Güçlü kişilik.

M

Misafir

Forum Okuru
Güçlü kişilik.
GÜÇLÜ KİŞİLİK

Kimi insan, duygusal olarak bağlandığı birinin ölümüyle yıkılır.
Kimi çok güvendiği biri tarafından aldatıldığında yıkılır.
Kimisi sevgilisi onu terk ettiğinde, kimisi tuttuğu takım yenildiğinde, kimisi ummadığı bir söz kendisine söylendiğinde, kimisi de ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrendiğinde yıkılır.
Peki kişinin hiç yıkılmaması mümkün mü?
İnsanoğlu, zihinsel sâkinliğinin ve psikolojisinin hiç yıkılmadığı bir kişiliği ortaya çıkarabilir mi?
Görünen o ki neredeyse herkes, doğuştan üstün yaratıldıklarına inandıkları dâhi, peygamber, aziz, ermiş gibi kimseler hâricinde böyle bir şeyin mümkün olmadığına inanıyor. Peki bu inanç nereden geliyor.
Kişi, doğuştan itibaren yaşadığı toplumdan birçok inanç, değer yargıları, kurallar, iyiler, kötüler ve gelenekleri sorgulamadan alıyor. Ayrıca toplumun da sürekli dayatması ve baskısının etkisiyle kendini bir beden olarak görüyor. Yâni kendini yanlış tanıyor. Böylece her insan, içindeki karmaşayı ve onun yansıması olan dışındaki karmaşayı hem üreten hem de sürekli büyüten bir mekanizma hâline geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz güçlü kişilik ile ilgili hatalı inancı üreten de bu karmaşadır.
Bu yazı Milattan Sonra 2004 yılında yazıldı. Dünyada uygarlıklar boyu karmaşa üreten ve şimdilerde sayısının milyarları bulduğu söylenen, insan dediğimiz bu mekanizmaları uyum, güzellik, iç özgürlük ve tam bir özgüvenden oluşan kişiliklere dönüştürecek yaygın bir öğreti bulunmuyor. Peki yaygın olmasa bile böyle bir öğreti var mı? Evet var. O da tam farkındalıktır.
Tam farkındalıkta iç ve dıştaki her şey tamamen özgür bırakılır. Yâni ne ilgimizi verir ne de çatışırız. Yapmanız gereken sâdece bu. Bu hâlde dikkat özgür kalır ve "ben", sâdece tam tarafsız bir tanıktır. Bu özgür dikkat ve tam tarafsız tanıklık hâli, insanoğlunun bilinçaltındaki olumsuz yapıların hızla çözüldüğü, onlardan tamamen kurtulduğu bir hâldir. Bu da kişinin kendine güven, uyum, aşk ve güzellik içinde bir yaşama adım atması demektir. Bunların doğal sonucu olarak da bedensel, zihinsel ve psikolojik gelgitlerin yıkamadığı güçlü bir kişilik ortaya çıkmaya başlar. Bütün bunlar kendiliğinden ve hiçbir çaba harcamadan olur. Çünkü tüm evrenlere görünmez ve mükemmelleştirici bir güç hâkimdir ve o, hiç durmadan işler. Tam farkındalık ile bu mükemmelleştirici gücün içimiz ve dışımızdaki her şeyi ama her şeyi tam bir düzene koymasına izin vermiş oluruz.
Bu kadar basit.
 
CaRiZmA

CaRiZmA

Vip Melek
Üye
Cevap: Güçlü kişilik.

tsk ederim canim
 

Benzer İçerikler

Üst