1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Genomun Getirdikleri

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  Genom bir hücrenin tüm kromozomlarının sahip olduğu genetik bilgidir.
  Gen haritası ise hücreden saf olarak elde edilen DNA molekülünün sahip olduğu tüm nükleotidlerin (3.2 milyar kadar)sırasının belirlendiği çalışmaları kapsar.Böylece de DNA’nın sahip olduğu tüm genlerin moleküler yapısı ve işlevleri belirlenmiş olur.

  Teknoloji insan bedenine girdi. Bunu normal kabul edip direnç göstermemekte yarar var. Belki ileride bambaşka şeyler gelişecek. Ama bugünlerde önemli bir buluşun heyecanı içinde yaşıyoruz.

  Dünyanın en gelişmiş altı ülkesinde bulunan 16 laboratuvarda çalışan 1190 uzmanın 13 yıldır peşinde koştuğu genom projesinin tamamlandığı bildirilmekte ve bu projenin sonuçlanması ile gizli kalan insan genlerinin tümünün deşifre olduğu açıklanmaktadır.

  Basit anlamda bir tohum düşünün ektiğiniz zaman nasıl bir fidana sahip olursunuz bunun bilincindesinizdir. Yalnız bu kez genetik özelliklerin deşifre edilmesiyle tüm ayrıntılarla fidanın enini ,boyunu ,yapraklarının adedini ,kıvrımlarının biçimini ,kaç dalı olacağını ,her bir dalındaki yaprak sayısını bilmek mümkün.

  Ayrıca, o tohumda beğenmediğiniz yönlerin tesbiti ile gerekli mutasyonla istediğiniz, arzu ettiğiniz şekilde yeşermesini de sağlayabilme imkanınız mevcut olacak.

  Anlatılan şartları günlük yaşamda bireyler üzerinde uygulamak şansını elde edebilsek, bir anlamda fakirle - zengini , güzellik ile çirkinlik kavramlarını dengeleyebilecek ve eşitlik ilkesine dayanan genetik adaletin ortaya çıkmasını sağlayabileceğiz.

  Derin bakış açısı ile astrolojik etkilerin insan üzerindeki yansımaları bir anlamda kısmen de olsa (tamamen olabileceğine katılmıyorum) düzenlenebilecektir.

  İnsan için gerekli olan zekanın, aklın, güzelliğin, teminini bir bakıma belirli bir seviyeye getirildiğini düşünelim, acaba zenginlik vasfı nasıl elde edilebilecekti?

  Bu çok önemli bir sorun karşısında rızkı oluşturan genlerin –yani rızık genlerinin- de mutasyona uğraması gerekiyor.

  İlahi bir nizam ve düzeni deşifre edebilmek zoru başarmak demektir.
  Ancak makul olmak gerekirse istenileni elde etmek, açıkları, zaafları kapamak dengeli, stabil bir hale getirmek imkansız gibi görünüyor. Bilim tümüyle sorunlara ulaşabilme kapasitesini gösterse bile gerek zaman açısından gerekse ekonomik koşullar bakımından istenileni uygulamak kolay değil. Hatta imkansıza yakın gibi.

  Bugün bir kalp ameliyatı için vatandaşların altı ay gibi bir süreye yakın sıra bekledikleri herhalde hepimiz tarafından bilinen bir olgudur.

  Bu şartlarda gen haritası çıkarılan bir insanın istenilen niteliklere ne kadar zamanda ulaşabileceğini, arz/talebin karşılanıp karşılanamayacağını iyi bir düşünmek gerekiyor.

  Herşeye karşın genomun geliştirilmesi sadece,insana ait özellikleri değil onun varlığını oluşturan enerji alanlarının ve mutlak enerjinin de geninin deşifre edilmesini temin edebilir.

  Bu edilimin nihai noktası, bütün vasıf ve manaların ve hiçliğe giden yolun bulunmasıdır.

  Genom gelişmelerini sadece insan üzerinde değerlendirmek, sadece “bilinebilirliğe” kavuşmasını temin etmek popüler bilimin zaferi olarak kabul edilse bile bu aşamada duraksamak doğru olamaz.

  Genomun hakkı bu değildir.
  Amacı da bu şekilde olmamalıdır.

  Şayet bilimsel nedenlerin üzerinde durulmaz, evrensellik esas alınırsa bilim bütün gücünü evrensel geni deşifre edebilmek için harcaması gerekecektir. Varlığı tümüyle algılamak için bilim adamlarının gözlerini gökyüzüne yıldız kümelerinin manyetik alanlarına dikmesi mantıklı olur.

  Bilim insanının görevlerinden biri de bütün yeniliklere açık olması onları uygulama hevesi ve gayreti içinde olmalıdır.

  Sonsuzluğa ulaşabilmek belirsizlikten kurtulma anlamına geliyor.
   
Genomun Getirdikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Skype Kesintisinin Akla Getirdikleri

  Skype Kesintisinin Akla Getirdikleri

  Dünyanın en çok tercih edilen internet telefonu yazılımı Skype iki hafta önce hizmet dışı kaldı. Milyonları etkileyen bu gelişmeye yönelik bir komplo teorisi ortalığı karıştıracağa benzer. Takvimler 16 Ağustos 2007`yi gösterdiğinde dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcısı bulunan Skype (skayp okunur) hizmet vermemeye başladı. Bu olayın detaylarına girmeden önce Skype`ın öyküsünü...
 2. Genom Projesi

  Genom Projesi

  Bilim dünyası, yaşamı alt üst edecek yeni bir gelişmeye daha imza atarak insan DNA'sının şifresini çözmeyi başardı. Çıkarılan "gen haritası" sayesinde kalp ve kanser hastalığı tarihe karışacak ve insan yaşamının kalitesi artarak uzayacak. Bilim tarihinde yeni bir dönüm noktası olan gelişme, bilim adamlarının on yıla yakın süredir üzerinde çalıştıkları insan genlerinin biokimyasal...
 3. İnsan Genom Projesi Nedir?

  İnsan Genom Projesi Nedir?

  İnsanlık tarihinin, ateş, elektrik, tekerlek, matbaa, atomun parçalanması kadar önemli buluşları arasına giren “gen haritası”nın çıkarılması, bilim dünyasında büyük sevince neden oldu. Özellikle, tıpta bilinmeyenlerin giderek azalmasını ve genetik kökenli hastalıkların tedavisini beraberinde getirecek olan bu muhteşem buluş aslında ne anlama geliyor ? İnsan Genom Projesinin temel amacı,...
 4. Makyajın Meydana Getirdiği Olağanüstü Değişim !

  Makyajın Meydana Getirdiği Olağanüstü Değişim !

  Bu konu makyajın yarattığı olağanüstü değişim hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, hani televizyonda bir program var bilirsiniz. Kadınlar başvuruda bulunuyorlar ve aşağı yukarı 1 hafta gibi bir sürede kadının baştan aşağı değiştiriyorlar, bakım uyguluyor, bir güzel giydirip süsleyip ortaya çıkarıyorlar. Bu tarz programlar değişik kanallarda değişik isimlerle sürekli yayınlanıyor...

Sayfayı Paylaş