1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?

  Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  .
  Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?


  Anne ve baba, çocukları büyüdükçe problemlerinin de büyüyebileceğini unutmamalıdır. Çocukların “en gerilimli ve tehlikeli” devresi, “büluğ çağı” da denilen ergenlik dönemidir. Bu devrede “delikanlı” artık çocukluktan çıktığını hisseder. Aklı, hisleri ve cinsi duyguları, “vasat” mertebede tutulmadığı takdirde, ifrata ve tefrite saparak “gençlik çılgınlığıyla” bütün hayatını mahvedebilecek davranışlar sergileyebilir. Gençlerin bu hassas devreyi “hasarsız” atlatabilmeleri önemlidir.
  Anne, kızıyla; baba da oğluyla gerektiğinde bir arkadaş gibi konuşmalıdır. Çocuklarına o devreyle ilgili cinsî bilgileri, zihinlerini bulandırmadan anlatmalı ve televizyondaki müstehcen görüntülerin, yazılı basındaki müstehcenliğin zararlarına dikkat çekilmelidir.

  Gençlik, hem bu dünya hayatında mesut yaşamak, hem âhirette ebedî saadete nail olabilmek için Cenabı Hakk’ın vermiş olduğu bir nimettir.

  İnsan, gençlik devresini ve Allahu Teâlâ’nın verdiği enerjiyi, temel inançları ve temel eserlerdeki bilgileri öğrenmekte, bir iş sahibi olmakta, bir meslekte veya bir sanatta ihtisas sahibi olmakta kullanmalıdır.

  Gençlere; o devrenin, vaktin “hovardaca harcandığı” bir devre değil, tam aksine ömür binasının “temeli” olduğu hatırlatılmalıdır.
  ANNE-BABALAR BUNLARA DİKKAT ETMELİ


  * Çocuğun yanında evlilik mevzuları konuşulmamalıdır. Bu, çocuğun beyninde iz bırakır. Diğer bir zararı da, erkek çocuğun kafasında vaktinden önce bazı düşünceler yerleşir. O düşünceler anne ve babaya hürmetsizliğe sebebiyet verebilir, çocuğu ahlâksızlığa itebilir. Maalesef birçok yerde bu hususa dikkat edilmemekte, daha 5-6 yaşındaki çocuğa şakavâri, “Seni evlendirelim mi?”, “Sana falancayı alalım mı?” gibisinden sözler söylenmektedir. Oysa sözde “eğlenmek maksadıyla” söylenen o sözler çocuğun zihninde, ruhunda fırtınalar estirmektedir.

  * Çocukların yatakları ayrılmalıdır. Mümkünse erkek çocuklarla kız çocukların odaları da ayrılmalıdır.

  * Çocuğun yanında abartılı şaka yapmak doğru değildir. Hele çocuğun yanında ve çocuğa karşı kesinlikle yalan söylenilmemeli, çirkin ve kaba konuşulmamalıdır.

  * Çocuklara şiddet uygulamak doğru değildir. Hele çocukların yüzüne kesinlikle vurulmamalıdır. Anne ve baba, çocuklarının birbirleriyle kaynaşmasını ve sevmelerini sağlamalı, bu yönde çocuklarına nasihatlerde bulunmalıdır. Ağabey ve abla, kardeşlerinin üzerine titrer, onlarla çok yakından ilgilenirken, kardeşler de ağabeylerine ve ablalarına hürmet etmeli, onlarla saygılı biçimde konuşmalıdır.

  * Anne ve baba, çocuklarına fark ettirmeden onların davranışlarını, kimlerle arkadaşlık yaptıklarını yakından kontrol etmelidir. Atalarımız, “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” demiştir. Arkadaş seçimi çok mühimdir. Sevgili Peygamberimiz (sas), “Kişi, dostunun dini üzerindedir. Siz kiminle arkadaşlık yaptığınıza bakınız.” buyurmuşlardır. Terbiyeli, görgülü, çalışkan, dürüst, büyüklerine saygılı, dinini yaşayan arkadaşlar, insanın dünyada ve âhirette mesut olmasına vesile olurlar. Kötü arkadaşlar da insanın dünyasını ve âhiret hayatını mahvederler.

  MELİHA DERVİŞOĞLU  .

   
 2. necla

  necla Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  fransa
  Cevap: Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?

  cok tesekkur ederim canim cok guzel bir konuyu ele almissin
   
 3. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?

  ben teşekkür ederim canım inşallah faydalı olur
   
Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İtalyan Dilinde geçmiş zaman

  İtalyan Dilinde geçmiş zaman

  bileşik zaman özeliği göstermektedir. Basit anlamda iki parçadan oluşmaktadır. Bu bölümde geçmiş zamanı oluşturan ilk parçayı inceleyeceğiz. Participio Passato Çekimi(Kurallı Fiiller İçin) ARE ERE İRE Ato Uto İto -------------------------------------------------------------------------------- Lavare Lavato Pagare Pagato Passare Passato Mangiare Mangiato Saltare Saltato Camminare Camminato...
 2. Türkiye Bu Gençliğe Mi Emanet?

  Türkiye Bu Gençliğe Mi Emanet?

  Şimdi bu yazıyı okuyunca, beni 30lu yaşlarda sanmayın, 23'ümü bitirmek üzereyim. Ama, şimdiki liselilerin daha doğrusu 1990 doğumlu ve sonrası neslin davranışları çok garipleşti. Ben liseden 2004'de mezun oldum. Küçük bir ilçenin anadolu lisesinde okudum. Ama, şimdiki nesli anlayamıyorum.Şimdi bizim zamanımızdaki liseyi tanıtayım: Okulda disiplin vardı. Saçı uzun erkekleri, eteği kısa...
 3. peygamberimizin dilinden gençlikteki ibadet

  peygamberimizin dilinden gençlikteki ibadet

  peygamberimizin dilinden gençlikteki ibadet - Cebrail bir gün kendi yaratılışına bakmış ve Allah'a şükür için 2 rekat namaz kılmış ve bu namaz tam 1000 yıl sürmüş. Cebrail " ya rabbim benim namazımdan daha güzel namazı olan var mı? " diye sormuş Allah'a. Yüce Mevla cevaplamış " ahir zamanda namaz kılan gençler vardır. onların 2 rekatlık namazı kısacık sürer ama senin 1000...
 4. Kahveli Bir Dilim Pasta İster misiniz ? İşte Tarifi !

  Kahveli Bir Dilim Pasta İster misiniz ? İşte Tarifi !

  Kahveli Pasta Tarifi Kahveli Pasta Yapılışı Bir bardak çay ya da bir fincan kahve yanına harika bir lezzet olacağını tahmin ettiğimiz Kahveli Pasta Tarifi ile sizlerleyiz melekler :) Bu harika pasta tarifi ile çay davetlerinde tüm beğenileri toplayacaksınız.. Kahveli Pasta Malzemeleri: 2 çorba kaşığı margarin Yarım su bardağı toz şeker 1 büyük paket (160 gram)...
 5. İşaret Dili İle Sanatçılardan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

  İşaret Dili İle Sanatçılardan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

  Atatürkün gençliğe hitabesi 2014, işaret dili ile Atatürkün gençliğe hitabesi, Sanatçıların Atatürkün gençliğe hitabesini izle Büyük önder Atatürk'ün gençliğe hitabesini oldukça severek ve izlediğimiz birçok sanatçı işaret dili ile engelli vatandaşlarımıza da özel olarak yayınlanan bir kliple paylaştı. Medyada da büyük ilgi çeken bu özel kilibi sizler için paylaşıyoruz. [MEDIA]

Sayfayı Paylaş