ile amniotik sıvıdan örnek alınmasıdır.En sık Down Sendromu ( Mongolizm) tanısı için uygulanır.Alınan örnekte bebeğe ait hücreler özel yöntemlerle üretilir ve hücrelerdeki kromozom yapısı incelenir. Bunun dışında bebeğe ait pekçok hastalığın tanısında ve bazan de tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Genel olarak sanılanın aksine çok ağrı veren bir işlem değildir ancak değişen oranlarda (1/150-200) düşüğe neden olabilmektedir. Uygulamdan önce mutlaka doktorunuzdan muhtemel riskler hakkında detaylı bilgi alınız.

  Kordosentez: Göbek kordonundan bebeğe ait kan örneği alınmasıdır. Anne açısından amniosenteze benzer ancak bebek açısından riski daha yüksektir.Pekçok hastalığın tanısında kullanılabilmektedir.

  50 gr Glukoz Tarama testi: Gebeliğe ait şeker hastalığı (Gestasyonel Diabet) tanısı için gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılan testtir.Anne adayından sabah açken alınan kanda glukoz ölçümü yapılır.Ardından bir bardak suda eritilen 50 gr glukoz içirilir.ve 1 saat sonra tekrar kan alınarak glukoz değeri ölçülür.

  OGTT: ( Oral Glukoz Tolerans Testi) 50 gr glukoz tarama testinde sonuçlar belli sınırın üzerindeyse uygulanır. Yine şekerli bir sıvı içirildikten sonra 3 saat boyunca belli aralıklarla kan ve bazan de idrar örnekleri alınır. Bu testte de kabul edilen sınırların üzerinde değerler elde edilirse hastaya ' Gebelik Şekeri' tanısı koyulur.

  İndirekt Coombs Testi: Anne kanında bebeğin kan hücrelerine (alyuvarlarına) zarar verebilecek antikor bulunup bulunmadığının araştırıldığı testtir. Rh uyuşmazlığı durumunda hamilelik boyunca belli aralıklarla yapılması gerekebilir.

  2.Düzey ultrasonografi: Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde doktorunuzun uygun göreceği zamanda bebekte doğumsal (konjenital) ve ultrasonografi ile saptanabilen herhangibir problem olup olmadığının araştırılması için uygulanan detaylı ultrasonografik incelemedir.Bebekte anotomik bir Bu inceleme konusunda genelde bir kavram kargaşası bulunmaktadır. 2.Düzey incelemnin renkli doppler ultrasonografi veya 3 boyutlu olmasına gerek yoktur.Önemli olan yeterli görüntü kalitesi olan bir ultrasonografi cihazı ile bu konuda deneyimli bir hekim tarafından uygulanmasıdır.

  Obstetrik Doppler Ultrasonografi: Doktorunuzun uygun göreceği durumlarda ama özellikle annede yüksek tansiyon , önceki gebeliklerde düşük doğum kilolu bebek öyküsü, ikiz gebelikler, bebekte gelişme geriliği gibi durumlarda gerekli olan ve annenin uterusu (rahim) besleyen damarları ile bebeğin göbek kordonunda ve çeşitli damarlarındaki kan akımının özelliklerini belirlemek için yapılan ultrasonografik incelemedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilecek komplikasyonların öngörülmesinde ve gelişme geriliği olan bebeklerde doğum zamanının planlanmasında çok değerlidir.


   
Gebelik ile ilgili tetkikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte yapılabilecek tetkikler

  Gebelikte yapılabilecek tetkikler

  Ultrasonografik inceleme: Günümüzde gebelerin incelenmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Bebeğin gelişimi, gebelik haftası, bebeğin rahim içindeki konumu, bebeğin suyu ve çoğul gebelikler konusunda bilgi verir. Bebeğin organlarının yapısı, hareketleri ve solunumu incelenebilir. Organ anomalileri saptanabilir. Renkli doppler ultrasonografi ile yapılan incelemede bebeğin majör...
 2. Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler hakkında bilgi

  Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler hakkında bilgi

  Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi de çocuk sahibi olmak istemesidir. Hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı istemeyen kadın yok gibidir. Ancak bu güç karar verildiğinde gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli...
 3. Riskli Gebelik Tanımı ve Sebepleri İle İlgili Bilgiler

  Riskli Gebelik Tanımı ve Sebepleri İle İlgili Bilgiler

  riskli gebelikler riskli gebelik nedir Sevgili melekler, bazı durumlarda kadınların anne olma durumları tehlikelidir ve sıkı bir takip gerektirir. Bu tip gebelikler riskli gebelikler adını alır. Ani ve ters gelişen durumlarda anne ve/veya bebeğe müdahale gerekebilir. Bu yazımızda riskli gebelik nedir, sebepleri nelerdir sizlere kısaca bilgilendireceğiz.. Riskli gebelik sınıfına giren...
 4. Gebelikte akıntı ile ilgili merak edilenler

  Gebelikte akıntı ile ilgili merak edilenler

  bu konu;gebelikte akıntı,gebelikte akıntı sorunu hakkında bilgi vermektedir Vajinal akıntılar tüm bayanların ortak sorunudur.Vajina nemli bir yapıya sahiptir.Vajinanın ıslaklığı kadın sağlığı açısından gereklidir.Bir çok bayan vajina kuruluğundan şikayetçidir..Önemli olan akıntının normalmi yoksa ,bir hastalık habercisimi olduğunu ayırt etmektir.Akıntının rengi,kokusu teşhis için...
 5. gebelik ile ilgili bilginize ihtiyacım varrrrrrrrrrrr :)

  gebelik ile ilgili bilginize ihtiyacım varrrrrrrrrrrr :)

  yeni evliyim bir haftadır adetim gelmiyor gebelik testi yaptım iki defa ikisindede belirsiz bir çizgi acaba hamilemiyim :?kan testi yaptrcam ama korkuyorum ya degilsem diye sizce ? hamilemiyim örnegin bir haftadır durduk yere aglıyorm alınganlıgım da arttı :)

Sayfayı Paylaş