Göbekliler daha erken bunuyor

nisan

nisan

Yeni Üye
Üye
Göbekliler daha erken bunuyor
Amerika'da yapılan ve Neurology dergisinde yayımlanan bir araştırma, orta yaşlarında büyük göbeği olanların, ilerleyen yaşlarında Alzheimer ya da bunamanın başka bir türüne yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.
sisman(1).jpg
ABD'deki Kaiser Araştırma Kuruluşu'ndan Rachel Whitmer in sonuçlarını kaleme aldığı araştırmaya göre, bunama ve benzeri hastalıklara yakalanma riski, kiloyla değil daha çok vücut tipiyle ilgili. Araştırma kapsamında, 9 yıllık süreçte 40-45 yaşlarındayken sağlık kontrolünden geçen ve karın ölçüleri alınan 6 bin 583 kişinin verileri tarandı. Aynı kişilerin durumları ortalama 36 yıl sonra yeniden kontrol edilerek, verileri karşılaştırıldı. Bilim adamları, karın ölçüsünün, vücut kitle endeksine göre, ileri yaşlarda bunamayla bağlantılı hastalıkların görülmesi ihtimalini öngörmek için daha etkili bir veri olduğunu belirtti.
Rachel Whitmer, riskin sadece fazla kiloyla bağlantılı olmadığını, bu kiloyu vücudun neresinde depoladığımızın önemli olduğunu söyledi. Whitmer, 4,5 kilo fazlası olan iki kişi arasında, yağ kitlesi karın çevresinde toplananın, kalça bölgesi şişman olan birine göre daha fazla risk altında olduğunu kaydetti. Karın bölgesi ölçüsünün, ileri yaşlarda ayırd edici veri olmayacağı, çünkü vücut tipinin, yaşlanmayla birlikte doğal olarak değiştiği kaydedildi.
Karın yağlanması konusunda daha önce yapılan araştırmalar büyük göbeğin, diyabet, kalp krizi, inme gibi hastalık risklerini artırdığını ortaya koymuştu. Son araştırmanın, karın ölçüsüyle bunama arasında bağlantı olduğunu ortaya koyan ilk çalışma olduğu belirtiliyor.
 
Üst