Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Önemli Hanımlar

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Önemli Hanımlar
Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler- Geldik bir önemli konuya daha. Bu konumuzda başlığından da anlaşılacağı üzere gebelik testleri, gebelik testleri hakkında önemli bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum tabii yine tecrübelerimden de bahsetmek istiyorum sizlere. Uzun süre bebek bekleyenler çok iyi bilirler ki gebelik testi yapmak artık insanın zoruna gider. Hele de regliniz her ay gecikiyorsa bu testi yaptırmak artık işkence haline gelir. Özellikle düzensiz adet görenler benim gibi her ay kan testi yaptırmaktansa eczaneden alınabilecek uygun fiyatlı idrar testlerinden medet umarız. Ama bilmeniz gerekiyor ki bu idrar testlerinin özellikle gebeliğinizin ilk zamanlarında pek bir etkisi olmayabilir hatta size yanıltıcı sonuçlar gösterebilir.

hamilelik idrar testi.jpg


Dediğim gibi hanımlar eğer adet döngünüz düzensiz ise idrar testleri yapmak ta bir anlamı olmayacaktır. Onun için adet düzensizliğiniz varsa doktora görünmeli gerekli hormonal tahlillerinizi yaptırmalısınız. Sorun çözümü için gerekli izlenimler ve tedavi yöntemleri için doktorunuzu dinlemelisiniz. Eğer bebek bekliyorsanız bunu zaten aşmalısınız. Adetiniz düzensizliğe devam ederken bebek beklemek çok anlamsız gerçekten yani bunu bizzat yaşadığım için söylüyorum ki öncelikle adet düzensizliğinizin köküne inip tedavi olmalı yumurtlama ile ilgili problem varsa zaten mutlaka bunun çözümünü doktorunuzla birlikte aramalısınız. Bebek bekleyen çiftlere söylemek isterim ki yumurtlama zamanı gebe kalmanın ilk püf noktalarından biri. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi yumurtlama gününüzü tespit edebilmek için adet döngünüzün normal seyir halinde olması gerekiyor. Eğer adet döngünüz düzelmesine rağmen hala doğal yoldan hamile kalınamıyorsa mutlaka tedavi sürecinizi devam ettirmelisiniz.

Özellikle piyasada satılan gebelik testleri yani idrar testlerinde yanılma payları olabilir. Adetiniz düzenli ise adetiniz birkaç gün geçtikten sonra bu testi uygulamanız daha doğru yanıtlar almanızı sağlayacaktır. Eğer adetiniz geçmedi ve siz idrar testi yapıyorsanız bunun güvenirliği olmayacaktır. Önceki yazılarımda da paylaştığım gibi gebelik oluştuğunda yani eğer bu doğal yoldan ise bir spermin yumurta ile birleşmesi yaklaşık 7.8 günü bulacaktır. Ortalama 10 gün içinde de embriyo rahme yerleşir. Bu zamandan önce zaten kesinlikle kan testleri de güvenilir olmayacaktır. Bu 10 günden sonra kan testi yani beta hcg hamileliğin var olup olmadığını doğrulayacaktır. Ama idrar testleri için aynı şey söz konusu olmadığı gibi bunun için adet gecikmesini beklemeniz gerekebilir. Aslında hamilelik hormonu olan beta hcg hormonunun önce kanda salgılanması kanda beta hcg testinde doğruluk payını artırır. Bu hamilelik hormonu idrarda daha geç salgılandığı için henüz idrar testleri doğru bilgi veremeyebilir. Aslında şu da var ki bazı durumlarda geç döllenme oluşabileceği gibi kanda beta hcg testleri de bazı zamanlar yanıltıcı olabiliyor. Yine doktorunuz size en doğru yöntemi uygulayacaktır. Eğer hamilelik söz konusu ise bunun kesinleşmesi için mutlaka sizi ultrason muayenesine çağıracak keseyi gördüğünde ise hamileliğiniz kesinleşecektir.

hamilemiyim.jpg


Eğer adetiniz düzenli ise ve birkaç gün adetiniz gecikti ise herhangi bir sağlık kuruluşuna gidip kan vermek istemiyorsanız idrar testini de uygulayabilirsiniz adetiniz geçmiş ise zaten gebelik varsa çıkacaktır. İdrar testini kolaylıkla uygun bir fiyata eczanelerden temin edebilirsiniz. Uygulama için idrarınızdan birkaç damla gerekli kısıma damlatılır. Zaten testin içinde nasıl uygulanacağı da çıkacaktır. Bunun için standart süre 1-5 dakikadır. En geç 10 dakika içinde sonuç mutlaka çıkacaktır. Sonuç negatif ise ikinci çizgi görünmeyecektir. Test ekranında tek çizgi görmeniz negatif demek ikinci çizginin silik dahi görünmesi bu hamileliğinizin var olabileceğini göstermektedir. Eğer böyle bir durum var ise mutlaka herhangi bir sağlık kuruluşundan beta hcg testi yaptırmanız testi teyit etmede yararlı olacaktır.
 
Üst