1. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON

  Gebelİkte Anemİ (kansizlik)

  Konu, 'Gebelik' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

  demir hapinin yan etkileri demir hapının yan etkileri folik asit haplarının hapı GEBELİKTE ANEMİ (KANSIZLIK)

  GEBELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ:
  Demir eksikliği anemisi, gebelikte en sık görülen anemidir.
  Anemi kan hemogloblin (Hb) değerinin normalin altına düşmesidir.
  Gebelikte 1. ve 3. trimesterde hemoglobin 11 gr/dl 'den düşükse veya 2. trimesterde hemoglobin 10.5 gr/dl 'den düşükse anemi kabul edilir. Dünya nüfusunun yaklaşık %30’unun, dünyadaki gebe kadınların %50’sinden fazlasının, dünyadaki tüm kadınların 1/3’ünden fazlasının anemik olduğu tahmin edilmektedir. Gebelikte günde 6-7 mg demir ihtiyacı vardır.

  Gebelerde Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri: Demir gereksiniminin artması, demir depolarının yetersiz olması (yetersiz beslenme düzeyi, sık doğumlar ve düşükler, sık enfeksiyonlar ve özellikle parazit hastalıkları, barsaklarda emilim bozukluğu).


  Her gebeye proflaktik demir desteği verilmelidir:
  Anemi olmasa ve demir depoları yeterli olsa bile gebelik boyunca bütün gebelere anemiyi önlemek amaçlı demir desteği gereklidir. Günde 60 mg elementer demirin demir eksikliği anemisinin insidansını azaltığı gösterilmiştir. Gebeliğin ilk 4 ayından sonra, en geç 20. gebelik haftasında profilaksiye başlanılmalıdır.


  Anemide başlıca şikayetler:
  - Halsizlik ve yorgunluk (en sık görülen semptomdur)
  - İştahsızlık
  - Efor dispnesi (Eforla nefes darlığı olması)
  - Başağrısı
  - Çarpıntı
  - Senkop (bayılma)
  - Kulak çınlaması
  - Uyku bozukluğu
  - Saç dökülmesi
  - Konsantrasyon bozukluğu
  - Baş dönmesi
  - Anjina pektoris (Göğüs ağrısı)


  Anemilerde başlıca bulgular:
  - Deri ve mukozada solukluk (en sık bulgu)
  - Taşikardi (Nabzın hızlanması)
  - Ejeksiyon üfürümü, hiperkinetik kalp yetmezliği
  - Dil atrofisi (B12, folat ve demir eksikliğinde)
  - Nöropati, ataksi (B12 eksikliğinde)
  - Sarılık ve splenomegali (dalak büyüklüğü) (hemolitik anemilerde)


  Tedavi:
  Tedavinin amacı aneminin düzeltilmesi ve demir depolarının doldurulmasıdır. Bu amaçla ağızdan demir preparatları ve demirden zengin diyet uygulanır. 200 mg/gün elementer demir alınmalıdır. Anemi düzeltildikten sonra demir depolarının dolması için tedaviye 3 ay daha devam edilmelidir.
  Demir tedavisinin bulantı, kusma, ishal, kabızlık, midede rahatsızlık gibi yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler haplar yemeklerden sonra alınarak giderilebilir.


  Demir tedavisi alan gebeler demirin emilimini azaltan besinlerle birlikte bu ilaçları almamalıdırlar.
  Demir preparatlarının emilimini azaltan besinler: antiasit ilaçlar, yumurta, kalsiyum tuzları, süt ve süt ürünleri, tetrasiklin türü antibiotikler, çay, kahve.
  Eğer demir preparatları portakal suyu, proteinden zengin gıdalar ile birlikte ve aç karnına alınırsa emilim artacaktır.
  Aynı zamanda demirden zengin diyet örnmeğin karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru bakla, tahıl, taze sebze, kuru meyve v.b alınmaya özen gösterilmelidir.
  GEBELİK VE MEGALOBLASTİK ANEMİ
  Gebelikte ikinci en sık görülen anemi nedenidir.
  En sık nedeni folik asit eksikliğidir.
  Tedavide günde 1 mg folik asit verilir.
  Proflaksi (önleme) amaçlı bütün gebelere 0.4 mg folik asit verilmelidir.  ANNEDEKİ ANEMİNİN GEBELİK ÜZERİNE ETKİLERİ NELERDİR?
  - Düşük doğum ağırlığı
  - Preterm eylem (erken doğum)
  - IUGR
  - Operatif doğum
  - Fetal ölüm
  - Uzamış doğum riski gibi etkileri olabilir.
   
Gebelİkte Anemİ (kansizlik) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamİlelİkte Kansizlik (anemİ) Ve Demİrİn Önemİ

  Hamİlelİkte Kansizlik (anemİ) Ve Demİrİn Önemİ

  hamilelikte demir hapı kullanımı gebelikte demir hapı kullanımı kan nasıl kullanılır hamilelikte ne zaman kullanılır gebelikte ne zaman kullanılmalı Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr.İbrahim Sözen hamilelik döneminde görülen kansızlık ile ilgili bilgi verdi. Anemi hemoglobin düzeyinin 12g/dL’nin altına inmesiyle tanımlanır. Gebelikte en sık görülen tipi demir...
 2. Kansizlik

  Kansizlik

  KANSIZLIK Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri (eritrositler) dokulara ve hücrelere oksijen taşırlar. Bunu içlerinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde yaparlar. Hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengini de veren maddedir. 1 gram hemoglobin 1.4 mL oksijen taşır. Normalde kanda 13-15 gram / 100 mL hemoglobin bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin ömürleri 4 ay kadardır. Böbreklerimizden...
 3. Anemİ : Kansizlik

  Anemİ : Kansizlik

  ANEMİ : KANSIZLIK TANIM: Anemi (kansızlık) pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini hemoglobinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır. Anemi...
 4. Kansizlik (anemi)

  Kansizlik (anemi)

  Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri (eritrositler) dokulara ve hücrelere oksijen taşırlar. Bunu içlerinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde yaparlar. Hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengini de veren maddedir. 1 gram hemoglobin 1.4 mL oksijen taşır. Normalde kanda 13-15 gram / 100 mL hemoglobin bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin ömürleri 4 ay kadardır. Böbreklerimizden salgılanan...
 5. Kansizlik (anemi) Tedavisinde Beslenme Onerileri

  Kansizlik (anemi) Tedavisinde Beslenme Onerileri

  kansizlik beslenme kansızlık beslenme kansizlik anemi tedavisinde onerileri tedavisi anemi tedavisinde onerileri 1. Kırmızı et, kuru baklagiller, kuru meyve (kuru üzüm, kuru incir gibi), yeşil yapraklı sebzeler, pekmez ve kakao yu daha çok yiyin. 2. Vitamin - C (günde 100 miligram) alın. C-vitamini demirin barsaklardan emilmesini arttırır. 3. Demir bakımından zengin besinler alın...

Sayfayı Paylaş