Göbekli erkekler risk altında ...

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Göbekli erkekler risk altında ...
Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, erkeklerin fazla kilolarinin karin bölgesinde biriktigini, bu yüzden “göbekli” erkeklerin kalp ve seker hastaligina yakalanma riskinin yüksek oldugunu bildirdi. Tayar, saglikli olmanin temel sartinin çesitli ve dengeli gidalarla beslenmek ve kilo almaktan kaçinmak oldugunu belirtti.
Diyet denildiginde akla hemen kadinlarin geldigini, oysa günümüzde sismanligin sadece kadinlar için degil erkekler için de “sorun” oldugunu anlatan Tayar, erkeklerin kilolarinin belirli bir bölgede toplanmasinin da saglik açisindan önemli risk oldugunu savundu. Tayar, sunlari kaydetti:
“Erkeklerin kilosu karin bölgesinde birikir. Bu merkezi sismanlik olarak bilinir. Bu kisiler çogunlukla ‘elma’ sekilli olarak adlandirilir. Karin bölgesinde fazla kilolu olmak, yani göbekli olmak da kalp ve seker hastaliklari riskini artirir. Ayrica kansere yakalanma tehlikesi de yaratir. Asiri kilo eklemleri de fazla zorlayarak saglik sorunlarinin artmasina neden olur. Bu yüzden erkeklerin de kadinlar kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. “
Faza yagli gida tüketmenin kilo artisina neden olacaginin unutulmamasi gerektigini belirten, yemeklerin karbonhidrat, protein, yag ve lif açisindan dengeli olmasina dikkat edilmesi gerektigine dikkat çeken Tayar, dengeli beslenmenin saglikli yasam sürmek kadar kalp hastaligi ve kanser riskini azaltmak için de önemli oldugunu vurguladi.
 
Üst