Gelİnlİk Hayalİ

M

Misafir

Forum Okuru
Gelİnlİk Hayalİ
EVLENMEK ve gelinlik giymek her genç kızın rüyasıdır. "Beyaz düş" veya "kabarık ve taşlarla süslenmiş rengarenk gelinlik" evlenecek bayanları çeken en büyük olgu. Evlenip ayrılsa ve ikinci bir evliliğe hazırlansa dahi kadınların vazgeçilmez tutkusudur gelinlik giymek. Kadınlar neden gelinlik giymek ister, genç kızların en büyük olgusu neden gelinlik.. İşte bunların detaylarına inelim. Kadınların yaratılıştan günümüze kadar hep bir erkekle ömür boyu mutlu bir aile kurma hayalleri vardır. Yani iç güdüseldir. Erkeklerde ise bu iç güdüsel olgu sadece evliliktir.
Bazı tarihçilere göre; Kadın dünyaya çıplak geldi ama erkekten önce kapanmıştır. Kapanma iç güdüsü kadınlardan doğmuştur. Bunun nedeni ise kendi güçsüzlüğünü, dişiliğini ve güzelliğini erkeklerden saklamaktır. Dünyada tüm yaratıklar vücutlarını bir şekilde kapatmış lakin insanoğlunun vücudu kapalı olmadığı için ilk kapanma duygusu kadınlardan gelmiştir. Giyimle birlikte kadınların güzellikleri daha farklı ve daha çekici olmaya başlamıştır. İşte bu çekiciliklerini kadınlar her ne şekilde bile olsa güzel görünmesi ve dikkat çekici olması ilgi odağını arttırmıştır. ya yani ziynet ve giyime kadınlar erkeklerden daha yatkındır. Bazı din tarihçilerine göre; dinler, kadınları dünya aleminden uzaklaştırıp ahiret alemine yaklaştırmıştır. Kadınlar kendilerini beğendikleri kadar ev kurmak, zengin olmak, daha güzel görünmek ve diğer .hemcinslerinden daha çekici görünmek olgusunu hapsetmek için ortaya çıktığı ifade edilmiştir. Kapanmayla doğan sadelikle kadınlarda evlilik olgusu kalkmaya başlamıştır. Bu olgu genellikle hıristiyan topluluğunda daha çok olmuştur. Kapanan kadınlar genelde dinlere yönelmiş ve rahibe olma sıfatına doğru gitmiş ve evlilik onlar için caiz olmamıştır. Genç nüfus evlilik yerine sadece birliktelik yaşamaya başlamışlardır. Aile olma olgusunun yok olduğunu gören Avrupa'lılar kızların evlenmesi ve cazip gelmesi için çeşitli araştırmalar yapmıştır. Bunun için "gelinlik tarihi" bölümünü okumanızda fayda vardır. Daha öncede belirtildiği gibi kadın bulunduğu ortamda her zaman en güzeli ve en farklı olma olgusunu yaşamıştır. Bu sadece kadınlar için geçerlidir. İşte kadını ön plana çıkartan ve güzelliğine güzellik katan tek görüntü gelinliktir. Bu ayrıcalık kadını en güzel gösteren öğedir.
Kadın evlendiği zaman, gelinlik tacı, gelinliği ve güzelliğin simgesi olan gelin çiçeği kadını en yüksek mertebeye ulaştırmıştır. Ondan başka güzel yoktur.. İşte bu ayrıcalık Tarihimizden günümüze kadar gelmiştir. Hatta bazı tarihçilere göre; Yunan tarihinde tanrıların evliliğinde bile kadın, beyaz zarif tülden yapılan ve kadın bedenini olduğundan daha güzel gösteren gelinlikler giydiğini belirtiyor. Aynı şekilde kralların kızları prenseslerin, padişahların kızları sultanların giyindikleri kıyafetlerin farklı kumaşlardan yapılması ve takılarla bezenip süslenmesiyle birlikte ayrı bir güzelliğe bürünür... İşte bu güzellik görenleri adeta etkilemektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst