1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Geciken Altın Portakallar Sahiplerini Buldu

  Konu, 'Magazin' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  48.altın portakal antalya film festivali geç gelen ödüller sahiplerini buldu kimlar ödül aldı isimleri resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Türkiye'nin önemli kültürel ve sanatsal etkinliklerinden ,bu yıl 48.si düzenlenen Antalya Film Festivali Altın Portakal Ödüllerinde bir ilk yaşandı melekler :) 1979'ta sansür 1980'de darbe nedeniyle verilemeyen ödüller Cam Piramitte düzenlenen gecede sahiplerine verildi.Geceyle ilgili haberimiz ve ödüllerin dağılımları şöyle;


  < Konu Resmi..>  1979 ve 1980 jürilerinin yaşayan üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Yavuz Özkan'ın yönettiği "Demiryol" ve Ömer Kavur'un yönettiği "Yusuf ile Kenan" filmleri 1979 yılının "En iyi film" ödülünü paylaştılar. 1980 yılının "En İyi Film"i ise Zeki Ökten'in yönettiği "Sürü" olarak belirlendi. Yavuz Özkan "Demiryol" filmiyle 1979 En İyi Yönetmen Ödülünü alırken, 1980 yılının En İyi Yönetmen Ödülü "Sürü" ve "Düşman" filmleriyle Zeki Ökten'e verildi.


  İKİ KARANLIK SAYFA AYDINLANDI Gecenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 48 yıllık Altın Portakal tarihindeki iki karanlık sayfanın 'Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri'yle aydınlandığını söyledi. Bunun sinemanın barışçıl duruşuyla gerçekleştiğini belirten Akaydın, "Altın Portakal, sinema yıldızlarının ışıltılarıyla aydınlanacak. 79 ve 80 sayfalarının bir daha açılmayacağını umuyorum. Her türlü sivil ve askeri darbeye, sansüre karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum" dedi.

  CEM DAVRAN'A EN İYİ ÇOCUK OYUNCU ÖDÜLÜ
  Geç Gelen Altın Portakal Ödüllerinin ilki, 1979 yılındaki "Yusuf ile Kenan" filmindeki rolüyle gecenin sunucusu Cem Davran'a verildi. "En İyi Çocuk Oyuncu" ödülünü alan Davran, yaşadığı durumun traji-komik olduğunu belirterek, "Bir aktörün kaderi 32 yıl geriden gelir mi? Buraya gelirken (Kısa pantolonla çık) diye espriler yaptılar. Bu gecenin ardında kimin imzası, duygusu varsa ellerinden öpüyorum. Ülkem adına koskoca bir teşekkür ediyorum" diye konuştu.


  < Konu Resmi..>  "SANIRIM SOL MEME YÜZÜNDEN ENGELLENDİ"
  Konuşmasında Rutkay Aziz'in açılış töreninde yaptığı konuşmaya da atıfta bulunan Cem Davran, "Rutkay Abi konuşma çıtasını öyle bir yere koydu ki ben çok hızlı geçeceğim. 15 yaşındaydım. Sanat ve tiyatro çevresinde olduğum için sağ-sol ne anlıyorum. Sanatçı ağabeylerim genellikle sol kısımdan. Bizim de ailecek ruhumuz öyle ama filme neden şiddetle karşı çıkılıyor anlayamıyordum. Filmin meyhane sahnesinde dansözün ilginçtir sol memesi görünüyordu. Sanırım (Bilerek yapıldı) diyerek kestiler" diye konuştu.

  ÖDÜLÜ ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER İÇİN ALDI
  Ödülünü atanamayan öğretmenler için aldığını söyleyen Cem Davran şunları söyledi: "Yusuf ile Kenan'da öğretmenlerime de borcum var. Kısa bir süre önce devlet 55 bin atama yapacağını açıkladı. Gencecik insanlar umutla beklerken 10 bin atamada durdu. Aileleriyle birlikte yüz binlerce insan bu atamaları bekliyor. Yüreğime oturdu. Günlerdir bunun peşinde koşuyorum. Çocuk Cem olarak yalvarıyorum. Benim ödülüm 30 sene gecikti, onların ataması bu kadar gecikmesin."

  MÜJDE AR'IN İTİRAFI
  Geceye damgasını vuran olay ise, 48. Altın Portakal Film Festivali'nin jüri başkanlığını da yapan Müjde Ar'ın Tarık Akan hakkında söylediği sözler oldu. 1980 yılının En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü alan Akan'a ödülünü vermek üzerine sahneye çıkan Müjde Ar, "O benim için hala çok yakışıklı. Yıllar sonra bir itirafta bulunmak istiyorum. Umarım eşim bu programı izlemiyordur. Onun niyetini bilmem ama ben onunla filmlerde öpüşürken gerçekten öpüşüyordum" sözleri salonda bulunanlar tarafından kahkahalarla karşılandı. Müjde Ar'ın bu sözlerine gülümsemekle yetinen Tarık Akan ise, "Bu ödülü Atıf Yılmaz, Zeki Ökten ve Yılmaz Güney adına kabul ediyorum. 12 Eylül ülkemde karanlığın başladığı bir an ama Silivri, Ergenekon, Balyoz, YÖK, adalet, gençlik... Lütfen (2011 ak mı kara mı) siz karar verin" şeklinde konuştu.

  1979'un Portakalları

  En İyi Film: "Demiryol- Yavuz Özkan" ve "Yusuf İle Kenan- Ömer Kavur" (Yavuz Özkan'a ödülünü Atilla Dorsay verirken, Ömer Kavur'un ödülü eski Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç tarafından Necip Sarıcı'ya verildi.
  En İyi Yönetmen: Yavuz Özkan "Demiryol" (Özkan'ın ödülünü Ahmet Kesim verdi)
  En İyi Senaryo: Onat Kutlar ve Ömer Kavur "Yusuf İle Kenan" (Onat Kutlar'ın ödülünü eşi Filiz Kutlar aldı. Ömer Kavur'un ödülü ise Necip Sarıcı'ya verildi.
  En İyi Müzik: Arif Erkin "Kanal" (Erkin'in ödülünü Atillah Özdemiroğlu verdi)
  En İyi Kadın Oyuncu: Sevda Ferdağ "Seninle Son Defa" Ferdağ'ın ödülünü Eşref Kolçak verdi.
  En İyi Erkek Oyuncu: Fikret Hakan "Demiryol" (Fikret Hakan'ın ödülü Meral Orhonsay tarafından Yılmaz Köksal'a verildi)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Sevda Aktolga "Bebek" ve "Demiryol" (Aktolga'nın ödülünü Nuri Alço verdi)

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kamuran Usluer "Kanal" (Usluer'in ödülü Sevtap Parman tarafından Mahmut Cevher'e verildi)
  En iyi Çocuk Oyuncu: Cem Davran "Yusuf İle Kenan" (Davran'ın ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın verdi)

  1980'in Portakalları

  En İyi Film: "Sürü" Zeki Ökten(Ökten'inödülü, Vali Ahmet Altıparmak tarafından Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney'e verildi)
  En İyi Yönetmen: Zeki Ökten "Sürü" ve "Düşman" (Ökten'in ödülünü eşi Güler Ökten Fevzi Tuna'nın elinden aldı.
  En İyi Senaryo: Başar Sabuncu "Adak" (Sabuncu'nun ödülünü Safa Önal verdi)
  En İyi Müzik: Zülfü Livaneli "Sürü" (Livaneli'nin ödülü, Nurettin Tekindor tarafından Erdal Güney'e verildi)
  En İyi Kadın Oyuncu: Melike Demirağ "Sürü" ve Güngör Bayrak "Düşman" (Bayrak'ın ödülünü Ahu Tuğba Ertan Özertan'a verdi. Demirağ'ın ödülünü Levent İnanır verdi)
  En İyi Erkek Oyuncu: Tarık Akan "Adak" ve "Sürü" - Aytaç Arman "Düşman" (Arman'ın ödülünü Suzan Aksoy verdi. Tarık Akan'ın ödülünü 48. festivalin Jüri Başkanı Müjde Ar verdi.
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Fehamet Atila "Düşman" (Atila'nın ödülü Selçuk Özel tarafından Işık Yenersoy'a verildi)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz "Sürü" (Kurtiz ödülünü oyuncu Şerif Sezer'in elinden aldı.

  16. Altın Portakal Film Festivali, 1979 yılında sansüre karşı oluşan tepki nedeniyle iptal edilmişti. Dönemin sansür kurulu, yarışmaya katılan filmlerden Ömer Kavur'un yönettiği "Yusuf ile Kenan", Yavuz Özkan'ın yönettiği "Demiryol" ve Yavuz Pağda'nın yönettiği "Yolcular" filmlerini yasaklayıp bazı bölümlerini kesmek isteyince, bütün yapımcı ve yönetmenler festivalden çekilme kararı almıştı. Jüri üyeleri de bu durumu protesto etmiş ve festival yönetimi tüm bu gelişmeler üzerine 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni iptal etmişti. Bir yıl sonra ise 17. Altın Portakal Festivali 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamamıştı.


   
  deniz-07 ve SadmiN bunu beğendi.
Geciken Altın Portakallar Sahiplerini Buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Altın portakal ödülleri verildi

  Altın portakal ödülleri verildi

  45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ''En İyi Film'' ödülünü Ben Hopkins'in ''Pazar-Bir Ticaret Masalı'' adlı filmi aldı. 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ''En İyi Film'' ödülünü Ben Hopkins'in ''Pazar-Bir Ticaret Masalı'' adlı filmi aldı. Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Festivalde ödüller şöyle dağıldı: En İyi Film: Pazar-Bir...
 2. 49. Altın Portakal Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

  49. Altın Portakal Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Bu konu; altın portakal ödülleri 2012 hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, geçtiğimiz gün Altın Portakal Film ödülleri sahiplerini buldu. Başkanlığını bu sene Hülya Avşar'ın yaptığı ve bu durumun bazı çevrelerce protesto edildiği yarışmanın bu sene 49'uncusu yapıldı. Güzelliğin On Para Etmez adlı filmin yarışmaya damga vurduğu gecede dağıtılan ödüller ve sahipleri şöyle...
 3. 70. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

  70. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Bu konu; 70. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, 70.Altın Küre Ödülleri geçtiğimiz gece sahiplerini buldu. Oscar için 7 dalda yarışacak ‘Operasyon: ARGO’ en iyi film ve en iyi yönetmen ödülleriyle şimdiden rakiplerine gözdağı verdi. Altı Amerikalı diplomatın CIA tarafından İran’dan kaçırılışını anlatan filmin yönetmeni Ben Affleck....
 4. 2013 Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri Sahiplerini Buldu

  2013 Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri Sahiplerini Buldu

  40.altın kelebek ödülleri, 2013 altın kelebek ödülleri, hürriyet altın kelebek ödülleri 2013 Sevgili melekler, gezi olayları sebebiyle düzenlemeceği tarih ertelenen 40.Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu. Karadayı dizisinin geceye damga vurduğu ödüllerden en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu ödülleri de yine bu dizide başrol oynayan Kenan İmirzalıoğlu ve Bergüzar Korel'e gitti....
 5. Altın Küre 2014 Ödülleri Sahiplerini Buldu!

  Altın Küre 2014 Ödülleri Sahiplerini Buldu!

  altın küre 2014, 2014 altın küre ödülleri, altın küre ödülleri 2014 Sevgili melekler, tüm dünyanın merakla beklediği 2014 Altın Küre Ödülleri nihayet sahiplerini buldu. ''Golden Globe'' (Altın Küre) Film ve Televizyon ödülleri, Los Angeles'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İşte geceyle ilgili bilgiler ve ödüllerin dağıtıldığı yeni sahipleri... 'Golden Globe'' (Altın Küre) Film...

Sayfayı Paylaş