Geri Dönüşüm Kutusu nedir

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Geri Dönüşüm Kutusu nedir
geri dönüşüm kutuları nedir
Geri Dönüşüm Kutusu nedir?, ne işe yarar, projeleri

Bilgisayarlarımızda bulunan ( masaüstünde ) geri dönüşüm kutusuyla ilgili bilgiler şu şekilde...

Ekstra depolama alanı için gereksiz dosyalardan kurtulun sildiğimiz dosyalar aslında tamamen yok olmazlar. windows, artık istemediğimiz bu dosyaları geri dönüşüm kutusunda toplar ve bizden gelecek komutları bekler yanlışlıkla çöpe attığınız bir kağıt parçasını bulabilmek için çöp sepetini karıştırdığınız zamanlar mutlaka olmuştur. aynı durumu bilgisayarınız ile de yaşayabileceğinizi biliyor musunuz? windows ile, çöpe attığınız, yani geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz tüm dosyaları karıştırabilirsiniz
14dc139d0cd2a7.jpg

geri dönüşüm kutusunun en büyük görevi, daha önce silmiş olduğunuz dosyaları biriktirmek ve istediğiniz taktirde geri almanızı sağlamaktır. bu kutuyu karıştırarak sadece silinmiş olan dosyaları değ il, klasörleri ve uygulamaları da bulup eski konumlarına taşıyabilirsiniz.

nasıl çalışır
masaüstünde bulunan geri dönüşüm kutusu simgesine çift tıklarsanız, içeriğini görmenizi sağlayan yeni bir pencere açılır. silinmiş dosyalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için görünüm menüsünden ayrıntılar seçeneğini tıklamanız yeterlidir. böylece silinmiş öğelerin adları, silindikleri tarih, dosya türleri ve silinmeden önce kapladıkları alan gibi özel bilgiler ekranda sıralanır

hatta öğeleri bu bilgilerden herhangi birine göre sıralamanız bile mümkün. tek yapmanız gereken, istediğiniz sütun üzerinde yer alan ve sütunun adını göreceğiniz bölüme farenin sol tuşu ile tıklamak. aynı işlemi görüntüle menüsü altındaki, simgeleri yerleştir seçeneği ile de yapabilirsiniz.

çöp kutusunu boşaltmak
geri dönüşüm kutusunun içinde toplanan dosya ve klasörleri silerek sabit diskinizde ekstra boş alan yaratabilirsiniz. bu işlem için yine pek çok farklı alternatifiniz var. ilk olarak silmek istediğiniz öğeleri seçip klavyedeki del tuşunu kullanabilirsiniz. ayrıca araç çubuğundaki sil düğmesine Basma ve tabi ki farenin sağ tuş ile açılan menüdeki sil seçeneğini tercih etme şansına da sahipsiniz.

geri dönüşüm kutusunu tek bir hareketle tamamen boşaltmanınsa iki yolu var. ilki. farenin sağ tuşuyla masaüstündeki simgenin üzerine tıklayıp geri dönüşüm kutusunu boşalt komutunu seçmek. ikinci yöntem ise geri dönüşüm kutusunu açtıktan sonra dosya menüsünden yine aynı komutu tıklamak.

geri yüklemek
geri dönüşüm kutusuna gönderilmiş tüm öğeler, silinmeden önceki konumlarına geri getirilebilirler. bunun için silinmiş bir ya da bir kaç öğeyi seçtikten sonra dosya menüsünden geri yükle seçeneğine tıklayabilirsiniz. benzer şekilde bir ya da birden fazla dosya veya klasörü seçip, farenin sağ tuşu ile açılan menünden geri yükle satırına tıklayabilirsiniz. silinmiş olan bir dosya geri yüklendiğinde, en son bulunduğu konuma döner.

özellikleri değiştirmek
geri dönüşüm kutusunun işlevleri ile ilgili özel tercihleriniz olabilir. bu tercihlerinizi uygulamak için işaretçiyi masaüstündeki geri dönüşüm kutusu simgesi üzerine getirmeli, sağ fare tuşuna basmalı ve açılan menüden özellikleri seçmelisiniz. karşınıza küçük bir pencere çıkacaktır. genel sekmesi altında, geri dönüşüm kutusunun sabit disk üzerinde kaplayacağı en büyük boyutu belirleyebilirsiniz

varsayılan değer yüzde 10dur ancak bu rakamı isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. diyelim ki 60 gb kapasiteli bir sabit diskiniz var ve geri dönüşüm kutusu için yüzde 10luk bir alan ayırmak istiyorsunuz. bu durumda geri dönüşüm kutusunun kapasitesi maksimum 6 gb olabilir. veri büyüklüğü atanan en büyük boyuta ulaştığında windows sizi uyarır ve geri dönüşüm kutusunu boşaltmanızı ister.

silme işlemi sırasında karşınıza çıkan onay penceresini de özellikler penceresi yardımıyla devreden çıkartabilirsiniz. fakat şimdilik bu seçeneğe dokunmamanızı tavsiye ediyoruz. çünkü hataları önlemek ancak bu seçenek yardımıyla mümkün olabilir.

aynı pencerede göreceğiniz sürücüleri bağımsız yapılandır seçeneği ile bilgisayarınıza bağlı sabit diskleri ayrı ayrı yapılandırma şansına da sahipsiniz. genel sekmesinde yapacağınız ayarlar tüm sabit diskler için geçerlidir sisteminizde birden çok sabit disk bulunuyorsa. ama sürücüleri bağımsız yapılandır satırını seçerseniz, diğer sekmeleri kullanarak her sabit disk için farklı geri dönüşüm kutusu kapasitesi tanımlayabilirsiniz.

çok geç mi
geri dönüşüm kutusundaki dosyaları tamamen sildikten sonra, bu dosyaları geri alabilmenin çeşitli yöntemleri vardır. fakat bu yöntemler biraz şans, biraz da teknik danışmanlık gerektirir. ayrıca çoğu zaman yüklü miktarda bir ücret ödemek zorunda da kalabilirsiniz. kısacası geri dönüşüm kutusundaki dosya ve klasörleri tamamen silmeden önce iyi düşünmenizde sonsuz yarar var.

işyerinde kullandığınız bilgisayarda özel bilgilerinizi içeren dosyaları bulundurmamaya özen gösterin. eğer bu dosyaları silmezseniz, mesai arkadaşlarınız bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilirler.

dosya ya da klasörleri silmek için farklı yöntemler kullanılır. örneğin bir dosya ya da klasörü masaüstündeki geri dönüşüm kutusu simgesine sürükleyebilirsiniz.

geri dönüşüm kutusu, sadece bilgisayarınızın sabit diski üzerinden silinen dosyaların gönderildiği bir klasördür. disketten ya da yerel ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan silinen dosyalar geri dönüşüm kutusuna gönderilmezler yani geri alınmaları mümkün değildir.
 
Üst