1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Golf

  Konu, 'Spor' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.
  Golf Sahası: Bir golf sahası 18 ayrı parkurdan (çukurdan) oluşur. Golf sporunu diğer spor dallarından ayıran bir özelliği de, her sahanın golfün ana prensipleri dikkate alınarak, birbirinden farklı bir tasarımla yapılmış olmasıdır.

  Dünyada birbirinin aynısı olan hiç bir golf sahası yoktur. Sahada her çukurun uzunluğu birbirinden farklıdır. Örneğin; birinci çukur 110 metre, on altıncı çukur 250 metre gibi.

  18.lik golf sahalarının toplam uzunluğu, normal olarak 5400 metreyle 7000 metre arasında değişebilir.ayrıca golf genellikle zengin sporudur.


  Golf Kuralları: Golfçünün gerçek rakibi diğer oyunculardır.fakat saha zorlayıcı olduğundan rakip, kendisi ve dolayısıyla golf sahası.olarak görülür Bu prensip nedeniyle profesyonel golf, sportmenliğe değer verenlerin en yüksek seviyede ödüllendirildiği, sportmen olmayanların kendilerini dışında buldukları bir dünyadır.

  Golf, iki ana prensip üzerine inşa edilen kurallar üzerinde durmaktadır: Oyuncuya ve sahaya saygı.

  Bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı hareket edilmesi sayesinde bu spor bu kadar yaygınlaşmış ve sevilmiştir. Golfün geçer akçesi “saygı” dır. Günümüzde çok ilgi çeken ve milyarlarca dolar değerinde bir endüstridir golf

  1.Oyuncuya Saygı
  2.Sahaya Saygı


  Oyun
  Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair-way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır.Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur yaklaşık 30 ila 90 metre genişliğinde olabilir;vuruş yapmaya daha elverişlidir.Marifet topu sahanın düzgün çimli alanlarına atabilmektir.

  Bu alanın iki yanında 'rough' ( kaba Çim ) adı verilen bölge yer alır.Bu bölgede uzun otlar,çalılıklar,ağaçlar veya kumlu ,topraklı bölgeler yer alabilir.Buralardan golfçünün vuruş yapabilmesi için özel teknikler gereklidir.Doğal olarak bu tür engellerin olmadığı sahalarda yapay engeller golf sahası mimarı tarafından sahaya yerleştirilebilir . Kum havuzları,küçük göller vs.Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen ,bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler.En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır . Oyun 18 Parkur da tamamlandıktan sonra biter. En az vuruşu yapan oyuncu kazanır .

  Putting Green
  Daha sonra putting green adı verilen pata alanıyla çukur sona erer.Pata alanı çok kaliteli çimle kaplı ve sürekli kısa kesilerek pata yapmaya uygun hale getirilmiş,ortasında veya kenarında bayrakla işaretlenmiş çukura verilen addır.

  Alanın düzgün olmasının yanı sıra yine mimarın yaratıcılığına bağlı olarak çeşitli seviyeler ve eğimler yaratılarak pata atışlarının güçleştirilmesi sağlanabilir. Green ler topun en iyi şekilde yuvarlanması için bakımı son derece titizlikle yapılan özel çimlerden yapılır.Green de atış yapılırken bayrak çıkartılır.

  Par
  Yukarıda da belirtildiği gibi, her çukur için bir par belirlenmiştir. Bu sayı, çok iyi bir golf oyuncusunun (Scratchgolfer) topu green'e sokması için gereken vuruş sayısıdır. Bu sayı, çukurun (yükseltiler, su vs gibi sebeplerden kaynaklanan) zorluğu ile değil, çukurun uzunluğu ile alakalıdır. Doğal engellerin oluşturduğu zorluk, ayrıca Course- und Slope-Rating adı verilen bir sayı ile belirtilir.

  18 parkurluk bir saha, genelde, dört adet Par-3 çukuru, on adet Par-4 çukuru ve dört adet Par-5 çukurundan oluşur. Dolayısıyla bir tur genelde 72lik bir par sayısına sahip olur. Dokuz parkurluk sahalarda bu sayılar yarılanır.

  Dünyada Golf
  Golf dünyada özellikle de İngiltere ve ABD de hızlı bir gelişme göstermiştir. ABD de 25000 den fazla golf sahası ve 35 milyon golfçü vardır . Tüm Avrupa ülkelerinde çok yaygın bir spordur. Golfün en yaygın olduğu ülkelerin başında İngiltere,İspanya,İsveç,Fransa ve İtalya sayılabilir .

  Dünyanın en önemli golf turnuvaları dört majör turnuva olarak bilinir. Sezon Nisan ayında The Masters ' la açılır , ve PGA ile sona erer .Bu majör dörtlü: şunlardır.

  The Masters
  U.S. Open
  The Open
  PGA Championship

   
Golf konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Limak Arcadia Golf & Sport Resort

  Limak Arcadia Golf & Sport Resort

  »KonumLimak Hotels Arcadia Belek İskele mevkiinde bulunup Antalya Havaalanı’na 35 km, Antalya merkeze 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Denize sıfır konumdadır. »TesisTesiste açık ve kapalı ana restaurant, A’la carte restaurant (Türk, Çin, Japon, İtalyan), beach bar, lobby bar, 3 adet açık yüzme havuzu, 1 adet çocuk yüzme havuzu, 1 adet kapalı yüzme havuzu, su kaydıraklı aquapark,...
 2. Sueno Hotels Golf Belek

  Sueno Hotels Golf Belek

  SUENO HOTELS GOLF BELEKStatü : Telefon :(242) 710 30 00 Faks : (242) 710 30 09 Adres : TAŞLIBURUN MEVKİİ 07525 BELEK-ANTALYA E-posta Oda ve Yatak 174 Oda, 297 Yatak, 86 Standart Oda,2 Kral Dairesi, 4 Suit, 7 Junior Suit, 71 Senior Oda, 4 Jakuzi Suit Oda Oda Özellikleri Direkt Telefon , Banyo , Banyoda Telefon, Saç Kurutma makinası, Elektronik Kilit Sistemi , Yangın Alarmı , Minibar ,...
 3. Klassis Golf & Country Club

  Klassis Golf & Country Club

  KLASSİS GOLF & COUNTRY CLUBStatü :- Telefon :(212) 710 13 00Faks : (212) 710 13 39Adres : ALTINTEPE MEVKİİ SEYMEN KÖYÜ 34570 SİLİVRİ/İSTANBUL E-posta :marketing@klassis.com.trWeb :http://www.klassis.com.trYazdırılabilir versiyon.Oda ve Yatak 116 Oda, 103 Standart Oda,Oda Özellikleri Telefon, Banyoda Telefon, Saç Kurutma makinası, Yangın Alarmı , Minibar , Balkon, 24 Saat Oda Servisi ,...
 4. Kaya Golf Club

  Kaya Golf Club

  KAYA GOLF CLUBStatü :- Telefon :(242) 725 55 00 PbxFaks : (242) 725 52 27Adres : 3 KUM TEPESİ MEVKİİ KADRİYE SERİK BELEK/ANTALYA E-posta :golfclub@kayatourism.com.trWeb :http://www.kayatourism.com.trYazdırılabilir versiyon.Oda ve Yatak 104 Oda, 250 Yatak, 2 Kral Dairesi, 52 Suit, 50 De Luxe Villa Oda Özellikleri Telefon, Banyo , Banyoda Telefon, Saç Kurutma makinası, Yangın Alarmı , Minibar ,...

Sayfayı Paylaş