Gebelikte Karında Oluşan Çatlaklar

TİTAN

Forum Okuru
Gebelikte Karında Oluşan Çatlaklar
gebelikte oluşan çatlaklar
hamilelikte oluşan çatlaklarSevgili melekler, gebelikte oluşan çatlaklar, hamile kalmadan önce anne adaylarında başlayan bir endişedir. Bir bakarsınız kaç doğum yapmış bir kadında zerre kadar çatlak yok, bir bakarsınız daha ilk gebeliğini yaşayan kadının karnı ileri derecede çatlamış, yol yol olmuş. Elbette ki bu daha ziyade yapısal ama en azından bu çatlakları hafifletme şansınız var. Makalemizde ki bilgiler siz anne adayları için ... :)

gebelik_catlagi-7a.jpgGebelik ilerledikçe ve cilt gerildikçe oluşan çatlaklar öncelikle sizin vücut yani cilt yapınızla ilgilidir, cildiniz esnek bir yapıya sahipse ve çatlak oluşturmaya yatkın yapıda değilse hiçbir ürün kullanmamanıza rağmen çatlak oluşmayabilir. Nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz. Ailenin genetik yapısı ve genetik yatkınlık ya da daha önceki gebeliğinizde çatlak oluşması çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kız kardeşlerinizde çatlak oluşmuşsa sizde de görülme riski artar. Gebelikte aşırı kilo alanlarda çatlaklar daha çok görülmektedir. Gebelik sırasında sıvı tüketimi az olursa cilt elastikiyeti azalacağı için çatlaklar daha çok olur, bu nedenle bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir. Çatlaklar karın dışında kol ve bacakalarda da görülebilir ve bazen kaşıntı da eşlik edebilir.

Özetle çatlaklar kişinin cilt yapısıyla alakalıdır. Bu nedenle cilt yapısı çatlamaya yatkın olan gebeler çatlağı önlemek için ne kullanırlarsa kullansınlar çatlama olmaktadır. Cilt yapısı çatlamaya yatkın olmayan gebelerde ise hiçbir krem, yağ v.b kullanmamalarına rağmen çatlak oluşmamaktadır.

Doğumdan sonra çatlak bölgeleri genellikle solar ve belli olmaz. Bazı annelerde doğumdan sonra az ve soluk şekilde çatlaklar görülmeye devam edebilir.
 
Üst