1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  gebelikte migren..

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  gebelikte migren nidilat ne için kullanılır hamilelikte nidilat kullanımı gebelikte kullanımı Migren, epizodlar ya da ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısıdır. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında sürebilir. Kişi ataklar arasında kendini tamimiyle normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısı yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler de görülür. Migren, hem migren yakınması olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozar. Migren yalnızca basit bir başağrısı değildir. Kişinin günlük aktivitelerini engelleyen, baş ağrısı yanı sıra birçok belirtiler de gösteren bir durumdur.
  Migren belirtileri nelerdir?
  Başağrısı;
  Migrenin belirtilerinden yalnızca biridir. Genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda bir baş ağrısıdır.
  Görme bozuklukları;
  Kör noktalar, parlayan ışıklar, görmenin bozulması veya zig zag şekiller görülebilir. Aura olarak adlandırılan bu belirtiler migrenlilerin yalnızca %10′unda görülür. Aura ile birlikte olan migrene klasik migren denir.
  Bulantı ve/veya Kusma ve/veya Diyare
  Işığa karşı aşırı duyarlılık (fotofobi)

  Sese karşı aşırı duyarlılık (fonofobi) Kokuya karşı aşırı duyarlılık (ozmofobi)
  Migrenli kişi boyun ve omuzlarda sertleşme, el ve ayaklarda karıncalanma, konsantrasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nadir olarak da paralizi (felç durumu) veya şuur kaybı ile karşılaşabilir.
  Klasik bir kural olarak denebilir ki, eğer baş ağrısı veya diğer belirtiler sizi normal günlük yaşamınızdan alıkoyuyorsa bu migren olabilir.
  Migren atakları genellikle 4 ile 72 saat arasında sürer ve kişi ataklar arasında normaldir.
  Migren nedenleri ve tetikleyiciler nelerdir?
  Migren neden olur?
  Migrenin beyindeki kan damarları ve nörotransmitterlerdeki değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir ancak bu değişikliklerin neden oluştuğu konusunda araştırmalar halen sürmektedir. Bazı kişiler migrene diğerlerine göre daha yatkındır. Migrene genetik yatkınlık olduğuna dair bilimsel kanıtlar vardır. Örn. tek yumurta ikizlerinde çift yumurta ikizlerine göre migrene yatkınlık daha fazladır. Ancak duyarlı kişilerde migren ataklarını tetikleyen bazı faktörler saptanmıştır. Migrene duyarlı kişilerde bir eşik düzey vardır. Tek bir tetikleyici faktör tek başına migren atağına neden olmayabilir ancak iki veya üç tetikleyici bir araya geldiğinde atağı başlatabilir.
  Örneğin migrenli bir kişi bir öğün atladığında migreni başlamayabilir ancak aynı kişi uzun ve stresli bir uçak yolculuğu sonrası bir öğün atlarsa (açlık+stres+hava değişimi), bu iki faktör migrenini tetikleyebilir.
  MİGRENDE TETİKLEYİCİLER
  Tetikleyiciler kişiden kişiye değişmekle birlikte en sık görülenler aşağıda yer almaktadır:
  Diyetle ilgili, hormonal veya sistemik faktörler:
  çikolata, turunçgiller, peynir, nitrit/nitratlar, sodyum glutamat
  alkol, özellikle de kırmızı şarap
  aşırı kafein veya kafein yoksunluğu
  menstruasyon (adet dönemleri)
  yüksek tansiyon
  doğum kontrol hapları
  diş ağrısı veya başın bir bölgesindeki ağrılar (örn. gözlerle, sinüslerle veya boyunla ilgili ağrılar)
  Duygusal stres durumları
  endişe
  aşırı üzülmek veya aşırı sevinmek
  depresyon
  şok
  aşırı heyecan
  stresten veya baskıdan kurtulma
  Fiziksel stres durumları
  seyahat
  aşırı egzersiz yapma
  fiziksel veya zihinsel yorgunluk
  öne eğilmek (örn. bahçe işleri yaparken)
  ağırlık kaldırmak veya zorlanmak
  rutin yaşam biçiminde değişiklik (örn. vardiya çalışması veya tatiller)
  çok fazla veya çok az uyku
  allerji
  cinsel yönden uyarılma
  sigara
  aç kalmak
  Dış uyaranlar
  iklim değişikliği
  yüksek irtifa
  çok sıcak duş veya banyo
  yoğun kokular (parfüm gibi)
  parlak, göz kamaştıran ışıklar
  uzun süre televizyon seyretme
  ses
  Migren tipleri nelerdir?
  Klasik migren Aura ile birlikte olan migrendir. Migrenli erişkinlerin %15 kadarında klasik migren görülür.
  Yaygın migren Aurasız migrendir. Migrenlilerin yaklaşık %80′inde yaygın migren vardır.
  Menstrüel migren Adet döneminin başlangıcında veya adet döneminde görülür. Başka zaman görülmez. Çalışmalar menstrüel migrenin genellikle aurasız olduğunu göstermektedir.
  Bu 3 migren tipi dışında nadir görülen çok sayıda migren tipi de vardır ancak bunlar tüm migrenlerin yalnızca %5′ini oluştururlar. Örnek olarak baziler migren, hemiplejik migren, oftalmoplejik migren, retinal migren ve post-travmatik migren sayılabilir.
  Gebelik ve migren
  Migren tipi baş ağrıları genellikle periyodik olarak ortaya çıkan, başın bir yarısında hissedilen, “zonklayıcı” niteliklere sahip ve beraberinde bulantı ve kusma da olabilen ağrılardır.
  Migren tipi ağrılar genellikle çocukluk ya da gençlik çağında ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe hafifleme eğilimi gösterir. Bazı kadınlarda migren ilk kez gebelikte de ortaya çıkabilir. Kadınların yaklaşık %15′inde erkeklerin ise yaklaşık %5′inde hafif ya da ağır migren tipi baş ağrılarına rastlanır.
  Kadınlarda migren genellikle adet öncesi ve adetli dönemlerde daha sık ortaya çıkar ve bu kadınlarda yüksek östrojen içerikli doğum kontrol hapları hastalığı şiddetlendirebilir.
  Migren tipi ağrılar ortaya çıkmadan önce bazı prodromal (hastalık öncesi) belirtilere neden olurlar. Nörolojik kaynaklı olan bu belirtiler muhtemelen damarların bölgesel olarak daralmasıyla ortaya çıkar ve damarların genişlemesiyle de baş ağrısı başlar.
  Klasik migrende bu öncü belirtiler daha çok görme alanında kör noktalar oluşması, çınlama, fotofobi (ışığa aşırı duyarlılık), sersemlik gibi nörolojik belirtilerdir. Daha ileri şekillerinde migren öncesi yüzde uyuşukluk ve bazı kas gruplarında geçici felçler de görülebilmektedir.
  Migren bazen bu öncü belirtiler olmadan başlar ve bulantı kusmaya da neden olur.
  Gebelikte migren nasıl tedavi edilir?
  Gebelikte özellikle birinci trimesterden sonra (ilk üç aydan sonra) kadınların %60-70′inde migren belirtilerinde iyileşme gözlenir. Bazı durumlarda ise tam tersi olabilir.
  Gebelikte migren tedavisinde ilk basamak tedavi parasetamol içerikli ağrı kesicilerdir ve belirtilerin ortaya çıktığı ilk anda kullanıldığında genellikle bu tedavi başarılı olur.
  Migren için özellikle hazırlanmış ergotamin içerikli ilaçlar öncü belirtilerde kullanıldığında ağrıların ortaya çıkmasını başarılı bir şekilde engelleyebilirler. Ancak bu ilaçların mekanizması damarların genişlemesini önlemek olduğundan ve uterusu kasıcı özellikleri olduğundan gebelikte çok gerekli olmadıkça tercih edilmezler.
  Parasetamol tedavisi başarılı olmadığında ağrı kesici olarak kodein içerikli ilaçlar , bulantı giderici özelliği olan ilaçlarla birlikte doktor önerisiyle kullanılabilirler.
  Gebelikte çok sık migren atağı geçiren anne adaylarında ise sürekli tedavi gerekebilir ve bunun için yine doktor önerisiyle propranolol veya nifedipin içerikli ilaçlar kullanılabilir. Beraberinde depresyon belirtileri de gözlendiğinde antidepresan ilaçların da tedaviye eklenmesi başarı şansını artırır.


   
gebelikte migren.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. migren hastasıyım ve gebeliğim bundan etkilenirmi

  migren hastasıyım ve gebeliğim bundan etkilenirmi

  Migren tipi baş ağrıları genellikle periyodik olarak ortaya çıkan, başın bir yarısında hissedilen, "zonklayıcı" niteliklere sahip ve beraberinde bulantı ve kusma da olabilen ağrılardır. Migren tipi ağrılar genellikle çocukluk ya da gençlik çağında ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe hafifleme eğilimi...
 2. Migren hakkında bilmedikleriniz

  Migren hakkında bilmedikleriniz

  Migren hakkında bilmedikleriniz Entelektüel faaliyetleri yüksek insanların hastalığı olarak da nitelendirilen migren kadınlarda daha sık görülüyor. Baş ağrılarının pek çok nedene bağlı olduğunu belirten uzmanlar, ağrı kliniğine başvuran hastaların 1/3’ünde migren, 1/3’ünde gerilim baş ağrısı, 1/3’ünde de her ikisinin arasında kalan değişik tip baş ağrıları görüldüğünü vurguluyorlar....
 3. Migren kimlerde görülür?

  Migren kimlerde görülür?

  migren kimlerde görülür Tarihte şiddetli başağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dahilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı vardır. “Tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir çok ressamın resimlerinde kullandığı kendilerine özgü teknikler, eserlerini paha biçilmez bir hale getirmiş ve günümüze kadar taşımıştır. Ancak son yıllarda yapılan bazı...
 4. Gebelikte migren

  Gebelikte migren

  hamilelikte migren ağrısı Migren normaldede çekilmeyen bir başağrısı zaten bunu çeken bilir arkadaşlar .Birde bu migren ağrılarını gebelik esnasında çekenleri düşünün durum çok daha vahim bir hale dönüşüyor Gebelikte oluşan migren nedenleri ve tedavi yollarıyla ilgili sizlere şimdi daha detaylı bilgilere geçiyoruz Migren tipi baş ağrıları genellikle periyodik olarak ortaya çıkan, başın bir...
 5. Gebelikte migren ağrısı çekenler buraya

  Gebelikte migren ağrısı çekenler buraya

  Kızlar 2 gündür migrenle cebelleşiyorum. Sonunda sabah erkenden doktora gittim .Geceden beri migren bende bulantı yaptı.Bir ayağım içerde bir ayağım lavaboda. Kusmaktan hiç bir şey yiyemedim. Doktorum gebelikte migrenin nedeninin hormonlardan kaynaklı olduğunu söyledi.Ayrıca hamilelik döneminde kokulara ışığa karşı aşırı duyarlılık oluyormuş. Gürültüden uzak kalmamı, karanlık loş...

Sayfayı Paylaş