Gökyüzünde depremi haber veren sinyal bulundu...

#1
Gökyüzünde depremi haber veren sinyal bulundu...
< Konu Resmi..> Yer yüzünde meydanan gelen depremlerden önce gökyüüzünde baz sinyaller verildiği öne sürüldü.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, depremleri tahmin edebilme çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini bildirdi. NASA'da görevli araştırmacılar, dünya atmosferinin kenarındaki elektrik hareketliliğiyle, altında yeralan bölgede hemen sonra olan sarsıntılar arasında yakın bir ilişki saptadıklarını söylüyorlar. Çin'de geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve büyük can kaybına yolaçan şiddetli deprem öncesinde de bu tür sinyaller alındığı kaydedildi. NASA'daki araştırmacılar, İngiliz uzmanlarla biraraya gelerek uzay merkezli bir erken uyarı sistemi geliştirilip geliştirilemeyeceğini araştırıyorlar. Bilim dünyasında birçok uzman, bu tür sinyallerin gerçekten de yaklaşan bir depremin habercisi olduğu konusunda derin kuşku duyuyor.
Ancak California'daki NASA Ames Araştırma Merkezi'nde görevli fizikçi Minoru Freund BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bazı depremlerle kimi deprem-öncesi sinyaller arasında açık bir bağlantı kurabileceğimize inanıyorum" dedi.

Freund, sağlam bilimsel verilere sahip oldukları konusunda 'temkinli bir iyimserlik duyduğunu' belirterek, eldeki bilgileri doğrulamak için bir dizi deney hazırladıklarını kaydetti. Depremleri önceden tahmin edebilmek için yıllardır araştırma yapılmasına rağmen, gelecekteki bir depremin zamanını güvenilir şekilde tahmin edebilmek hâlâ mümkün değil.
İPUÇLARI İYONOSFER'DE
Atmosferdeki diğer tabakalardan farklı olan iyonosfer, güneşten gelen radyasyona açık olduğu için elektrik yüklü. Ve birçok defa uydular, deprem bölgelerinin 100-600 km yukarısındaki atmosfer tabakasında belli bir hareketlilik saptadılar.
Bu hareketliliğin en önemlilerinden biri, iyonosferdeki elektron ve diğer elektrik yüklü zerrelerin yoğunluğunda gözlenen değişimler oldu.
NASA'daki araştırmacıların erken deprem uyarı sistemi geliştirilmesi konusunda işbirliği yaptığı İngiliz Surrey Sattellite Technology Limited kurumunun yetkililerinden Stuart Eves, "Eldeki veriler, teknolojik bakımdan bir eşiği atlamaya çok yaklaştığımıza işaret ediyor" dedi.
Eves, "Ancak, deprem meydana gelmeden, etkisinin ne kadar büyük olacağını ve ne kadar süreceğini bilemiyoruz" dedi.

NASA araştırmacılarından Minoru Freund da, depreme işaret eden diğer bilinen faktörlerin de bu sisteme dahil edilebileceği inancında. Bunlar arasında depremin merkezinden çıkan güçlenmiş kızılötesi ışınlarla, düşük
alıntı 
  Gökyüzünde Sığırcık Tablosu hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Gokyuzunde bir yildiz olsaydiniz hangi yildiz olurdunuz? Gokyuzunde bir yildiz olsaydiniz hangi yildiz olurdunuz?
Eger gokyuzunde bir yildiz olsaydim Venus olurdum.Cunku,kendi ekseni etrafinda gunes sisteminde diger tum gezegenlerin aksi istikamette doner,bazen bende boyle aksi oluyorum.Herkez mersine giderken,ben tersine gidebiliyorum.:hasta: Bu arada Yunan...
Melek Oyunları 2
Gökyüzünde Ay-Yıldız Şov Gökyüzünde Ay-Yıldız Şov
gökyüzündeki yıldız resimleri gerçek yıldız resimleri gercek resmi gökyüzündeki çeşitleri şov ...
Çöplük 3
Yildizlar göz kirpiyor gökyüzünden yüregime Yildizlar göz kirpiyor gökyüzünden yüregime
Kalplerde yasayanlar asla ölmezler Hüzün öylesine dilsizki... Ay piriltisiyla parlayan gözlerini görmesemde yildizlara bakarken isterim gözlerimi gözlerimde Yürek vurgunu nedir bilirmisin? isyan ettimi yüregin diline ve...
Aşk Şiirleri 0
Ay yıldızın gökyüzünde buluştuğu muhteşem manzaralar Ay yıldızın gökyüzünde buluştuğu muhteşem manzaralar
gece gökyüzü manzaraları gece gökyüzü resimleri resmi ay ve ...
Gerçek Resimler 1
Gökyüzünde Sığırcık Tablosu Gökyüzünde Sığırcık Tablosu
Bu ilginç resimler, İskoçya’ nın Gretna Green kentine ait. Daily Mail gazetesinin...
İlginç Haberler 2

Benzer Konular