1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Genel Af İlan Edilirse PKK Sorunu Biter (!)

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Eski ABD Büyükelçisi Peter Galbraith, “Türkiye, kapsamlı bir genel af ilan ederse PKK sorunu yok olur" iddiasında bulundu.
  Kuzey Irak Kürt liderliğine danışmanlık yapmış olan eski ABD Büyükelçisi Peter Galbraith, Newsweek dergisinin son sayısında Kürt sınırının, “İran, Türkiye, Irak ve ABD’yi de içine sürükleyecek patlama tehlikesi olan bir tehdit oluşturduğu" savını dile getirdi.

  “Tüm taraflar, Kandil’in başkalarının sorunu olduğu gibi davranıyorö diyen Galbraith, bölgenin nominal olarak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolü altında olduğunu belirterek “Ancak bölgesel hükümetin Kürt soydaşları ile savaşmayı ne içine sindirebiliyor ne de uzak olan Kandil’deki üsse ulaşmak için helikopterleri var" diye yazdı.

  Peter Galbraith, ABD’nin ise, PKK ve PJAK’ı Kandil’den çıkartmak için gerekli askeri güce sahip olduğunu ancak yeni bir cephe açmak istemediğini belirterek Bush Yönetimi’nin, Ankara’ya kaygılarını anlayışla karşıladığını ancak PKK’ya vurmak için gerekli kaynaklarının olmadığını söylediğini kaydetti.

  “TÜRKİYE KÜRT DEVLETİ GERÇEĞİNİ KABUL ETMİŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR"-

  ABD’nin Türkiye ile Kürt liderleri arasındaki ilişkileri kolaylaştırmak için daha çok çaba göstermesi gereğine işaret eden Galbraith, PKK sorunu dışında iki tarafın arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu öne sürdü.

  Peter Galbraith, “Türkiye, büyük bir farkla Iraklı Kürdistan’da en büyük yatırımcıdır ve daha önemlisi bağımsız bir Kürdistan gerçeğini kabul etmiş gibi gözüküyor. PKK’ya karşı savaşı yürüten eski cumhurbaşkanı Kenan Evren bile Irak’ta halen bir ‘Kürt devleti’nin olduğunu ve Türkiye’nin buna alışması gerektiğini kabul etti" diye yazdı.

  “KERKÜK REFERANDUMU BÜYÜK SORUN"-

  Kerkük referandumunun büyük bir sorun oluşturduğunu belirten Galbraith, ABD diplomatlarının, Türkiye’nin Türkmenler konusundaki kaygılarını gidermelerini istedi.

  ABD’nin, ayrıca son yıllarda PKK’nın destek sağlamasına yol açan şikayetleri ele alması için Türkiye’yi cesaretlendirmesi gerektiğini savunan Galbraith, Türkiye’de şimdiye kadar atılan bazı adımlara değinirken DTP’nin artık TBMM’de temsil edildiğine dikkat çekti. Galbraith, PKK’nın da ılımlaştığını, ayrılıcılıktan vazgeçtiğini öne sürerken “Eğer Türkiye, (şimdiye kadar askerlerinin karşı direndiği) kapsamlı bir af ilan ederse, Kandil Dağı’ndaki savaşçıların çoğu evlerine döner ve PKK yok olur" iddiasında bulundu.

  ANKA
   
Genel Af İlan Edilirse PKK Sorunu Biter (!) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilam

  ilam

  Bir mahkemeden sonra kendisine resmi hüküm sureti verildiğini görmek hacamat yaptırmaya (kan aldırmaya) delalet eder.Rüyada hakim tarafindan kendisine bir ilam yazildigini gören kimseye, doktor tarafindan kan aldirmasi emredilir
 2. Af

  Af

  Birisini affettiğinizi görmek, işlediğiniz sevaplardan dolay ALLAH'IN sevgili kullarından birisi olduğunuzu size müjdeler. Af dilemek, bir haksızlığa uğrayacağınız ve bundan duyacağınız üzüntü duyacağınız anlamındadır. Birisini affettiğinizi görmek, işlediğiniz sevaplardan dolay ALLAH'IN sevgili kullarından birisi olduğunuzu size müjdeler. Af dilemek, bir haksızlığa uğrayacağınız ve bundan...
 3. İnternete "Kiralık katil ve tetikçi temin edilir" diye ilan verdi

  İnternete "Kiralık katil ve tetikçi temin edilir" diye ilan verdi

  İstanbul'da yaşanan ilginç olay dikkatli bir vatandaşın ihbarı üzerine ortaya çıktı. 29 yaşındaki Hakan Köse, yaklaşık 3 ay önce internet sitelerine "Kiralık katil ve tetikçi temin edilir" diye ilan verip, irtibat için de bir e-posta adresi bıraktı. İlanı gören bir vatandaş, durumu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ihbar etti. İstanbul Bilişim Büro Amirliği ekipleri, "Dadaş...
 4. 2006 kpss genel yetenek soru/cevapları

  2006 kpss genel yetenek soru/cevapları

  A GENEL YETENEK TESTİ KPSS/2-GYGK-OÖ/2006 Diğer sayfaya geçiniz. 1 1. “Kadar” sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde “ölçüsünde, derecesinde” anlamında kullanılmıştır? A) İşlerini yetiştirmek için sabaha kadar uyumadı. B) Bu konuda ben onun kadar başarılı değilim. C) Orada beş ay kadar kalıp dönmüş. D) Beş bin lira kadar para biriktirebilmiş. E) Seni dinleyince oraları görmüş kadar oldum. 2....
 5. pkk nasıl biter ve bitirilir

  pkk nasıl biter ve bitirilir

  Bu kan daha ne kadar sürecek ne zaman bitecek bu allahın belası pkk... 24 tane şehit verilmişken ( bağzı yerler 26 diyor ama net rakkam bu ) bayraklar neden yarıya indirilmiyor ? Daha neyi bekliyor hükümet ? 20 yıldır yapılan aynı şekille sınır ötesi harekatı yapıyorsunuz da ne oluyor ? Hep aynı şeyi yapıp ta farklı sonuçlar beklemek ahmaklığın dik alası değil mi ? Nasıl bitecek bu pkk illeti...

Sayfayı Paylaş