gece altını ıslatma enüresis nokturna gece işemesi

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
#1
gece altını ıslatma enüresis nokturna gece işemesi
kadın ıslatma oyunu gece altını ıslatmanın tedavisi gece altını ıslatmanın bitkisel tedavisi kadın işemesi kadınlarda ıslatma Doç.Dr.M.İhsan Karaman Üroloji Uzmanı
GENEL BİLGİLER:

Grekçe “enourein = idrar yapma” kelimesinden gelen “enurezis = gece yatak ıslatma” M.Ö. 1550’de Ebers papiruslarında bile zikredilen en eski hastalıklardan biridir. Bir enuretik çocuğun tanı ve tedavisinin Amerika B.D.’nde bugün yaklaşık 5000 dolara malolduğu düşünülürse meselenin ciddiyeti anlaşılır. Yatak ıslatan çocuklara (enuretikler) hiçbir tedavi uygulanmasa dahi, yılda yaklaşık %15’i kendiliğinden iyileşir ve kuru kalır. 18-64 yaş arası sağlıklı erişkinlerin %0.5’i düzenli olarak yataklarını ıslatırlar. Dolayısıyla enurezis, sınırlı ölçüde de olsa erişkin populasyonu da ilgilendiren bir sağlık problemi, aynı zamanda bir toplumsal problemdir. TANIM VE SEBEPLER:
Bugün modern ürolojide kabul edilen tanıma göre “enurezis nokturna”, beş yaşın üzerindeki çocukların uykuda yatağını ıslatması durumudur. Bunların %75-80’i bebeklikten beri sürekli yatak ıslatan (primer) grup olup, %20-25’i ise arada en az 6 aylık kuru bir dönem geçirdikten sonra tekrar yatak ıslatan (sekonder) çocuklardır.
Yatak ıslatmanın sebeplerine bakıldığında, bu konudaki yaygın görüşler arasında şunları sayabiliriz:
1.Genetik: Anne, baba, her ikisi veya kardeşlerde enurezis olması
2.Merkezi sinir sisteminde olgunlaşmanın gecikmesi sonucu, uykuda idrar kesesi kasılmalarının baskılanamaması
3.Uyanma bozukluğu: Uykuda dolu mesanenin algılanıp uyanılmasında güçlük

4.Normal bireylerde gece boyunca böbreklerden idrar yapımını azaltan bir hormonun (ADH), enüretiklerde yetersiz salgılanıp, uyku sırasındaki idrar miktarının artması 5.Sınırlı bir kısım olguda ise psikolojik faktörler.
Yatak ıslatmanın nadir görülen sebepleri arasında ise; kronik bademcik iltihabı veya geniz etine bağlı üst solunum yolu tıkanıklığı, allerji, parazitler, kronik kabızlık ve idrar yolu iltihapları sayılabilir.
TANI:
Enurezis nokturna tanısını koyup, daha ciddi işeme bozukluklarından ayırdetmek için, konunun uzmanı bir ürolog tarafından:
a)Ayrıntılı bir hastalık öyküsü alınıp sorgulama yapılması
b)İşeme-dışkılama çizelgesi tutulması
c)Genişletilmiş fiziksel muayene
d)Tam idrar tahlili yapılması
genellikle yeterlidir.
Bu basamaklardan sonra, hastalığın “saf primer gece yatak ıslatma” problemi olduğuna karar verilirse, tedavi aşamasına geçilir. Eğer, üroloji uzmanınca, hadisenin daha kompleks ve etraflı bir problem olduğuna karar verilirse, ileri tanı yöntemlerine başvurularak daha ayrıntılı tetkikler uygulanır.
TEDAVİ:
Tedavide ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bu amaçla, çocukla sıcak bir ilişki kurulması, ailenin anlayış ve desteğinin sağlanması, problemin mutlaka çözüleceğine dair güven vermek ve suçluluk duygusunu gidermek çok önemlidir.
Enurezis nokturna tedavisinin genelde üç biçimi vardır:
1. 1. 1. Davranış değiştirme tedavisi
2. 2. 2. İlaç tedavisi
3. 3. 3. İlk ikisinin kombinasyonu
Davranış değiştirme tedavisinde, ya “motivasyon tedavisi” adı verilen çocuğa ıslak ve kuru geceleri takvimde işaretletip kuru geceler için ödüllendirme şeklindeki önlemler paketi uygulanır. Ya da, şartlı refleks oluşturup gece mesane dolumunu algılamayı öğreten alarm cihazı tedavisi tatbik edilir. Bu yöntemlerde çocuğun ve ailenin sıkı ilgisi ve kooperasyonu şarttır.
İlaç tedavisinde ise, uzman doktorun karar ve seçimine göre, ailenin de tercihi alınarak, bugün için mevcut ağız ya da burun yolu ile uygulanan ilaçlardan biri veya birkaçı verilebilir.
Şurası bilinmelidir ki, enurezisi kısa sürede kökünden kazıyacak mucizevi bir tedavi metodu yoktur. İlgi, sabır, anlayış ve tedavi eden doktor ile aile ve çocuk arasındaki kooperasyon başarının püf noktasıdır.
Her hastalıkta olduğu gibi, yatak ıslatma probleminde de, “hastalık yok, hasta var” prensibi uygulanıp, kişiye özgü, zamanında ve aktif bir tedavi yaklaşımıyla kuru geceler ve mutlu bireyler sağlamak mümkün olacaktır 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
#2
25 yasinda bir anneyim bebegim 9 aylik ve ben gece altimi islatmisim maalesef bir kere de hamileligin son aylarinda olmustu nedeni nedir acaba idrarda sik ve fazla enfekiyon oluyor ondan olabilir mi simdiden tesekkurler...!
 
  Çocuklarda Gece Altını Islatma hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
2012 39.Altın Kelebek Ödülleri Bu Gece Sahiplerini Bulacak 2012 39.Altın Kelebek Ödülleri Bu Gece Sahiplerini Bulacak
altın kelebek 2012 ne zaman altın kelebek 2012 ödülleri Sevgili melekler, bu yıl 39.su düzenlenecek olan Altın Kelebek 2012 Ödülleri bu gece düzenlenecek ödülle sahiplerini bulacak...
Magazin 1
Gece altını ıslatmak bir hastalıkmı? Gece altını ıslatmak bir hastalıkmı?
altını ıslatma nedenleri,altını ıslatma,altını ıslatan bebek,altını ıslatma tedavi,altını ıslatma sorunu Sağlıklı çocuklar da uyku öncesi aşırı sıvı aldıklarında gece idrar kaçırabilirler...
Aile, Evlilik ve Çocuklar 0
cem karabay su altında 6 gün 5 gece.... cem karabay su altında 6 gün 5 gece....
.......... şaşılacak şey..........
Guinnes Rekorları 1
Gece altını ıslatan çocuklar alarmla iyileşiyor Gece altını ıslatan çocuklar alarmla iyileşiyor
altını ıslatanlar için şifalı bitkiler altını ıslatan çocuğa ne yapmalı Bu gerçekten çok güzel bir fikir.Bu yöntemle çocuklarımız artık gece altını ıslatma sorunu yaşamayacak.Onları bu sıkıntıdan...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0
Çocuklarda Gece Altını Islatma Çocuklarda Gece Altını Islatma
alt ıslatmaya bitkisel çözüm alt ıslatmada bitkisel çözüm gece işemesine ıslatma tedavi altını ıslatma tedavi Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Normalde çocukların çoğu hem tuvalet...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 3

Benzer Konular