1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Genetikte çığır açan adım

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Genetikte çığır açan adım

  Kalıtsal rahatsızlıklarda genlerin rolü hakkında şimdiye dek yapılan en kapsamlı çalışmada, bilimadamları yaygın genetik bozukluklara yol açan 15 geni tespit etti.

  Bu genlerin koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 1 ve tip 2 diyabet, römotoid artrit, bağırsakları etkileyen Crohn hastalığı ve manik depresif psikozla bağlantılı olduğu belirtildi.

  Yaklaşık 200 bilimadamının yaptığı bu çalışma tıp dünyasında bir dönüm noktası olaarak görülüyor. Bu, çalışmanın sonuçları kadar kullanılan yöntemden de kaynaklanıyor.


  Geliştirilen yeni yöntemle, sorunlu genlerin tespiti hızlanıyor. Wellcome Trust adlı tıbbi araştırma vakfı için yapılan çalışmada, uzmanlar her hastalık için 2000 hastadan, yani toplam 14 bin kişiden kan örnekleri alıp genetik haritalarını çıkardı.
  Sonra bunları 3000 sağlıklı gönüllünün verileriyle karşılaştırdı. Farklar hangi genlerin hangi hastalıklara yol açtığını da ortaya koydu. Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Peter Donnely, belirlenen bu 15 gene risk faktörü olarak bakabileceklerini belirtti.

  Donnely, "İnsanların hastalığa yakalanma riskleri konusunda daha iyi tahminler yapabileceğiz. Özellikle risk grubundaki kişileri daha sık tarama testleri yaptırmaya teşvik edebilir, belki yaşam biçimlerini değiştirmelerini, neler yaptıklarına neler yediklerine dikkat etmelerini isteyebiliriz." dedi.

  İnsan genlerinin tam bir haritasını çıkarmaya yönelik genom projesini destekleyenler, bunun en ölümcül hastalıklara çare bulma umudu sağlayacağını söylüyordu.

  Dokuz milyon sterline mal olan bu projenin mimarları ise, elde ettikleri verilerle etkin tedavi yöntemlerine ulaşılması için gereken sürenin de kısalacağını vurguluyorlar.


   
Genetikte çığır açan adım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çığır açacak telefonlar yakında piyasada

  çığır açacak telefonlar yakında piyasada

  Bu ay piyasaya çıkması beklenen iPhone ile cep telefonu pazarı şenlenecek ama önümüzdeki yıllarda gelecek bir teknoloji bütün planlarımızı alt üst edecek. Cep telefonları artık her türlü özelliği ile hayatımızın içine kadar girmiş bulunmakta. Üreticiler ise onları bizden daha da ayrılamaz bir parça haline getirmek için gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar. Bu ayın sonunda piyasaya...
 2. Genetik mühendisliği

  Genetik mühendisliği

  Genetik mühendisliği, bilim adamlarının genleri bir organizmadan alıp diğerine aktarmalarına imkân veren bir teknolojidir. Genetik mühendisliği bir meslek veya mühendislik dalı olmayıp genlerle yapılabilen manipülasyonlar anlamına gelmektedir.Gregor Mengel kurucusu olarak kabul edilip bazı yerlerde "Genetiğin Babası" olarak anılmaktadır.Genetik mühendisliği DNAlar hakkında...
 3. Genetik Mühendisliği

  Genetik Mühendisliği

  Son zamanlarda yayınlanan birçok araştırmada gen mühendisliğinin önemi ve gücü belirtilmeye başlanmıştır. Birçok kişi artık zararlı genleri bireylerin haklarını kısıtlayarak yok etme yerine, zararlı genleri özel yöntemlerle normal ya da üstün gen niteliğine çevirmenin yollarını aramaya başlamıştır. Bu konudaki girişimler büyük bir coşkuyla karşılanmakta ve yorumlamalar gittikçe aşırıya varan...
 4. Araba'da, çığır açan yeni oturma stili ...

  Araba'da, çığır açan yeni oturma stili ...

  arabada öne oturma yaşı arabada ön koltuğa oturma yaşı ön koltukta arabanın koltuğuna koltukta kaçtır
 5. Cennetin kapısını açan meleğin adı nedir ?

  Cennetin kapısını açan meleğin adı nedir ?

  Cennetin kapısını açan meleğin adını araştırıyorum bilen bu konuya yazabilir mi lütfen.

Sayfayı Paylaş