1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Gebelikte 10. Hafta hangi değişimler olur

Konu, 'Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Hamilelikte 10. haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmesidir. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamıştır. Hamilelikte 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından deyim yerindeyse bir mihenk taşıdır.Hafta hafta gebelik takibiniz için linke tıklayınız
    Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri

10 haftalık bebek görüntüsü gebelikte 10hafta 10 haftalık gebelik hamilelikte onuncu hafta hamilelikte 10hafta görüntüsü
    < Konu Resmi..>

Üstteki resimde 3 boyutlu ultrasonla anne karnında çekilmiş 10 haftalık bir bebeğin görüntüsünü görmektesiniz.​

Hala gebelik dışarıdan bakmakla belli değildir.Ancak anne yavaş yavaş daha gevşek ve bol giysiler giymeye başlar. Artık sonuna yaklaşmakla birlikte duygusal değişiklikler ve aşerme devam etmektedir.
    Dudakların gelişimi tamamlanır. Gözler kapalıdır.Gonadlar gelişir ve testis yada over olarak farklılaşır. Kalp gelişimini büyük ölçüde tamamlar. Gövdenin dışında gelişmiş olan barsaklar karın boşluğu içine doğru iyice hareket ederler.Diz ve ayak belirginleşir. Ayak parmakları ve tırnakları belli olur. Kaslar güç kazanmaya başlar.Kız bebeklerde klitoris erkek bebeklerde ise penis gelişir.Hemen hemen bütün eklemler ve kasların oluşumu tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler sizin hissetmeniz için yeterli değildir.​

Böbrekleri idrar üretir,kol ve bacak hareketleri başlar. Boy: 5.5 cm. Ağırlık: 6 gr dır.​

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mart 2017
Gebelikte 10. Hafta hangi değişimler olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler

Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler

Gebelikte 9. Hafta- Gebelikte her hafta çok önemlidir. Biz de bunu bildiğimiz için her hafta gelişmesi hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Artık gittikçe daha büyüyen ve gelişen bebeğinizde de siz de de birtakım değişiklikler oluşuyor. Bebeğinizin size gelmesine daha çok var aslında şuanda 9 haftalık yani 8+0 ve 8+6 günlerini kapsar. Bebeğinizde ve sizde bu hafta ne gibi...
  2. Gebelikte 14. Hafta hangi değişimler Oluyor?

Gebelikte 14. Hafta hangi değişimler Oluyor?

Gebelikte 14. Hafta- Bir adım daha bebeğinize yaklaştınız bu hafta. Bebeğiniz doğuma kadar gelişimine devam ederek daha çok ta kilo almaya meyillenecek. Artık dışarıdan hamileliğiniz farkediliyor diyebiliriz. Bu hafta bebeğinizde siz de neler mi oluyor hep birlikte 14. hafta gelişmelerine detaylı bir şekilde bakalım. 15. hafta gelişmelerini merak edenler buradan yazımızı inceleyebilirler....
  3. Gebelikte 23. Hafta Doğuma Adım Adım hangi değişimler oluyor

Gebelikte 23. Hafta Doğuma Adım Adım hangi değişimler oluyor

Gebelikte 23. Hafta- Adım adım doğuma yaklaşıyorsunuz. Bu haftaya kadar belki çok zorluklar atlattınız düşük riski ile karşı karşıya kaldınız ama işte 23. haftadasınız artık. Bu hafta içinde 22+0 ve 22+6 günlerini yaşıyor olacaksınız. Bebeğinizde epey gelişim gösterdi. Bu hafta itibariyle size ve özellikle de bebeğinize neler olduğunu merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Yazımızın içeriğinde...
  4. Gebelikte 25. Hafta olan değişimler belirtiler

Gebelikte 25. Hafta olan değişimler belirtiler

Gebelikte 25. Hafta- İçinizde oluşan minik mercimeğiniz şuanda daha büyümüş durumda. Günler haftaları haftalar ayları kovalarken siz de bazı değişimler ve gelişimler içine giriyorsunuz. Hamileliğin ise bazen sefasını bazen cefasını çekiyorsunuz belki. 25. haftada 24+0 ve 24+6 günlerini yaşayacaksınız. Bu hafta biraz daha büyüyen bebeğiniz artık bir karnıbahar kadar. Karnınızın içinde bir...
  5. Gebelikte 28. Hafta hangi değişimler oluyor  Bakalım

Gebelikte 28. Hafta hangi değişimler oluyor Bakalım

Gebelikte 28. Hafta- Bu hafta itibari ile artık 7. ayınız bitmiş oluyor. Artık gebeliğinizin çoğu gitti azı kaldı hanımlar. Kavuşma zamanı yakındır. Normal bir gebeliğin 38-42 haftaları arasında doğumla sonuçlandığını biliyoruz ama bu daha erken de olabilmekte. Bu haftalar arasında doğan bir bebek tam anlamıyla anne karnındaki gelişimlerini tamamlamış oluyor. 37. Haftadan önce doğanları ise...

Sayfayı Paylaş