1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Gebelikte namaz kılmak – Hamileler nasıl namaz kılar?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  gebeyken namaz nasıl kılınır,hamilelikte namaz nasıl kılınır,hamilelikte namaz kılma şekli nasıldır,gebelikte namaz kılınır mı,gebelikte oturarak namaz kılmak,hamilelikte namaz kılma hakkında bilgiler, < Konu Resmi..>


  Hamile bayanlar durumlarına en uygun olan pozisyonda zorlanmadan namaz kılabilirler.
  Namazı ayakta kılmak( kıyam): Ayakta durabilen kişilerin namazı ayakta kılmaları farzdır. Beş vakit namazın sünnetleri dahil, nafile namazları mükellefin gücü yetsin ya da yetmesin ayakta kılmak farz değildir. Sadece sabah namazının sünnetinde gücü yetene kıyam farzdır. Uygun olan tek yol bütün namazları ayakta kılmaktır.
  Kıyamı yapıp, Rükû veya secdeyi yapamama:
  Rükû yapamama: Kıyam ve secdeye gücü yetip de Rükû yapamayınca tekbir ve kıraat için kıyam yapılır, rükû için ima -baş iması- edilerek secdeye gidilir. (kıyam + baş imalı rükû + secde) İma, başını rükû için biraz öne, secde için ise biraz daha fazla eğerek yaptığı işleme işaret etmek demektir.
  Secde Yapamama: Rükû yapmaya gücü yettiği halde, secde yapamayan, her ikisi için de ima yapar.


  Rükû ve Secde Yapamama: Kıyama güç yetip rükû ve secdeye yetmeyince, tekbir ve kıraat işlemleri ayakta yapılır, rükû için ayakta, secde için oturarak ima edilir; rükû ve secde için ayakta veya oturarak ima yapmak sahihtir, ancak efdal olan secde için oturarak ima yapmaktır. (kıyam + ayakta baş imalı rükû + secde için oturarak/ayakta ima)
  Oturarak Rükû ve Secde Yapamama: Kıyama güç yetip, oturarak rükû ve secdeye güç yetmeyince, rükû ve secde için ayakta ima yapılır. (kıyam + ayakta baş imalı rükû + ayakta baş imalı secde) Secde yapamayınca, -rüku yapılabilsin yapılamasın- namaz oturarak rükû ve secde için imayla kılınır; bu, ayakta ima yaparak kılmaktan efdaldir.
  (kıyam + oturarak rüku iması + oturarak secde iması) Rahatsızlık veya zorluk dolayısıyla secdeye tam olarak eğilemeyenlerin, secde yerini sandalye veya yastık gibi bir şeyle yükseltmesi gerekmez.
  Hamile olan bayanlarda yukarıdaki durumlardan kendilerine en uygun olanını seçerek namazlarını kılabilirler. Ayakta duramayıp ya da zorlukla ayakta duruyorsanız kıyamı yapamama durumunda üç şekilde hareket edilir.
  Namazı dayanarak kılma, namazı oturarak kılma ve namazı uzanarak kılmak bunlardan biri mutlaka ihtiyacınıza cevap verecektir.
   
Gebelikte namaz kılmak – Hamileler nasıl namaz kılar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Namaz kılmak

  Namaz kılmak

  Namazla alakali tabirler oldukça çoktur. Hemen hemen herkes rüyasinda namaz kildigini görür. Bütün ayrintilariyla namaz hakkindaki tabirleri kaydedecegiz. Rüyada görülen namazlari; farz namazi, cuma, nafile ve bayram namazlari olarak ayri ayri tabir edilirler, Rüyada farz namazi kilmak, büyük memuriyete, reislige, emaneti yerine getirmeye, Allah'in farz kildigi seyleri yerine getirmeye, korku...
 2. Cuma namazı kılmak

  Cuma namazı kılmak

  Rüyada bir camide Cuma na-mazi kildiginizi görmek, ahiretinizi düsündügünüze, simdiye ka-dar yaptiginiz ibadetlerin Allah (c.c) indinde makbule geçtigine yorumlanir. Eger cuma namazini her hangi bir yerde, mesela kib-leden baska bir yöne dogrularak kiliyorsaniz, dini kurallarin hiç birine önem vermediginize ve bunu her yerde açikça söyleyerek günah islediginize isarettir. Vakitli vakitsiz...
 3. Teheccüd namazını nasıl kılarız

  Teheccüd namazını nasıl kılarız

  Selamlar kızlar, Teheccüd namazı diye birşey var bilmiyorum duydunuz mu, bu namaz hakkında ben bilgiler istiyorum. İnşallah sizlerin yardımı ile bu namazın tam olarak nasıl kılındığını ve bu namazda hangi duaların okunduğunu bana detaylıca anlatırsanız teşekkür ederim. Sağolun Allah razı olsun.
 4. Kurban Kestikten Sonra Nasıl Namaz Kılmak Gerekiyor ?

  Kurban Kestikten Sonra Nasıl Namaz Kılmak Gerekiyor ?

  Kurban Kestikten Sonra Kılınan Namaz Kurban Keserken Kılınan Namaz Varmı Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz, bildiğiniz gibi yaklaşmakta olan Kurban Bayramı münasebetiyle sizlere elimizden geldiğince kurban bayramı ve kurban kesmeyle ilgili çeşitli bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bir önce ki konumuzda yer verdiğimiz kurban keserken getirilen tekbir ile ilgili bilgilerin...
 5. Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

  Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

  Sevgili melakeler ve melake ablalarım. ben vakit namazlarımı kılıyorum fakat ayın 7sinde yolculuğum var. sabah 6da yola çıkmam gerek. :S istanbulda yaşıyorum bu yüzden sabah en erken kaçta kılabiliyorum ? ve 6dan önce kılamıyorsam otobüs garında mescid var fakat benim eteğim yok yani yanıma alamam sadece başörtüsü alabilirim. mutlaka etek gitmeli miyim ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sabah...

Sayfayı Paylaş