Guiness İle İlgİlİ Bİlgİler

M

Misafir

Forum Okuru
Guiness İle İlgİlİ Bİlgİler
Guinness Dünya Rekorları, merkezi Londra’da bulunan ve yılda farklı ülkelerden amacı “en” olmak isteyen ortalama 70 bin kişinin müracaat ettiği bir çeşit “tescil etme” kuruluşudur. Çoğunlukla sıra dışı “başarıları” sayfalarına taşır. Örneğin 2006 yılında 2664 rekor tescil edilmiştir. Rekorlar hakkında bilgileri her yıl yayınlanan (ilk baskıya girdiği 1955 yılından itibaren Kasım 2003’e kadar 100 adet milyon baskı gerçekleşti ve bu da bir rekor olarak ilan edildi) Ama her rekor Guinness rekorlar kitabında veya web sayfalarında yer almaz. Ancak müracaat edilince ortaya çıkar.Guinness kanalı ile dünya rekoru kırmak ciddi bir hazırlık “dikkat” ve “detay” ister. Daha önceden kitaba girmiş bir rekoru tekrar yapmak isterseniz daha kolay bir yol seçmiş olursunuz. Rekor denemesinin tek ve orijinal olması kişiye göre değişir. Elle tutulur standart bir ölçü değildir. Guinness’in kabul ettiği rekorlar tüm dünyayı rekabete davet edecek bir nitelikte olmalıdır.Ama rekorun guidelines’ları (yani özel yapılış kurallarını) size gönderilmeden rekor denemesine veya hazırlıklara kalkışmayın derim.Eğer yeni bir rekoru bir kategori olarak kabul ettirmek isterseniz işiniz daha zor. En az dört ay önceden müracaat etmelisiniz. Unutmayın ki, ilginç olmayan, ispatı zor, rekor denemesi sırasında hareket ve ölçüm olmayan, sağlık açısından çok sakıncalı, yarışma havasından uzak, uluslar arası “rekabet” içermeyen “evrensel” olmayan denemelerin Guiness Kitabına girme şansı çok azdır. Bir rekor ancak test edilip tüm belirsizlikler ortadan kalktıktan sonra bir dünya rekoru olabilir.Orhan Kural artık Guinness’in “Fahri Temsilcisi” değildir. Bunun nedenlerini burada açıklamak istemeyiz. Ancak görüşmeden önce bankaya yatırılan düşük bir ücret karşılığında ciddi müracaatlarda uzun yılların tecrübesi ile danışmanlık görevi yapmaktadır daha sonraki gelişmeleri de takip etmektedir. Amacımız oldukça karmaşık olan müracaat aşamasında veya rekor denemesi sonrası tüm evrakları içeren “dosyaların” hazırlanmasında sizlere yardımcı olmaktır. Buna her zaman hazırız. Fazla zaman, para ve emek harcamadan amaca doğru yönlenmenizi istiyoruz.Eğer zamanınız az ve üç gün içinde Londra’dan yanıt almak isterseniz Guiness Dünya Rekorları hesabına “sanal ortamda alışverişe açık” kredi kartınızla 250 İngiliz paundu yatırıp “fast track” (hızlı müracaat) ile sonuca daha hızlı ulaşılabilirsiniz.Bize ulaşmak için (212) 285 66 88 numaralı telefondan aramanız ve ardından (kural@itu.edu.tr) adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.Müracaattan ortalama üç ay sonra “komisyonda” kabul edilen rekorların sertifikası veya uygun bulunmazsa “red yanıtı” gönderilmektedir. Ancak genel kanının aksine bir parasal ödül söz konusu değildir.

A) Prof. Dr. Orhan Kural Danışmanlığında Dosyası Takip Edilip Hazırlanıp Ardından Guiness Rekorlar Kitabına Resmen Kabul Edilenler· Adana’da Güney Rotary Kulübü’ne tarafından park alanında gerçekleşen en uzun çamaşır ipi (33081 metre) üzerine 42300 parça çamaşırın asılması ( 16 Mayıs 2004)

· Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir İnönü’de organize edilen ve Hakan Zengin tarafından gerçekleştirilen bir paraşüt atlayışında açılan 433 metrekare büyüklüğündeki dünyanın en büyük bayrağı (17 Haziran 2004) (Sonra bu rekor Türkiye’de başka bir kurum tarafından aşıldı.)

· İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli’nde gerçekleştirilen burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2, 795 metre uzağa fışkırtma (1 Eylül 2004) (Kendisine diploması Orhan Kural tarafından ATV’de “Gülbence” programında 2004 Aralık ayında takdim edildi.)

· Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin “dünya barışı” için balon patlatma rekoru (12 Mayıs 2004)

· En fazla sayıda yazılan film senaryosu; Safa Önal’ın kaleme aldığı 375 senaryonun filme çevrilmesi.

· İskenderun - Arsuz Belediyesi’nce organize edilen Ethem Yavuz ve 5 arkadaşının oluşturduğu orkestra tarafından verilen en uzun süren konser (44 saat + 20 dakika) (18 Ağustos 2006)

· Pilot üsteğmen Gazali Peltek’in (I. Komando Tugay Komutanlığı, Kayseri) paraşütle atlarken (513,375 metrekare alana sahip Türk bayrağını gökte dalgalandırması.(13 Mart 2006)

· 2300 kg ağırlığında dünyanın en büyük döner kebabı, Eyüp Solmaz, Bursa. (6 Kasım 2005) (Bu rekor daha Kıbrıs Rum kesimine aitti)

· İlker Yılmaz’ın 2 dakika 7 saniyede (1) metre uzaktaki 5 mumu gözünden süt fışkırtarak söndürme rekoru, Antenna 3, TV, Guinness programı, Madrid, 31 Mayıs 2006

· Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği tarafından yapılan 2720,21 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun pastası, (dosya gitti sonra sorunlar çıktı, bir raporla pasta uzunluğu düzeltildi. O zaman girdi. (Mart 2007)

· Ali Bahçetepe, 17 Haziran 2007’de Datça’da İngiltere’den gelen Guinness temsilcisi huzurunda 24.28 saniyede 120 beton kırarak yeni bir rekor ile Türkiye’yi tanıttı. Daha önce de iki kez bu denemeyi İstanbul’da yapmıştı.

B) Türkiye Adına Daha Önceden Yer Alan RekorlarDikkat edilirse bunların büyük bir bölümü çeşitli “kurumlardan” alınan resmi sonuçlardır. Guinness’e şahsi bir başvuru şeklinde değildir.· Nevşehir Avanos’taki dünyanın en zengin saç koleksiyonu müzesi (16 bin farklı saç tutamı)· Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Kişi başına 199,6 kilogram)· Hakan Şükür’e ait Dünya kupasında atılan en hızlı gol (29 Haziran 2002)· 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini dünyada tek konuşan kişi, Tevfik Esenç (1992 yılında vefat etti.)· Selçuk – Efes’te 20 bin kişinin aynı anda deve güreşini izlemesi· 150 mm boyutunda dünyanın en büyük fosilinin (foraminiferida) Orta Eosen yaşlı bir kayaçta Kayseri’de bulunması· En değersiz paranın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD = 1.672.449 TL) (Teşebbüsümüz üzerine, YTL’ye geçişle bu rekor Aralık 2005’ten itibaren artık Türkiye’ye ait değil.)· 8,8 cm ile Artvin’li Mehmet Özyürek’in en uzun burun rekoru !· Naim Süleymanoğlu (3) ve Halil Mutlu’nun (2) halterde kırdığı farklı rekorlar· Bilkent Üniversitesi’nce dünyanın en küçük mikrofonunun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron idi.)· Edirne’de Kırkpınar Güreşleri, 1460’dan beri aralıksız devam eden en eski güreş organizasyonu;C) Guinness’ten Gelen Temsilcilerin Onayı ile Türkiye Adına Giren RekorlarCalgonit Türkiye’nin 6,1 metre yüksekliğindeki calgonit tabletleriyle oluşturduğu, 18 bin kutuluk piramidi.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
HaLLoWeeN*
H
CaRiZmA
Cevaplar
3
Görüntüleme
950
HaLLoWeeN*
H
Üst