1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Gecekonducular Musevi mezarlığını talan etti

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Nakkaştepe'deki Musevi Mezarlığı'na gecekondu mahallesi kuruldu, mezar taşları talana uğradı. Mermer taşlar; ev inşaatı, bahçe duvarı ve merdivenlerde kullanıldı..
  500 yıl önce İspanya'dan göç eden Musevilerin İstanbul'un Anadolu yakasında ilk yerleştikleri semt olan Kuzguncuk'taki tarihi mezarlık ve mezar taşlarının gecekonducuların talanına uğradığı ortaya çıktı. Nakkaştepe Musevi Mezarlığı, buraya gecekondu kurmak için gelenler tarafından 1970'li yılların başından itibaren işgal edildi. Mezarlığa işgalciler sadece gecekondu yapmakla kalmadı aynı zamanda mezarlıktaki mermer taşlarını evlerinin yapımında kullandı. Kaçak yapıların arasında gezerken bahçe duvarlarında, kapı önündeki merdivenlerde hâlâ üzerinde İbranice yazı izleri duran mezar taşlarını görmek mümkün. Gecekonducu işgalinin daha da genişlememesi için cemaat 1978'de mezarlığın geri kalanını bir duvarla çevirerek koruma altına almış. Kuzguncuk Avrupa Musevilerinin vaat edilmiş topraklara gitmeden önceki son durak olarak gördükleri ve kutsal topraklara gidemeyenlerin en azından burada ölmeyi vasiyet ettikleri yer olarak biliniyor.

  TARİHİ AYIP
  Musevi dünyasının en önemli isimlerinin ebedi istirahatgâhı olan mezarlık yılın 12 ayı dünyanın dört bir yanından Yahudilerin akınına uğrasa da tarihe ve ölülere karşı yapılan saygısızlık devam ediyor. Bu nedenle Türkiye Hahambaşılığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na durumu bildirerek soruna bir çözüm bulunması talebinde bulundu. Türk Musevi Cemaati Hukuk Müşaviri Avukat Ester Zonana, "Mezarlığın üzerindeki işgaller hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 26 Ekim 2006'da aldığı bir karar vardır. Alınan karar gereğince mevzuata aykırı yapılarla ilgili Üsküdar Belediyesi'nce işlem yapılması gerekmektedir" dedi.

  LOZAN'DA BELLİ
  Ancak Üsküdar Belediyesi yetkilileri mezarlığın mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu söyleyerek topu üzerinden atıyor. Bu noktada mezarlığın statüsüyle ilgili başka bir sorun ortaya çıkıyor. Cemaat mezarlığın mülkiyetinin kendilerine ait olması gerektiğini ileri sürüyor. Av. Kezban Hatemi de Lozan Antlaşması'na göre azınlıklara ait mezarlıkların katiyen belediyelere devredilemeyeceğini, Müslüman mezarlıkları için yapılan uygulamanın azınlıklar için de uygulanarak büyük bir hata yapıldığını söyledi.

  Hukuki girişimler sonuçsuz kaldı
  CEMAATİN Hukuk Müşavirliği, 3998 sayılı Kanun'un "Cemaatlere ait mezarlıkların mülkiyeti belediyeye devredilemez" hükmüne dayanarak konuyu çeşitli kereler yargının önüne getirdi. Ancak Musevi cemaatinin hukuki girişimleri her seferinde davaların reddedilmesiyle sonuçsuz kaldı. Av. Ester Zonana yeni Vakıflar Kanunu'nda Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ve Hazinenin mülkiyetine geçmiş taşınmazların iade edileceği hükmü yer almasına rağmen belediyelerin mülkiyetine geçmiş taşınmazlar hakkında bir çözüm getirilemediğini savunuyor. Aradan geçen zamana rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü mezarlık sahasındaki kaçak yapılaşmayla ilgili girişimde bulunmadı.
   
Gecekonducular Musevi mezarlığını talan etti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mezarlıkta Satranç

  Mezarlıkta Satranç

  Farklı bir satranç denemesi buyurun... http://www.gamershood.biz/cicurateLINK/tombchess.swf
 2. ilginç mezarlıklar

  ilginç mezarlıklar

  Dünyanın En İlginç Mezarlığı
 3. Mezarlık

  Mezarlık

  Rüyasında mezarlık görenin, günahlarına tövbe edeceğine; kendisini ölmüş görenin, ömrünün uzun olacağına; bir ölüyü ağlarken görmesi iyi ve hayırlı haberlere; ölüyü kaçarken görmesi uzun ömre; mezar kazdığını görmek, vefat edeceğine işarettir. Ölüye bir şey vermek veya almak evinde ve işlerinde bereket olacağına; ölülerle beraber gitmek vefatının yaklaştığına; kendi evinde ölü gören, istek ve...
 4. Mecusi Mezarlığı

  Mecusi Mezarlığı

  Rüyada görülen mecüsi mezarligi, içinde ölü varsa haram olan hazineye, eger içerisinde ölü yoksa, kötü bir eve yahut kendisine kötü bir kavmin iltica ettikleri kötü bir adama delalet eder.
 5. mezarlıkta yangın

  mezarlıkta yangın

  3 eylül 1997 mersin mezarligi orman tarafinda onlarca mezar yanmistir tarih 3 eylül 1997 mersin mezarligi orman tarafinda onlarca mezar yanmistir mezarlığı ALINTIDIR ...=> Mezarliktaki Yangin Su an 17 yasindayim ve olay bundan 3-4 sene evvel YASANMISTIR. O yaz en büyük zevkimiz arkadaslarla gece asagi inmek idi ve hemen hemen indigimiz her gece birbirimize korku hikayeleri...

Sayfayı Paylaş