Gökçek İzmir suyunu nasıl keşfetti?

M

Monera

Forum Okuru
Gökçek İzmir suyunu nasıl keşfetti?
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir'in Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde arsenik oranlarının yüksek olmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu gerçeği gizlediğini ifade ederek,"İzmir'de halk 59 arsenik ile çok ciddi kanser riski karşısında bırakılmıştır" diye konuştu.
İHA'ya İzmir'in suyunun yüksek oranda arsenik olduğunu anlatan Başkan Gökçek önemli açıklamalarda bulundu. Gökçek, İzmir'in suyu hakkında yaptığı açıklamalardan sonra bir takım çevreler tarafından eleştiri aldığını belirterek, " Bazı arkadaşlar beni suçluyor, 'İzmir'e niçin karışıyorsun' diye. CHP'li bir İzmir milletvekili benim hakkımda Ankara'nın suyuna önerge veriyor. Onların karışma hakkı var, benim İzmir'e bir gerçeği söyleme hakkım yok. İzmir'de halk 59 arsenik ile çok ciddi kanser riski karşısında bırakılmıştır." şeklinde konuştu.
Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan İzmir'in suyunu ilan ettiğini, daha sonra Ankara'ya nazaran 20 - 30 kat yüksek olduğunu söylemesinin ardından "İzmir Belediye Başkanı sayın Kocaoğlu bazı kuyularda 59 mikrogram arsenik olduğunu itiraf etmiştir. Bunun vatandaşlara haber verilmeden yapılması kabul edilebilecek bir olay değil. İnsanları kanser riski ile karşı karşıya kalabilecek bir hadise. Bu suyun arsenik olayının yüksek olduğunu bile bile söylememek cinayet ile aynıdır. İzmirlilerin bu suyu bilerek içmeleri ayrı bilmeyerek içmeleri ayrı. Diyebilirsiniz ki 'arkadaş elimizde su yok biz bu suyu vermek zorundayız, lütfen bunu kullanma suyu olarak alın, içme suyu olarak kullanmayın. denilse insanları ikaz etmek gerekiyor" dedi.
CHP Mecliste benimle ilgili araştırma verirken İzmir'de kendi belediyesi 30 kat arsenik verirken halkı aldatırken kılını kıpırdatmadığını söyleyen Gökçek, İzmir halkının Cumhuriyet Halk Partisine oy vermekle suçmu işlediğini dile getirdi. İzmir halkının bunun hesabını CHP'den seçimlerde mutlaka sorması gerektiğini ifade eden Gökçek, halka gerçekleri gizlemenin yanlış olduğunu savundu.
'Suyun arsenik oranında yüksek olduğu raporu nerede buldunuz' şeklindeki sorusu üzerine Gökçek," Önce ben araştırdım. Arkadaşlarımı İzmir'e gönderdim, numuneleri aldırdım. numuneler 38 - 42 arası çıktı. Daha sonra kamu yetkilileri ile konuştum. İzmir Belediyesi'nin içindeki bazı kişilerle görüştüm. Bazı kaynaklarımı söylemem mümkün değil, o kaynaklar bana bütün bilgileri verdi. Daha sonra kamuoyuna İzmir'in suyunda arsenik oranını açıkladım. Gerçekleri bilsinler değerlendirmelerini ona göre yapsınlar. İzmir ve Karşıyaka semtine verilen sular arsenik oranı yüksek sulardır" diye konuştu.
İHA
 
Üst