Gül'den Erzurum Kongresi yorumu

Gül'den Erzurum Kongresi yorumu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzurum Kongresi kararlarının, ''vatanın kurtuluşuna, milletin bağımsızlığına kavuşmasına zemin oluşturan bir mahiyette olduğunu'' bildirdi.

Gül, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ''Tarihimizin şeref dolu sayfaları milletimiz için büyük bir gurur vesilesidir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk milletinin, Atatürk önderliğinde destansı bir mücadele vererek zafere ulaştırdığı Kurtuluş Savaşı'nın, sonuçları ve mazlum milletlere yol gösteren etkisiyle tarihe mal olduğunu ifade etti.

''İnancın, azmin, kararlılığın, vatan ve bayrak sevgisinin eseri olan bu büyük zafer, atalarımızın canı pahasına vatan yaptıkları toprakların kurtarılmasını, bağımsızlığımızın korunmasını, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlamıştır'' diyen Gül, vatanın kurtuluşunun ancak milletle birlikte başarılabileceğine inanan Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nın çalışmalarını yürütürken, milli iradenin üstün kılınmasına imkan tanıyacak adımlara büyük önem verdiğini belirtti.

Erzurum Kongresi'nin de bu itibarla İstiklal Savaşı'nın tarihi dönemeçlerinden biri olduğunu ifade eden Gül, bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen ülkenin kaderini derinden etkileyen önemli kararların alındığını ifade etti.

-''MİLLİ BİR MUTABAKAT''-

Cumhurbaşkanı Gül mesajında şunları kaydetti:

''Kongre'de aynı zamanda, milli mücadelenin esas programı da hazırlanmıştır. Bu mücadelenin nihai hedefinde kayıtsız şartsız bağımsızlık ve milli egemenlik vardır. Erzurum Kongresi kararları, vatanın kurtuluşuna, milletimizin bağımsızlığına kavuşmasına zemin oluşturan bir mahiyettedir. Kongre kararlarıyla Türk milletinin vatanına, bağımsızlığına ve egemenliğine her şart altında sahip çıkacağı güçlü şekilde dünyaya ilan edilmiştir.

Kongre'de milli hudutlar içinde vatanın bir bütün olduğu, manda ve himaye altına girmenin kabul edilmeyeceği kesin bir kararlılıkla vurgulanırken, ilk kez bir hükümet kurma fikrinden söz edilerek, milli egemenliğin hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştır.

Bunlar, milletin iradesiyle yeni bir devletin doğuşunu müjdeleyen kararlardır. Aynı zamanda yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızın üzerinde birleştiği milli bir mutabakatı ortaya koyan kararlardır.

Tarih ve tüm dünya, Samsun'da meşalesi yakılan, Amasya Genelgesi ve Erzurum Kongresi ile devam eden istiklal mücadelesinde, bir milletin tüm fertleriyle inanılmaz gayretine, vatan ve bayrak sevgisine tanıklık etmiştir. Yok edilmek istenen, vatanı parçalanmak istenen Türk milletinin yeniden dirilişine tanıklık etmiştir. İşte Cumhuriyetimizi 85 yıldır dimdik ayakta tutan ve büyük başarılara ulaştıran bu büyük güçtür, bu büyük iradedir. Milletimizin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih sahnesindeki yerini almasının ve emin adımlarla hedeflerine yürümesinin yolunu açmıştır.''

Türk milletinin, millet olma şuuruyla birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla tüm sorunların ve tehditlerin üstesinden gelerek, bugünkü nesillere büyük bir devlet, mutlu ve huzurlu bir gelecek armağan ettiğini belirten Gül, ''Bu güven ile ülkeyi Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesi ve daha da üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız. Milletimizin hasletleri ve tarihi başarılarla örülü büyük geçmişi, bizlere bu yolda güç kazandırmaktadır'' dedi.

Gül, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kongre üyelerini, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle andığını belirterek, ''Yurttaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum'' dedi.

haber7.com
 
Üst