1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  14.823
  Beğenilen Mesajlar:
  1.090
  Ödül Puanları:
  113

  Göz yapısı nasıldır?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  insan gözünün yapısı göz yapısı göz yapıları gözün nasıldır nasıldır İnsan gözü tıpkı bir fotoğraf makinesi gibidir. Işığın girmesi İçin ayarlanabilir bir açılışı (göz bebeği) vardır. Bir mercek ışık dalgalarını odaklaştırır, görüntünün oluşmasını sağlar. Ağtabaka da,görüntünün oluştuğu duyarlı film yerine geçer.

  Her insanın gözünün yapısında,yaklaşık olarak ışığa duyarlı 130.000.000 hücre bulunur. Işık bu hücrelerden birine düştüğü zaman,hücrenin içinde hızlı bir kimyasal değişime sebep olur. Bu değişim,göz elyafında bir sinir lifini uyarır. Uyarı, görme siniriyle beyindeki "görme merkezi"ne ulaştırılan bir mesaj,bir haber niteliğindedir. Beyin mesajı alır ve çözümler. Böylece görmüş oluruz.

  Göz ön tarafında hafifçe çıkıntısı olan bir küre yapısındadır. Bu çıkıntının merkezinde "gözbebeği" diye tanımlanan bir delik vardır. Gözün karanlık iç kısmına açıldığı için bu delik "siyah" görülür. Gözbebeğinden giren ışık merceğe geçer.Mercek ışığı odaklaştırır (odaklamasını yapar), göz yuvarlağının arka kısmında bir görüntü şekillenir. Fotoğraf makinesindeki duyarlı filmin görevini, burada bulunan ve "ağtabaka/retina" diye tanımlanan ışığa duyarlı hücreler yaparlar.

  Gözbebeğinin çevresinde "iris" bulunur. İris, mavi, yeşil veya kahverengi olup, gözbebeğini çevreleyen, kendine has şekli olan bir halka görünüşündedir.Büyüklüğü bir fotoğraf makinesinin diyaframı gibi değişebilir. Parlak ışıkta, fazla aydınlıkta,çok küçük kasçıklar iris'i gererler.Böylece gözbebeğinin ışığa açıklığı küçülür. Daha az ışık geçer.Loşlukta, ortalığın iyi seçilemediği yerlerde, karanlıkta, gözbebeğinin açıklığı daha büyür ve fazla ışık girer.

  Bütün göz küresi, "sklera" diye isimlendirilen güçlü, sağlam bir zarla çevrelenmiştir. Gözün ala (beyazı), sklera'nın bir kesimidir. Göz küresinin çıkıntı yaptığı ön kısımda,sklera saydamdır. Bu kesim "kornea" diye tanımlanır. Kornea ve iris arası,duru,tuzlu bir sıvıyla doludur. Buna da "sıvı tabaka" adı verilir. Söz konusu ara, bir mercek şeklinde,daha doğrusu sıvıdan oluşmuş bir mercektir. Gözün öteki merceği gözbebeğinin hemen arkasındadır. Yakındaki şeylere baktığınız zaman, bu mercek şekil olarak kalınlaşır. Uzak şeylere baktığınızda ise incelir.


   
Göz yapısı nasıldır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk kadınının saç yapısı nasıl?

  Türk kadınının saç yapısı nasıl?

  siyah saçlı türk ünlüler Bakın araştırmalara göre Türk kadınının saç rengi ve yapısı nasılmış.Türk kadınları saçlarda daha çok neyi neden tercih ediyorlarmış araştırmalar sonucu uzmanlar açıkladı bizlerde sizlere aktarıyoruz buyrun arkadaşlar Türk kadını uzun, düz ve siyah saçtan vazgeçmiyor Saç ürünü markası Matrix'in yaptığı araştırma, Türk kadınının saç haritasını ortaya çıkardı....
 2. Saçın Yapısı Nasıldır ?

  Saçın Yapısı Nasıldır ?

  saçın yapısı, nedir, nasıl oluşur, saçın yapısı ve tabakası, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşalr. saçın yapsını nasıl oluşumunu merak ediyormusunuz melekler. ozaman buyrun yazımıza :D:D Bir saç telinin enine kesitinde ayrı yapılara sahip üç tabaka mevcuttur. İLİK (MEDULLA) Saçın tam ortasında medulla bir fitil gibi boydan boya uzanır. Çift sıra halinde ve yuvarlak ilik...
 3. Saçımızın Yapısı Nasıl ?

  Saçımızın Yapısı Nasıl ?

  saçın yapısı saç yapısı nedir Bu yılın modası kısa saçlar , uzun saçlar, model uygulamaları, fön, boya derken saçlarımızı harap edebiliyoruz melekler. Oysa saçımız da canlı ve yıpranmasına izin vermemiz lazım. Bunun bilincine iyice varmak için de yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız şart. İşte saçımızın yapısı... Saç, tıpkı bir ağacın yaprakları gibi doğar, büyür, dökülür ve tekrar...
 4. Göz Kalemi Nasıl Kullanılmalı ?

  Göz Kalemi Nasıl Kullanılmalı ?

  göz kalemi göz kalemi nasıl sürülür Makyaj yapmak bir sanattır melekler :) Elbette ki herkes hafif bir gündelik makyaj nasıl yapılır bilir. Ancak özllikle profesyonel makyözlerin onlarca malzeme kullanarak yaptıkları doğal ve hiç farkdilmeyen makyajlar gerçekten göz kamaştırır. Biz de uzmanların verdiği bilgilere göre etkili göz kalemi nasıl kullanılır derledik ve bu bilgileri şimdi sizlerle...
 5. Almanların Aile Yapısı nasıl acaba

  Almanların Aile Yapısı nasıl acaba

  Ben yine geldim ve yine almanlar hakkında birşeyi merak ettim:) Aranızda Almanların Aile Yapısı hakkında bilgisi olan var mı? Alman Toplumu Aile İlişkileri nasıl lütfen bu konuda bilginiz varsa bana da yazın.

Sayfayı Paylaş