Göcek

Göcek
Göcek, Fethiye körfezinin kuzeybatısında yeralan koylarının güzelliğiyle ünlü 2713 nüfuslu bir belde.
Dalaman uluslararası havaalanına 24 km.yakınlığı ve Antalya, İzmir gibi merkezlere ulaşım kolaylığı ve Bodrum Antalya mavi yolculuk rotasının merkezinde yer alması nedeniyle özellikle yabancı yatçılar arasında popüler bir yat merkezi olmuştur.
Gocek Doğal güzelliklerinin yanında endemik bitki türlerini de barındırması nedeniyle Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamına alınmıştır.Deniz Temiz Derneği de Göcek koylarını her sezon göceklilerle birlikte temizleme çalışması yapmaktadır.

Göcek koyları temizliği , sakinliği ve güvenli olmasıyla her yıl dünyaca tanınmış birçok ismi ağırlamakta ve basında sık sık yeralmaktadır.
Charter yat sayısının artması nedeniyle gerek restorantlar gerekse gerek marketler çok gelişmiştir.


Son yıllarda yapılan marinalarla yat bağlama kapasitesi 850 yata çıkmıştır.Beldemizde Yapı ve Kredi bankası ile Garanti Bankasının şubeleri bulunmaktadır

Bugün Göcek bu özellikleri sayesinde haklı olarak Akdenizin en popüler yatçılık merkezlerinden biri haline gelmiştir.Göcek, Güney Ege illerimizden biri olan Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. 1997 yılı sayımına göre nüfusu 3.500 olarak belirlenmiş olup 2006 yılı itibarı ile yerleşik nüfusun 4.400 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Göcek hakkında bilmeniz gereken yerel ve teknik detaylar ile önemli telefon numaralarını Önemli Bilgiler bölümünde bulabilirsiniz.

Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek koyu olarak anılan sahil bandında deniz kıyısında yoğunlaşmış bir yerleşimdir. Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik yükselen dağlarla çevrili olan Göcek, bu dağların arasında ki tek kuytulukta yer alan sınırlı bir araziye sahiptir.

Dalaman yönünden gelip Fethiye yönüne giden çok şeritli karayolunun tam olarak hizmete girmesi ile ulaşımı son derece rahattır. 2006 yılında tamamlanarak hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli ile bu tarihe kadar buraya seyahat edenleri rahatsız eden Göcek Geçidi ve rampaları sorunu da aşılmıştır.

Göcek, 1980'li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olarak yaşayagelmiştir. Türkiye'deki turizm bilincinin gelişmesine paralel olarak keşfedilen Göcek, bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgede ki önemi artmıştır. Şu anda bulunduğu bölgenin en tanınmış Turizm lokasyonlarından biridir.

Kusursuz doğası ve denizi ile popüler bir rivyera olarak kabul edilen Göcek'te turizm sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar sürmektedir.

Göcek içinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeni ile sakin ve korunaklı bir liman görevi görmektedir. Birbirinden güzel sayısız koyları, irili ufaklı tropikal şekilli adaları ve tertemiz turkuaz suları ile tatilciler ve deniz tutkunları için aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Göcek koyunun bu özellikleri açık deniz ve mavi yolculuk sevenlerin tekneleri için de mükemmel bir mola verme ve barınma noktası olmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Göcek merkezinde dört ayrı uluslararası marina bulunmaktadır.

Dalaman Uluslararası Havaalanına karayolu ile 22 km. mesafede olması bu bölgeye seyahat edenler için büyük bir avantajdır. Bu avantajın farkında olan ve değerlendiren kişiler arasında tüm dünyada tanınan meşhur simalar da Göcek'in yoğun olarak akın ettiği misafirleridir.

Göcek, yat tutkunları için sadece marina'ları ile değil, konaklama, teknik hizmet alma, kuımanya temini, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile de destek vermektedir. Tüm dünyada ki Göcek tutkunu yat severlerin buluşmalarını sağlayan, Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen yat yarışları, Göcek Yat Kulübü tarafından organize edilmektedir.

İster denizyolu ile , ister karayolu ile Göcek'e gelen ve tatilini burada geçirmek isteyenlere sosyal, kültürel, teknik ve sağlık alanlarında tüm alt yapısı ile hizmet verebilen Göcek aynı zamanda Mavi Yolculuk'lar için kabul edilen en iyi hareket noktasıdır. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en kolay çıkış yapılabilen ve rotası üzerinde birbirinden mükemmel hedefler barındıran bir çıkış noktasıdır.

Özel Çevre Koruma altında olan Göcek'te çok katlı binalar ve tesisler bulunmamaktadır. Konaklama tesislerinin çoğunluğu az odalı otel, apart ve pansiyon şeklindedir. Çoğunluğu yerel halk tarafından işletilen turizm işletmeleri misafirlerini samimi bir misafirperverlik ile yöre insanının karakterine uygun bir şekilde ağarlamaktadır.

Deniz yönü hariç tüm etrafı yemyeşil çam ormanları ile çevrili olan Göcek, sahip olduğu el değmemiş doğası ile her türlü tatil anlayışına hizmet edebilecek zenginliğe sahiptir.

Lykia uygarlığının izlerine taşıyan bir çok antik kalıntı Göcek çevresine ve hatta adalarına serpiştirilmiştir. Bazen bir koya uzaktan bakarken, yamaçlarda gezinti yaparken veya deniz de yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi doku ile karşılaşabilirsiniz.

Göcek şehir merkezinde sürekli Günlük Tur tekneleri bulabilirsiniz. Yakındaki Göcek Adasına gidip gelen dolmuş tekneler de bulunmaktadır. Mavi Yolculuk kararınızı Göcek'e geldiğinizde verdiyseniz size hemen kiralık tekne sağlayabilecek profesyonel işletmeler bulunmaktadır.Karayolu
Göcek'e güvenli ve rahat karayolu kullanarak doğu yönünden Fethiye ilçesi istikametinden, batı yönünden ise Dalaman ilçesi istikametinden ulaşılır.

İzmir istikametinden Göcek'e hareket ediyorsanız, İzmir-Aydın otobanı ile Aydın'a girmeden bağlantı yolu ile Muğla yoluna devam edilir. Çine ilçesi içerisinde devam eden yol Yatağan ayrımını geçerek Muğla 'ya ulaşır. Yine Muğla merkezine girmeden çevre yolunu takip ederek Marmaris - Fethiye levhaları takip edilir. Sakar geçidi inişi ile Marmaris ayrımına geldiğinizde Dalaman - Fethiye yönüne devam edilir. Dalaman yol ayrımından 16 km. sonra ücretli Göcek tünelinden çıkıldıktan 4 km sonra Göcek'e varabilirsiniz. İzmir - Göcek arası İzmir'den çıkış noktanıza göre yaklaşık 330 - 350 km arasındadır.

Antalya istikametinden Göcek'e hareket ediyorsanız Korkuteli ayrımını hedefleyerek yol almalısınız. Korkuteli yol ayrımında Fethiye yolunu seçerek devam edilir. Bu güzergah büyük yerleşim yerlerinin olmadığı , dolayısı ile anayol ayrımlarının bulunmadığı bir seyahat sağlayacaktır. Fethiye'ye ulaştığınızda Dalaman - Marmaris - Muğla yön levhaları yönünde ilerlediğinizde kısa süre sonra Göcek'e ulaşırsınız.

Denizli istikametinden Göcek'e 2 ayrı yönden de ulaşabilirsiniz. Çetin kış şartlarında Denizli-Muğla-Dalaman-Göcek istikameti yol güvenliği açısından tercih edilebilir. Denizli - Fethiye arası bahar ve yaz aylarında doğal güzellik açısından yol boyunca daha zengin bir güzergahtır.

İzmir-Muğla-Göcek-Fethiye-Korkuteli-Antalya yolu yoğun turizm potansiyelinin getirdiği karayolu yükü gözönüne alınarak genişletilmiş, çok şeritli ve kontrollü bir karayoludur. Güvenle seyahat edilebilecek karayolu üzerinde mola verebileceğiniz bir çok tesis ve benzinlik bulunmakta.


Havayolu
Dalaman Uluslararası Havaaalanı Göcek'e 22km. mesafededir. Yurtiçi ve yurtdışından bir çok havayolu şirketinin sezona bağlı olarak tarifeli seferleri bulunmaktadır. Dalaman havaalanından bölgedeki her noktaya ulaşmanızı sağlayacak taksi servisi ve kiralık araç hizmeti veren firmalar bulunmaktadır.

Ayrıca İzmir ve Antalya havaalanlarına iniş yapılarak karayolu ile Göcek'e ulaşılabilir.


Denizyolu
Fethiye limanı ve Marmaris Limanı aktif kruvazör turizmine sahip limanlardır. Bu limanlara yurtiçi ve yurtdışından seferler düzenleyen firmalar vasıtası ile ulaşabilir, karayolu veya yine deniz yolu ile Göcek'e ulaşabilirsiniz.


KARAYOLU MESAFELERİ

İzmir
330 Km

Antalya
250 Km

Bodrum
215 Km

Kaş
130 Km

Kalkan
120 Km

Muğla
107 Km

Marmaris
105 Km

Akyaka
95 Km

Dalyan
45 Km

Fethiye
35 Km

Sarıgerme
32 Km

Dalaman
20 Km
 
Üst