1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  GMAT (Graduate Management Admission Test)

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  GMAT Nedir? GMAT Amerika'daki yüksek lisans ve doktora programlarının işletme, yönetim bölümlerine başvuracak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. GMAT çoktan seçmeli (Sözel ve Sayısal) ve kompozisyon (Analytical Writing Assessment) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

  Sözel Sayısal
  41 soru 37 soru
  75 dk. 75 dk.

  Kompozisyon bölümünde ise iki soru sorulmakta ve Word programında her bir soru için birer kompozisyon yazılması için 30'ar dk. süre verilmektedir. GMAT sınavında öğrencilerden odaklanma yeteneği, temel dilbilgisi, mantık, matematik, kavrama ve akıl yürütme becerisi; problem çözme yetkisi ve bu yetenekleri belirli bir zaman diliminde etkin bir şekilde kullanabilmeleri beklenir.</B>Sözel ve Sayısal bölümlerin değerlendirilmesi hemen yapılabilmesine rağmen kompozisyon bölümünün değerlendirilmesi resmi sonuçlarla açıklanmaktadır.

  Sayısal ve sözel bölümün notlandırılması 0-60; sınavın tamamının notlandırılması 200-800 arası bir skordur. Kompozisyon bölümünün skoru 0-6 arası bir nottur ve diğer bölümden ayrı değerlendirilmektedir. Her sene değişmekle birlikte aşağıdaki tabloda sınava katılanların yüzde kaçının ortalama kaç puan aldığı bilgisi görülebilir.

  % 96 - 99 720
  % 79 - 90 630
  % 61 - 75 570
  % 37 - 50 500

  GMAT sınavının amacı nedir?

  Lisansüstü İşletme Kabul Sınavı (Graduate Management Admission Test - GMAT), kabul görevlilerine, danışmanlara ve MBA adayı öğrencilere lisansüstü düzeyde bir işletme eğitimi almak için gerekli akademik yeterlikler hakkında bir fikir vermek amacıyla hazırlanmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, GMAT, kabul aşamasında göz önünde bulundurulan unsurlardan sadece biridir. Lisans derecesi genel not ortalaması, profesyonel iş deneyimi, tavsiye mektupları ve kişisel ifade gücünü ölçen 'essay'/ başvuru yazılarıyla birlikte değerlendirilen GMAT sınav sonuçları MBA programlarına kabul edilecek öğrencileri belirlemek için kullanılır.

  GMAT, Lisansüstü İşletme Okullarına Kabul için Mutlaka Gerekli mi?

  Dünya genelinde yaklaşık 850 lisansüstü işletme okulu kabul edeceği öğrencilerin GMAT sınavında belli bir puanı aşması şartını koşmaktadır. Bunun yanında 450'ye yakın işletme okulu GMAT'ı zorunlu tutmamakla beraber kabul aşamasında dikkate almaktadır. Genellikle ABD dışındaki okullar kabul edecekleri öğrencileri GMAT'a göre daha hafif sınav sistemleri ya da değerlendirme araçları kullanarak belirler.
   
GMAT (Graduate Management Admission Test) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GRE (Graduate Record Examination)

  GRE (Graduate Record Examination)

  GRE Amerika'daki Yüksek Lisans Programlarının işletme dışındaki bölümlerine başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Sınav üç çoktan seçmeli bölüm (Sayısal, Analitik ve Sözel) ve ayrıca kompozisyon bölümünden oluşmaktadır: Sözel Sayısal 30 soru 28 soru 30 dk. 45 dk. Kompozisyon bölümünde iki soru sorulmaktadır. İlk soru bir konu üzerindeki yorumların sorulduğu 45...
 2. İtibar Yönetimi (Reputation Management)

  İtibar Yönetimi (Reputation Management)

  reputation management kurumsal itibarın ölçülmesi itibar yönetimi nedir itibar yönetimi bileşenleri İtibar Yönetimi (Reputation management) Halkla İlişkiler mesleği son zamanlarda kriz yönetimi, stratejik iletişim, itibar yönetimi konularında kayda değer ilerlemeler sağlıyor. Özellikle itibar yönetimi (Reputation management), halkla ilişkilerin ana konu başlıkları arasında üst sıralarda yer...
 3. Test

  Test

  Rüyasında test çözen kimse geçici bir sıkıntı alır.
 4. test

  test

  Araştırmalar küçük çocukların resimdeki “samimi” çifti göremediklerini, bunun zihinsel kodlamalarında böyle bir sahneye yer olmadığı için gerçekleştiğini gösterdi. Çocukların gördüğü dokuz tane yunustur!!! Ek not:Bu test bulanmış bir beyne sahip olup olmadığını ölçmek için yapılmıştır. Eğer yunusları en geç 3 saniyeye kadar seçemiyorsan aklını çoktan kaybetmişsin!!!
 5. 2li test

  2li test

  hafta : 12 h. 2 gün yaş 34,6 NT 2.22 tbcg1 : 139,8 mom 1,91 papp-a 643,5 mom 0,73 down risk 1:220 trisomy 1:20600 sonuçlarımı değerlendirebilir misiniz? doktorum pozitif olduğunu ama kendisinin bu konuda yönlendirme yapamayacağını bizim karar vermemiz gerektiğini belirtti, çok mu kötü sonuçlarımız.

Sayfayı Paylaş