gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.517
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik KontraksiyonStres Testi (CST) Nedir

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  cst nedir deselerasyon nedir cst testi karbonatla gebelik testi nasıl yapılır deselerasyon ne demek Fetusun kalp atımlarının doğum eylemindeki kasılmalara verdiği cevabı ölçen bir testtir. (”contraction stress”: doğum eylemi kontraksiyonlarının (kasılmalarının) bebekte “stres yaratması” anlamında kullanılan bir terimdir).
  Hangi durumlarda uygulanır?
  Önceleri nonreaktif NST varlığında ileri inceleme yöntemi olarak kullanılan CST, BFP incelemesinin geliştirilmesinden sonra bu amaçla daha az sıklıkla uygulanır hale gelmiştir. Genellikle nonreaktif NST’nin doğrulanması amacıyla miadında ya da miad geçmesi olan gebelere uygulanır. Test oldukça uzun zaman alır: kasılmaların başlatılması amacıyla oksitosin verilmesinden testin bitimine kadar geçen süre yaklaşık 90 dakikadır. Ayrıca doğum eylemini başlatabileceğinden 36. gebelik haftasından önceki dönemlerde, placenta previada (plasentanın aşağıda yerleşmiş olması), EMR’de (suların erken gelmesi), ikiz gebelik gibi durumlarda uygulanması sakıncalıdır. CST’nin diğer testlerde olduğu gibi kordon sarkması ya da ablatio placenta (plasentanın erken ayrılması) gibi ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen olayları ve doğum sonrası gelişmesi muhtemel olayları tahmin edemeyeceği hatırda tutulmalıdır.
  Uygulanması
  CST uygulanması için doğum eylemi kasılmalarının varlığı gerekir. Anne adayı doğum eyleminde değilse, meme ucu uyarısı yöntemi ile ya da serumla oksitosin verilerek 10 dakikada üç adet en az 40 saniye süren kasılmalar ortaya çıkarılır ve teste başlanır. Kardiotokografi cihazının hem kalp seslerini algılayan probu hem de uterus kasılmalarını algılayan probu karna yerleştirilerek teste başlanır. Cihaz test süresince bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikler ile kasılmalar arasındaki ilişkiyi kağıda aktarır. Bu kağıda CST trasesi adı verilir.
  Yorumlanması
  Yarım saatlik değerlendirme sonunda fetusun kalp atımında kasılmalarla birlikte meydana gelen değişiklikler gözden geçirilir. Trasede kasılmaların büyük kısmında cevap olarak geç deselerasyon adı verilen özel çökme şekilleri oluşuyorsa test pozitif* olarak değerlendirilir. Bu durumda genellikle ileri bir incelemeye gerek duyulmaz ve bebeği doğurtma girişimlerine başlanır. Geç deselerasyonların ortaya çıkmaması durumunda ise test negatif* olarak değerlendirilir. Bu da bebeğin iyi durumda olduğunu hassas bir şekilde gösterir. Bu durumda teste son verilir.
  (*) testten beklenen bulgu fetal distres varlığıdır. Bu yüzden geç deselerasyon varlığında beklenen bulgu müspet yani “pozitif”dir. Geç deselerasyon bulunmamışsa beklenen bulgu yoktur yani “negatif”dir.

   
Gebelik KontraksiyonStres Testi (CST) Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır

  Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır

  Kızlar tam olarak gebelik testi ne zaman yapılabilir ne zaman yapılmalı benim adetimin üzerinden ortalama 3 gün geçti bugünde geçerse dört gün olacak hamile kalmayı çok çok istiyorum tam olarak ne zaman test yaptırayım. Kandan test yaptırsam hamile olup olmadığım ortaya çıkar mı lütfen yardım edin ay inşallah bebeğim vardır yaaa çok istiyorum çooooook
 2. Predictor Gebelik Testi nedir?

  Predictor Gebelik Testi nedir?

  predictor gebelik testi nasıl kullanılır,predictor gebelik testi güvenilirmi,predictor gebelik testi doğru sonuç verirmi,predictor gebelik testi hakkında bilgiler Predictor gebelik Testi adetinizin geciktiği ilk günden itibaren günün herhangi bir saatinde kullanılabilecek basit ve güvenli bir gebelik testidir. Bir kadın hamile kaldığında vücudu hCG (insan koryonik gonadotropini) olarak...
 3. Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ?

  Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Gebelik Testi Yapılır ?

  hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır,gebelik testi en erken ne zaman yapılır,hamilelik testi ne zaman yapılır,gebelik testi nasıl yapılır Hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır. Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon...
 4. gebelik testi fiyatı ne kadar

  gebelik testi fiyatı ne kadar

  selamlar günüm geçti bir an önce hamile olup olmadığımı öğrenmek için sabırsızlanıyorum eczanelerde bazı gebelik testlerinin olduğunu biliyorum ama fiyatları konusunda bilgim yok gebelik testi fiyatı hakkın da bilgi verirmisiniz şimdiden çok teşekkürler
 5. Gebelik testi bekleyince ne oluyor

  Gebelik testi bekleyince ne oluyor

  Ya arkadaşlarım bu gebelik testi bekleyince ne oluyor. Ben bekledim ve hamileyim diye çok sevinerek eşimede hamileyim dedim bi saat sonraki sonuçlara şimdi benim itibar etmemem mi gerekiyor biriniz lütfen bana açıklarmı acil olarak tşk.

Sayfayı Paylaş