1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır.

  Konu, 'Gebelik belirtileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte üstüne görme belirtileri üstüne adet görme belirtileri erken adet hamilelik gebelikte hamilelikte ağız sulanması
  Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır.

  Bunlardan başlıcaları:
  1. Adetin gelmemesi (amenore)
  2. Bulantı ve kusma
  3. İdrar şikayetleri
  4. Yorgunluk
  5. Fetal hareketlerin algılanması
  6. Göğüslerde değişiklikler
  7. Vaginal mukoza renk değişikliği
  8. Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesidir.

  AMENORE:
  Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır.
  Fakat amenore hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca ağır enfeksiyon hastalıkları veya diyabet, ve diğer bazı hormonal hastalıklarda da amenore vardır (Basedow hastalığı, miksödem, akromegali, Addison). Çocuk emziren kadınların %80' inde amenore görülür.


  Nadiren de olsa henüz hiç adet görmemiş puberte çağındaki bir çocukta, bir süredir menopozda olduğu bilinen kadında da gebelik olabileceği unutulmamalıdır.

  Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır. Halk arasında buna "üste adet görme" denir.

  BULANTI - KUSMA:
  Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60'ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır. Gebelik sırasında hastanın değişen metabolizmasının, değişik durumunun, endokrin bezlerin bulantı - kusmada rollerinin olduğu düşünülmektedir.

  Gebelikte ayrıca tükrük salgısında artış (hipersalivasyon) ve ağızda aşırı sulanma (pitiyalismus) mevcuttur.

  MESANEDE DUYARLILIK ARTIŞI:
  Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

  YORGUNLUK:
  Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

  FETAL HAREKETLERİN ALGILANMASI:
  Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar. Bu hareketlerin anne tarafından algıladığı ilk ana "CANLANMA" denir.

  MEMELERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:
  İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler bulunabilir. Nadiren yüksek prolaktin düzeylerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilir.

  Memelerde bez, yağ ve bağ dokusunda artış olur ve damarlarda, lenf bezlerinde hipertrofi meydana gelir. Böylece memelerin şekil ve kıvamında karakteristik değişiklikler olur. Areola halkası genişler ve mamilla büyür, uzar. Areolada bulunan rudimenter süt bezlerinden, Montgomery bezleri aşırı belirginleşir. Areola ve mamillanın rengi, artmış pigmentasyon nedeniyle değişir (renk açık kahverengiden, koyu siyaha kadar olabilir). Çoğunlukla 2. gebelik ayından itibaren özellikle pigment bakımından zengin olan hastalarda pigmentasyon areola halkasından taşarak, areola çevresinde daha açık renkte sekonder gebelik areolası meydana gelir. Proliferasyona uğramış süt bezlerinin faaliyete başlamaları gebeliğin 2. ayının sonunda olur ve sekresyon başlar. Memenin tabanından mamilla yerine doğru yapılan basınç sonucunda berrak, daha sonraki aylarda da bulanık bir hal alan beyaz sarımtırak sekret salgılanır. Bu mayi, olgun süt karakterinde olmayıp kolostrum adını alır (Kolostrum, histolojik ve kimyasal bakımdan sütten ayrılır). Fakat kolostrum varlığı kesin gebelik bulgusu değildir. Daha önce gebelik geçirmişse kolostrum sekresyonu senelerce devam edebilir. Nulliparlarda da kolostrum teşekkülü görülmüştür. Korpus luteum persistansinde, ovarium kistlerinde, myomlarda, tüberkülozda da kolostrum oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda menstrüasyon sırasında, pubertede, klimakteriumda, ovariumda oluşan fonksiyonel değişikliklere uygun zamanlarda kolostrum salgısı görülebilir.

  Tüm bu nedenlerle meme salgısı ancak şüpheli gebelik bulgusu kabul edilebilir. Ama ilk gebeliklerde diğer sebepler de elimine edilebiliyorsa gebelik yönünden değerli bir bulgu kabul edilebilir.

  LİVİDİTE:
  Damar genişlemesine bağlı gelişen kan göllenmesi nedeniyle vulva, vagina ve servikste mavimtırak bir renk belirginleşir.

  ABDOMİNAL STRİALAR VE PİGMENTASYON:
  Gebelerin yaklaşık %90'ında, stria gravidarum da denilen gerilme çizgileri ortaya çıkar. Derialtı ve deri ile ilgilidir. Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır, altında bulunan ve damardan zengin tabaka kolayca
  görülür. Gebelerin yalnızca %10'unda gözlenmez. Gebelikten sonra da beyaz inci sedef gibi izler bırakırlar. Striaların çokluğu kişinin dokusunun elastikiyeti, derialtı dokusunun yağlanması ve gerilmesi ile ilgilidir.

  Gebelikte vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan renk artışı (pigmentasyon) en fazla göğüs uçları, yüz, karın ve dış genital organlarda görülür. Göbekle pubis arasında uzanan çizginin koyulaştığı görülür. Ayrıca vücuttaki diğer operasyon izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir.

  Alın-yanak-ağız etrafında kirli kahverengi lekeler kadının yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir (Gebelik maskesi).

  AŞERME-SİNİRSEL-RUHİ DEĞİŞİKLİKLER:
  Gebe kadında yemek yeme arzusuyla ilgili ve gebelikten önceki durumuna uymayan değişiklikler olur. Bazı yemeklere arzusu artar bazı yemeklere karşı isteksizlik olur. Ekşi, tatlı, tuzlu v.s. isteği artabilir. Gebenin iç-dış dünyasındaki olaylara reaksiyonu çocuğu arzu edip etmemesine göre değişir.


  Fakat tüm bu anlattıklarımız subjektif belirti ve bulgulardır. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Kesin gebelik tanısı, doktor muayenesindeki objektif bulgular ve laboratuar tetkikleri ile bu subjektif bulguların birlikte değerlendirilmesi sonucunda konulabilir.   
 2. şirvan

  şirvan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır.
  gebelik belirtilerini yazarsanız sevinirim
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır.
  paylaşım için tşklerrrr
   
 4. özlem ezel

  özlem ezel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar ben yeni katıldım aranıza,ben bir buçuk aylık evliyim eşimle çocuk istediğimiz için hiç korunmadık. bende son iki haftada mide bulantısı,aşırı derecede yorgunluk,uykusuzluk,kasıklarda ağrı zaman zaman azda olsa batma,aşırı derecede üşüme (gerçi ben kansız olduğum için de üşüyrom ama buseferki farklı) göğüslerde ağrı şişkinlik, bel ağrısı,aşırı yeme hissi vb. işte bunlar bndeki olan belirtiler doktorum test yapmadı bana (10 mayıs 2012de hastalandığım için). ama bu belirtiler hastalığımın bittikten sonra başladı. sizce ben hamilemiyim sizlerden çok acil cevap bekliyorum (mail adresim : ozlemturan17@hotmail.com buraya sürekli giremiyorum.). güzel bir cevap duymayı çokkk istiyorum.eğer bu belirtiler gebeliğin belirtileri değilse psikolojik mi? :((((
   
Gebelikte çoğu kadın tarafından hissedilen belirtiler ve bulgular vardır. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Böbrek (Üremi) Hastalıklarının Belirti Bulguları

  Böbrek (Üremi) Hastalıklarının Belirti Bulguları

  kreatin yüksekliği kreatinin yüksekliği kreatinin düşüklüğü kanda üre üre düşüklüğü Böbrekler bel omurlarının iki yanında yer alan vücutta çift olarak bulunan ve kandaki istenmeyen zehirli maddeleri idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlayan bir çift organdır. 2 milyon civarında nefron adı verilen süzme ünitesi mevcuttur. Bunların sayısı yaşlanmayla birlikte doğal olarak azalır. Kalbin dakikada...
 2. Kanserle ilgi Belirti ve Bulgular

  Kanserle ilgi Belirti ve Bulgular

  Hiç başımıza gelmesin isteriz ama onu tanımakta fayda olduğunu düşünüyorum. Kanserler vücudun he­men her yerinde ortaya çıkabilirler. Ancak en sık ortaya çıktıkları organlar; akciğer, meme, kalın bağırsak, prostat, mide, pan­kreas, böbrek, mesane, yemek borusu, lenf bezleri, kemik iliği dir. Belirti ve bulgular: Kanser belirtileri; kanser tipine, büyüklü­ğüne, nereden...
 3. Hangi bulgular gebeliği çağrıştırır

  Hangi bulgular gebeliği çağrıştırır

  yalancı gebelik nedir,yabancı gebeliğin belirtileri,normal gebeliğin belirtileri,memeden süt gelmesi gebelik belirtisimi,yalancı hamilelik,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler Ultrason adı verilen cihazlar yardımıyla yada gebelik testleriyle gebeliğin oluşup oluşmadığına bakılabilmektedir. Aslında gebe olmayan kadının gebe olmuş gibi hamilelik belirtilerini yaşaması ve gebe olduğuna...
 4. Gebeliğin kesin bulguları nedir?

  Gebeliğin kesin bulguları nedir?

  en erken gebelik belirtileri,en erken hamilelik belirtileri,hamilelik belirtileri,gebelik belirtileri nelerdir,gebe olduğumu nasıl anlarım,gebelik bulguları hakkında bilgiler Gebelik (hamilelik) belirtileri her zaman kesin olmamakla birlikte kadından kadına değişmektedir.Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki...
 5. Gebelikte 9. hafta belirtiler ve olanlar

  Gebelikte 9. hafta belirtiler ve olanlar

  selamlar bana 9.cu hafta gebelikle ilgili bilgi verebilirmisiniz bu haftada anne ve bebekte oluşan değişikler falan bunları bilmek istiyorum

Sayfayı Paylaş