1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Göçebe Kadınlar

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Tarlada doğuranlar
  Ekonomik ve siyasal nedenler yüzünden göçebe bir yaşam sürdürmek zorunda kalan mevsimlik işçiler bin bir sorunla karşı karşıya kalırken kadın işçiler ayrıca "kadın" olmanın zorluğuyla mücadele ediyor.

  Tarlalarda anne sağlığını tehdit eden şartlarda hamilelik dönemlerini ırgat olarak geçiren kadınlar, çalıştıkları yerler hastanelere uzak olduğu için hastaneye de gidemiyor. Göçebe bir yaşam sürdürmek zorunda kalan mevsimlik işçiler, Adananın Tuzla beldesinde açtıkları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

  Yılın 9 ayını evlerinden uzakta geçirmek zorunda kalan kadın işçiler, sağlıklı bir çocuk doğurmak için gerekli şartlarda yaşamaları gereken hamilelik dönemlerini de tarlada çalışarak geçiriyor. Sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıktığı bu günlerde bütün gün tarlada güneşin altında çalışmak zorunda kalan kadınlar aynı zamanda ev işlerini de kendileri yapıyor. Annelik görevlerini yapamayan kadınlara anne rolü yüklenen küçük yaştaki kız çocukları ev işlerinde yardımcı oluyor.

  Düşük yapma riski var

  Hayatlarının en zorlu dönemlerini tarlalarda geçiren kadınlardan biri, bir yıllık evli olan Hediye Turan (19). Görücü usulüyle Tarsustan Nusaybine gelin giden Turan, 3.5 aylık hamile ve tarlada çalışıyor. Her an düşük yapma durumu olan Turan, "Sancılarım çok ama bu sancıyı çekmek zorundayım. Başka çarem yok. Aynı zamanda ev işlerini de yapıyoruz" diyor.

  Toplanan kavun ve karpuzları kasalara dizdiğini ifade eden Turan, "Doktora gidemiyorum. Çalıştığımız yerler o kadar uzak ki hastanelere ya da sağlık ocaklarına gitme şansımız olmuyor. Karnı burnunda birçok kadın var. Günlerimiz yaklaştığında dinleniyoruz. Genelde doğumlar buralarda oluyor" diye özetliyor tarlalarda çocuk sahibi olmayı.

  Aynı çileyi çeken kadınlardan biri de Mardinin Nusaybin ilçesinden tarlalarda ırgat olarak çalışmak için gelen Fatma Erdal (35). Yılın 9 ayını il il gezerek tarlalarda çalıştıklarını ifade eden 4 çocuk annesi olan Erdal, "5 ay Adana, bir ay Trabzon, 2 ay İzmir ve daha birçok il gezmek zorunda kalıyoruz. Fındık, pamuk, kavun, karpuz ve daha birçok ekim yapıyoruz. Yaşam koşulları bizi sürüklüyor. Bizim tercihimiz değil" diyor.

  Anneliği yaşamamanın ezikliği

  Sürekli çalıştığını belirten Erdal, içinde oldukları durumu şöyle özetliyor: "35 yaşıma geldim. Rezillikten başka bir şey görmedim. Öyle kötü koşullarda yaşıyoruz ki. 4 çocuk annesiyim, ama annelik yapamamanın ezikliğini yaşıyorum. Tüm kadınlar da bunu yaşıyor. Çocuklarımızla ilgilenemiyoruz. Sevemiyoruz bile."

  12 yaşında, annelik yükü omuzlarında

  Tarlalarda yaşamın zor koşullarına anneler kadar çocukları da katlanmak zorunda kalıyor. Geçirdiği trafik kazası nedeniyle 3 ameliyat geçiren Leyla Akman, 12 yaşında olmasına rağmen bir annenin yaptığı bütün işleri tarlada yapıyor. Tarlada diğer işçiler gibi çalışamadığı için annesi ve kardeşlerinin çamaşırlarını ve bulaşıklarını yıkayan ve yemek pişiren Akman, babası cezaevinde olduğu için annesiyle beraber düşmüş yollara. Oyuncaklarla oynayacağı dönemde çalışmak zorunda kalan Akman, annesiyle çalışmak amacıyla, il il dolaştığı için hiç okula gidememiş. Okula gidememenin sıkıntısını yaşadığını söyleyen Akman, "Okul okusaydım doktor olurdum" diye özlemini dile getiriyor.

  Kaynak : E-Kolay.Net
   
Göçebe Kadınlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göçebe Türklerde sulama sistemleri!!

  Göçebe Türklerde sulama sistemleri!!

  Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2 bin 500 yıl önce çölün altında yapılan ve uzunluğuyla Çin Seddi’ne eş tutulan Karız Kanalları görenleri hayrete düşürüyor. İşte binlerce yıl öncenin teknik şahaseri Karız kanalları Tanrı Dağı’nın eriyen karları ile yeraltındaki su kaynaklarını birleştirerek yerleşim alanlarına taşımak amacıyla inşa edilen Karız Kanalları, 5 bin kilometre uzunluğuyla 6...
 2. Kadınlar!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kadınlar!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kadın Olmak!... Bir kadın çocuktur aslında… Çocuk gibi davranmayı sever. Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini ister.Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak sevmeli erkek kadını… Ama hiç bir kadın çocuk muamelesi görmek istemez. Söylediği şeyler çocukça da olsa dinlenilmesini, dikkate alınmasını ister.Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz; ama asla...
 3. Toygar Işıklı-Gönlüm Göçebe şarkı sözleri

  Toygar Işıklı-Gönlüm Göçebe şarkı sözleri

  sesi mümkemmell!!! şarkıları mükemmel!!! İşte Toygar Işıklı ve Gönlüm Göçebe Gönlüm göçebe Ayaklarım ona uyar Çok sevmekten korkarım canım yanar Bedenine saplanan hançeri çekip çıkarır gibi Sıyrıldın korkularımdan Onu ölüm gibi düşman saydım Yalın ayak dikenlere, taşlara basa basa yürüdüm Bu yükü sırtımdan attım Aşkın gürültüsüyle sağır oldum yoruldum
 4. Göktürkler Göçebe Midir biliyor musunuz

  Göktürkler Göçebe Midir biliyor musunuz

  Selam arkadaşlar acaba aranızda Göktürkler Göçebe Midir bilen var mı? Göktürkler Göçebe Midir biliyorsanız lütfen bana yazın arkadaşlar.
 5. Göçebe Resmi, Göçebe Resimleri arayanlar buraya gelsin

  Göçebe Resmi, Göçebe Resimleri arayanlar buraya gelsin

  2012 Göçebe Resimleri Göçebe Fotoğrafları Daha önce sizlere farklı değişik gariban resimleri sunmuştuk. Şimdi de yine bir farklılık yaratıp göçebe resmi arayan tüm arkadaşlarımız için, birbirinden değişik göçebe resimleri sunuyoruz. Konu ile ilgili olan tüm arkadaşlarımızı da bu sayfamıza davet ediyoruz.

Sayfayı Paylaş