1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

gökhan kırdar

Konu, 'YerLi sanatçı biyoqrafiLeri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

[​IMG] 1970?te Aydin?da dogdu. Orta ?grenim sonrasi Izmir?de, 1988?de Yildiz ?niversitesi Mimarlik B?l?m??n? kazandiktan sonra Istanbul?da yasamaya basladi. 1994?te ilk alb?m? ?Serseri Mayin? -basta ?Yerine Sevemem? adli sarki olmak ?zere b?y?k ilgi topladi.
    Sanat?i 1995' te "Tutunamadim" alb?m?n? yayimladi. 1993?deki ilk film m?zigi ?alismasi olan ?Gece, Melek ve Bizim ?ocuklar?, Kirdar?in ikinci alb?m? "Tutunamadim" da yer aldi.

Kirdar, 1995 yilinda 9 Eyl?l ?niversitesi G?zel Sanatlar Fak?ltesi M?zikoloji B?l?m?'n? kazandi. 1997 yilinda , kendi m?zik sirketi Loopus'u kurdu. T?rkiye?nin ilk elektronik m?zik alb?m? ?nvanini alan ?Trip? alb?m?n?, 1997'de Loopus Entertainment etiketiyle yayimladi.

1999?daki Marmara depreminden sonra, depremzede ?ocuklar yararina Hasbro Intertoy?la ortaklasa hazirlanan ?Furby 3Doo? projesi, Loopus Entertainment etiketiyle ayni yil yayimlandi. Bu ?alisma, konusabilen robot bir oyuncakla eszamanli ?retilen ilk alb?m olmasi a?isindan etkileyici bir fikir olarak ilgi g?rd?. 1999 Ankara Film Festivali?nde En Iyi Kisa Film ?d?l? alan ?Namaste? adli filmin m?zikleri de, Kirdar?in bu d?nemde yaptigi ?alismalar arasinda yer aldi.

2000 yili i?erisinde sanat?i, ilk k?t?phane ?alismasi olan ?Ethnotronix? alb?m?n? hazirladi. M?zikotek bu alb?m? 14 ?lkede tanitti. Ayni ?alisma 2003 yili basinda alb?m olarak da yayimlandi. M?ziklerini yaptigi ?Tekfur Sarayi ve Istanbul? belgeseli, 2002 Istanbul Belgesel Film Festivali'nde Izleyici ?zel ?d?l??n? aldi. Ayni yil ?Aliya? belgeselinin m?ziklerini besteledi. ?alisma, Belgesel Yazarlar Birligi Yilin Belgeseli ?d?l?n? kazandi. 2002 yili i?erisinde, ?Firsat/Crude? filminin m?ziklerini besteledi. Film basta Los Angeles Film Festivali En Iyi Film ?d?l? olmak ?zere, bir?ok festivalde ?d?l kazandi. Besteci, filmin m?ziklerini 2004?de ?Keyf/Pleasure? alb?m?nde bir araya getirdi. Alb?m 2004 Eyl?l??nde Yunanistan, Polonya ve L?bnan?da yayimlandi. Alb?mle ayni adi tasiyan ?KeyfPleasure? sarkisi, EMI tarafindan t?m d?nyada piyasaya s?r?len karma alb?mde de yer aldi.

2002?den bu yana ?Kurtlar Vadisi? TV dizisinin m?ziklerini hazirlayan Kirdar, 2004?de ?Kurtlar Vadisi? Vol.1 ve Vol.2 dizi soundtrack alb?mlerini yayimladi. 2004?de, M?zikotek araciligiyla Ingiliz Warner-Chappel m?zik sirketiyle, yeni bir ?library works? i?in anlasma imzaladi. 2002?den itibaren film m?zigi ve televizyon projeleriyle b?y?k ilgi g?ren Kirdar, 2005 Ocak ayinda, "Haziran Gecesi" dizisinin m?ziklerinin de yer aldigi ?Yagmur? alb?m?n? yayimladi. Sanat?i, Mart 2005? te vizyona girecek sinema filmi ?Anlat Istanbul? un m?ziklerini Kasim 2004' de tamamladi. Sanat?i halen "Kurtlar Vadisi", "Haziran Gecesi", "Yabanci Damat" isimli dizilerin m?ziklerini hazirliyor.Kirdar, 2 Haziran 2005? te ?Yabanci Damat? dizisinin m?ziklerinin yer aldigi ??st?me Basip Ge?me? alb?m?n? yayinladi. Alb?m, T?rkiye ve Yunanistan basta olmak ?zere diger Avrupa ?lkelerinde de yayinlaniyor. 2004?te L?ksemburg?da d?zenlenen ve bir?ok T?rk tasarimcinin islerinin sergilendigi "Self Project" te, ?T??r? baslikli m?zik projesiyle katilimci olarak yer aldi.Ayni proje ?T??r_Yagmur Duasi? adiyla 18 Temmuz 2005? te MC-CD-DVD alb?m ve video film olarak T?rkiye ve t?m Avrupa ?lkelerinde yayinlandi. ?T??r? projesi M.?. 15000? e kadar dayanan Asya T?rk M?zigi ?algilarinin elektronik m?zikle sentezlendigi ilk ?alisma olarak g?r?l?yor.

gökhan kırdar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gökhan Kırdar - Yaşıyoruz

Gökhan Kırdar - Yaşıyoruz

Binbir masal ve geceyi Başucuna koydum sarıldım son bir kez Biraz yoksul taşındım kaderime Sana darıldım son bir kez Olsa tek bir umut dünden yana Geceden geçmezmiydim Bendim çocuk olan omuzunda Düşermiydim rüyandan Öldürmez hiçbir ayrılık Evet yaşıyoruz Bilerek binbir emek veriyoruz
  2. Gökhan Kırdar - Niye

Gökhan Kırdar - Niye

Ben bu son duyuşun anne artık Bırak yakamı yürünüyor bak emeklemeden de Düşmekte varmış niye söylemedin yasakları İlk sen koydun önüme istemiyorum Niye zorluyorsun merak etme canıma Kıymam bunu sen istedin niye ağlıyorsun
  3. Gökhan Kırdar - Kafes

Gökhan Kırdar - Kafes

Söz gerekmez bedenim uçuşur Sıcak emeline kuşa kafes sunulmaz Ama hep böyle bak düş bitince Yerini bırakır kabusa ne yazık sana İnanç verilmiş ama sen öyle san bebek Büyüyecek elbet benle sevişmek isteyecek Uçmak zorunda kalacağız sen burda kal
  4. Gökhan Kırdar - Fotoğraflar

Gökhan Kırdar - Fotoğraflar

gökhan kırdar fotoğraflar avucumda siyah beyaz için için ağlar gibi fotoğraflar dökülüyor birer birer karışıyor sarı soluk yapraklara anılar yine geceler yine geceler alışılır değil konuşulur değil yaşanası değil ölüm gibi içimdeki bu deprem alışılır değil alışamam buna düğmlenir rahat vermez bu sessiz isyan ruhuma seni aradım boş sokaklarda seni aradım hatıralarda karanlık...
  5. Gökhan Kırdar - Bu Aşk

Gökhan Kırdar - Bu Aşk

içindeyim nasılsa içimdesin nasılsa içindeyim nasılsa. yine... içindeyim nasılsa içimdesin nasılsa içindeyim nasılsa yine... bu aşk... bu aşk... sonu yokmuş nasılsa ölüm de yok nasılsa içindeyim nasılsa yine... sonu yokmuş nasılsa ölüm de yok nasılsa içindeyim nasılsa yine... bu aşk... bu aşk...

Sayfayı Paylaş