Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Gebelikde ne tür testler yapılmalı

  Konu, 'Gebelik' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  gebelikte istenen testler hamilelikte istenen testler kan tahliline aç mı gidilir Gebelik hem doğal bir olay, hem de bir takım değişiklikle meydana gelebildiği için farklılıklar arzeden bir süreçtir. Gebeliği tek kategoriyle sınıflandırmak veya tarif etmek güçtür. Çünkü gebe kadının genç veya yaşlı olması, çok zayıf ya da çok şişman olması önemli bir farklılıktır. Veya anne adayı doğuştan bir takım genetik problemler taşıyabilir. Diabetik veya herhangi bir sistemik hastalığı olabilir. Bütün bu saydığımız sebepler ve daha birçok sebeplerle gebe kadınları bir tek grup altında tanımlayamayız.

  Durum böyle olunca da, bireysel farklılıkları göze alarak kişiye özel gebelik takipleri yaparak ve bu takip sırasında istenen tetkikleri yönlendirmek gerekir. Rutin tetkikler her gebeye yapılmalıdır. Fakat gebenin yaşına, fiziksel ve genetik yapısına, yaşadığı çevreye ve yaşam şartlarına göre rutin tetkiklere ilave olarak yapılması gereken tetkikler de vardır. Gebeliğin henüz ilk haftalarındayken iyi bir sağlık sorgulamasından sonra doktor, rutin tetkiklerin dışında neler isteyebileceğine karar verir.

  RUTİN TETKİKLER NELERDİR?

  Rutin tetkikler her gebeden istenen temel birkaç testtir. Bunlar; kan sayımı, tam idrar tahlili, kan grubu ve açlık kan şekeridir. Bunlarda bir anormallik yoksa ve hastanın geçmişinde önemli bir geçirilmiş hastalık ya da halen geçirmekte olduğu herhangi bir hastalık yoksa, bir daha ki kontrole kadar başka bir test istemeye gerek yoktur.


  Rutin tetkikler bizi sonraki tetkikler için yönlendirir. Örneğin, kan sayımı normal çıkarsa bir dahaki kontrole kadar birşey yapılmasına gerek yoktur. Ama diyelim ki, demir eksikliği görülmüştür. O zaman demir eksikliğine yönelik tetkikler yapmak gerekir. Veya kanın pıhtılaşma faktörlerinden herhangi birinde bir eksiklik saptanırsa o zaman da pıhtılaşma testlerine yönlenmek gerekir.
  Açlık kan şekerinde herhangi bir anormallik saptanırsa daha ileri testlerle diabet araştırmasına gidilmelidir. İdrar tahlillerindeki anormal bulgular bizi yaptıracağımız daha sonraki testler konusunda yönlendirir. İdrarda görülebilecek normalin dışındaki maddeler bir hastalık belirtisi olarak kabul edilipp ona göre araştırma yoluna gidilmelidir. Örneğin, gebelikte idrarda aseton görülmesi bize o gebede, açlık, gebelik kusması ve diabetik olacabileceğini düşündürür. O zaman da hem hastalık sağlık sorgulaması yapılır, hem de daha ileri tetkiklere yönelinir.

  Hastanın daha önceden düşük yapması yine bizi testler konusunda uyarır. O zaman da muhtemel düşük yapma riskleri araştırılır ve sebep ortaya konarak tekrar düşükle sonuçlanması önlenir. Düşüğün oluş şekli de bize bir takım ipuçları verir. Örneğin, ilk üç aydaki düşükler daha çok kromozon anormalliklerini düşündürür. Çok genç ve çok yaşlı gebelerde daha çok gürülür. Gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde düşük meydana gelirse, rahim ağzı yetmezliği, ölü düşük olmuşsa diabeti düşünmemiz gerekir. Yine ikinci 3 aylık gebelik periyodunda meydana gelen düşükler bize rahimdeki şekil bozukluklarını da düşündürür.

  Bu durumda rahimin yapısını öğrenmek için rahim filmi çekilmelidir. Ultrasonla tetkik ile de rahim yapısı hakkında bilgi edinebiliriz. Rahim filmi, daha çok çocuk sahibi olamayan hastalarda tercih edilmelidir. Ultrasyon bu tip hastalarda yeterli değildir. Tüplerin açık olup olmadığı hakkında bilgi vermez. ultrasonagrafi ile rahim şekli, duvarları ve iç zarı hakkında detaylı bilgi edinebiliriz. Ayrıca rahim iç zarında polip olup olmadığı, rahim ağzı kanalının açık olup olmadığı yine ultrasonla belirlenebilir.

  Kısaca özetlemek gerekirse, gebenin yaşı, kilosu, önceki doğumları veya düşükleri, yaşam tarzı, alışkanlıkları, aile öyküsü, geçirdiği hastalıkları, halen tedavi görüyorsa mevcut hastalığı gibi özel durumları da dikkate alınarak rutin testler dışında yapılabilecek testler varsa yaptırılmalıdır. Kan sayımı, tam idrar tahlili, kan grubu ve açlık kan şekeri dışındaki testler de bu özellikler dikkate alınarak zamanı geldikçe uygulanmalıdır.


   
 2. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: Gebelikde ne tür testler yapılmalı
  emeğine sağlık ablacım
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Cevap: Gebelikde ne tür testler yapılmalı
  tskler canim katilimin icin sevgiler
   
Gebelikde ne tür testler yapılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?

  Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?

  gebelik kan testi ne zaman yapılmalı gebelik kan testi için ne zaman yapılmalı gebelikte hamilelikte 1. Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? 2. Gebelik testi negatif çıkmasına rağmen hamile olabilir miyim? 3. Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı? 4. Üstüne görme nedir? 5. Ultrasonla gebelik nasıl tespit edilir? 6. Evde yapılan hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir? errVQyVPuZ0
 2. gebelik testleri ne zama yapılmalı ve en erke ne zama sonuç verir

  gebelik testleri ne zama yapılmalı ve en erke ne zama sonuç verir

  Kızlar selamlar, bizde bebek düşünüyoruz. Bu ay ikinci denememiz, sizlere şunları sormak istiyorum, bu gebelik testleri ne zama sonuç verir, artı bağzı yerlerde okuyorum tam güvenli değil dyorlar yanıla payı var mı güvenirliliği hususuda bana bir marka verebilir isiniz. en erken e zamann sonuç veriyor. Bir yerde 10-15 gün vs geçtikten sonra gebelik testi yaptırı diyenler olduğu kadar daha...
 3. Gebelik anemesi nedir ?neler yapılmalı

  Gebelik anemesi nedir ?neler yapılmalı

  Kansızlık gebelikte kansızlık merhaba kızlar Hamilelik döneminde zaten almamız gereken vitaminler yada ilaçlar olması gerekiyordemir eksikliği anemisi, gebelikte en sık görülen anemidir. nemi olmasa ve demir depoları yeterli olsa bile gebelik boyunca bütün gebelere anemiyi önlemek amaçlı demir desteği gereklidir. Günde 60 mg elementer demirin demir eksikliği anemisinin insidansını azaltığı...
 4. Sezeryan öncesi ne tür hazırlıklar yapılmalı?

  Sezeryan öncesi ne tür hazırlıklar yapılmalı?

  Sezaryen olarak yapılacak doğumdan önce yapılması gereken çeşitli hazırlıklar mevcuttur. Bu hazırlıklar hastaneye gitmeden önce anne adayının yapması gereken ve hastane sürecinde yapılan hazırlıkları kapsar. Yapılan hazırlıkların büyük bir kısmı genel olarak ameliyatlardan önce yapılan hazırlıklara benzer. Sezaryen doğumdan önce evde yapılması gereken 7 hazırlık: Çoğunlukla sezaryen...
 5. Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de dünyaya gelecek bebeklerini sağlığı için bazı testler yaptırmalıdırlar.Anne adaylarının hamilelik döneminde mutlaka yaptırmaları gereken 9 önemli test; Periodontal İnceleme: Periodontal inceleme diş etlerinin enfeksiyonlara ve rahatsızlıkara karşı incelenmesidir. Bu testler diş ve damak iltihaplarının teşhisi için önem taşır....

Sayfayı Paylaş