1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte 6. Ay

  Konu, 'Gebelik testi - hesaplama' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gebelikte 6 ay hamilelikte 6ay gebelikte 6ay 6 ay gebelik darbe Sizdeki değişiklikler: [​IMG]

  - Kilonuz artık düzenli olarak artmaktadır. 5-7 kg kadar kilo alabilirsiniz, bu tüm hamilelik boyunca alınan kilonun 50-60’ı kadardır. Aşermeler artabilir, ancak abur cubur yemekten uzak durmaya çalışın. İştahınız iyi ve bulantılarınız nadiren olabilir. Buna rağmen ağır, yağlı, acılı yiyecekleri takiben mide ekşimeleriniz olabilir.

  - Dişlerinizi fırçalarken dişetleriniz kanayabilir, bu hamilelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelik hormonları dişetlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açarak kolayca kanamasına neden olur. Dişlerinizi düzenli ve yumuşak hareketlerle, yumuşak diş fırçasıyla fırçalayın ve iple temizleyin. Dişetleriniz acısada, hamilelikte çürükleri önlemek için koruyucu işlemlerin yapılması çok önemlidir.

  - Karnınızda, kalçalarınızda ve göğüslerinizde gerilme işaretleri, soluk kırmızı çizgiler oluşabilir, gebelik çatlakları, stria adı verilir veya koyu lekeler görülmeye başlayabilir. Bunları gidermede kremlerin pek yararı olmaz ancak yinede yumuşatıcı kremler sürebilirsiniz. Ama göğüslerdeki çatlakları destekleyici sutyen kullanmak önleyebilir. Hamileliğin bu döneminde bu çatlakların görülmesi tipiktir, doğumdan sonra solarak gümüş beyaz renge dönüşür, tamamen kaybolmayabilir. Gerilmeye bağlı karında kaşıntı olabilir.

  - Gözlerinizde ışığa karşı duyarlılık oluşabilir. Hamilelikte görülebilen bir belirtidir. Sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışın.

  - Rahminiz daha yukarı çıktığı için idrar torbası üzerindeki baskısı azaldığından idrar yapma sıklığı azalır.

  - Braxton Hicks kasılmaları denen kasılmalar, rahim kaslarınızda gerilme ve gevşemeleri sizi doğuma hazırlar. Eğer saatte 4 veya daha fazla kasılmanız olursa doktorunuza bildirin.

  - Bebeğin tekmelerini karnınızın yukarı veya aşağısında hissedebilirsiniz. Aniden kasığınızda karnınızın yan tarafına ilerleyen keskin ağrılar hissedebilirsiniz. Rahimi destekleyen bağ ve yapıların krampı nedeniyle bu ağrılar olabilir. Ani hareket ve dönmelerden kaçınmalısınız.

  - Karın veya yüzde ciltte renk değişikliği olabilir.

  - Ayak bileklerinde, ayaklarda,el ve yüzde şişme olabilir.

  - Sırt ve bel ağrıları olabilir.

  - Sıcağa karşı daha duyarlı olabilir, daha çok terleyebilirsiniz, bol su içmelisiniz.

  - Cinsel isteğiniz her hafta değişebilir, azalabilir, artabilir.

  - Dalgın olabilir, ağırlık nedeniyle sıkılmış olabilirsiniz.

  - Bebeğinizin büyümesini içinizde daha fazla hissedersiniz. Hamileliğiniz sırasında ortaya çıkan problemleri ve bebeğinizin sağlığına etkilerini düşünebilirsiniz. Çoğu hamile kadın bu nedenle endişelenebilir.

  Bebeğinizdeki değişiklikler

  - Bebeğiniz artık minyatür bir bebek görünümündedir, dudakları daha belirgindir, gözleri gelişmiştir. Gözlerini açıp kapayabilir, kaşlarını çatabilir, yan bakabilir ve sesleri duyabilir.

  - Karnınıza ışık kaynağı yöneltilirse, bebeğiniz başını çevirir.

  - Bebeğiniz bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar, ama akciğerlerinde henüz hava yoktur.

  - El ve ayak parmak izleri şekillenmeye başlamıştır.

  Öksürebilir, hıçkırabilir, hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür.

  - Cildi hala kırmızı ve kırışıktır.

  - Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte kendini yeniler, bebeğin ısını düzenler ve darbelerden korur.

  - Bebeğinizin ölçüleri, boyu 28-35 cm civarında, ağırlığı 700-900 g civarındadır

  Muayene ve laboratuar tetkikleri

  - Kan basıncı ve kilonuz ölçülmeli.

  - İdrar tetkikiniz yapılmalı.

  - Şişlik nedeniyle el ve ayaklar, varis açısından bacak muayenesi yapılmalı.

  - Fundusun yüksekliğine bakılmalı.

  - Fetus kalp atışları muayene edilmeli.

  - Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalı.
   
Gebelikte 6. Ay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  6ayda hamilelik gebelikte hangi testler yapılır gebeliğin 6ayında yapılan testler gebelikte 3ayda yapılan hamilelikte 3 ayda 3. - 6. AYDA YAPILACAK TESTLER Genellikle bebeğin sağlığı ile ilgili testler istenir. Bu testler daha çok tarama (screening) testleri olarak anılır. * 16-18 haftalar arasında üçlü test, * 18-22 haftalar arasında anomali tarama amacıyla ultrason ve gerekirse dopler, *...
 2. 6. - 9. Ayda yapılacak gebelik testler

  6. - 9. Ayda yapılacak gebelik testler

  gebelik ayı hesaplama bebek ayını hesaplama hamilelik ayı hamileliğin 6ayında yapılan testler gebeliğin 6ayında yapılan testler 6. - 9. AYDA YAPILACAK TESTLER Rutin muayenenizin ve bebeğin gelişiminin izlenmesinin yanında, bu döneme özgü gebelik belirtileriyle, doğum belirtileriyle ve doğumun nasıl olacağıyla ilgili öngörüler, seyahat, cinsel yaşamla ilgili olabilecek öneriler hakkında...
 3. 3-6 ay uyku

  3-6 ay uyku

  3 ay döneminde, pek çok bebek gece uykusu ve gündüz kısa uykuları da dahil olmak üzere günde 12-15 saat uyurlar. İşte meleklerim sizlere 3-6 ay bebeklerinin uykusu ile ilgili önemli bilgiler. 3-6 ay uyku Uyku eğitimi için elverişli zamanlar ( veya fırsatları ) Bebekler genellikle 3 ay civarında daha düzenli uyku/uyanıklık alışkanlıkları geliştirirler ve pek çoğu gece beslenmesini azaltır. Bu...
 4. 6-9 ay uyku

  6-9 ay uyku

  bebeklerde göz dalması Buyrunuz meleklerim 6ve 9 ay arası bebeklerimizin uyku düzenleriyle ilgili bilgiler. * 6-9 ay uyku Bu dönemde uyku alışkanlıkları Altı ay döneminde, pek çok bebek günde toplaam 12-15 saat uyur ve bir seferde uzun süre kesintisiz uyuma yetisi vardır. Altı dokuz ay arasındaki pek çok bebek gündüz uykularını biri sabah biri öğleden sonra olmak üzere iki bölümde...
 5. Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır?

  Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır?

  Gebelik Gebelikte Neler Olur Gebelikte Neler Yaşanır Nihayet hamiş kalabildik ya da hamiş kalmak isteyen meleklerimiz gebe kalmak için en elverişli günleri bilmiyorsanız işte.. Hamilelikte neler olur neler yaşanır bir bilgimiz yoksa eğer buraya bir göz atmanızı öneriyorum...Gebeliğin her ayı önemlidir fakat biz burada 3-6 ayları arasına değindik... Bakalım 3-6 ayları arasında gebelikte...

Sayfayı Paylaş