Güler Sabancı, Avrupa'nın zirvedeki iş kadınları listesinde

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Güler Sabancı, Avrupa'nın zirvedeki iş kadınları listesinde
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Financial Times'ın ''Avrupa'nın Zirvedeki İş Kadınları'' (Europe's Top Women in Business) listesinde 8'inci sırada yer aldı.

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, 25 iş kadınının yer aldığı listede Güler Sabancı'nın, bu yıl bir sıra daha yükselerek 8'inci sırada yer aldığı ve listede yer alan tek Türk iş kadını olduğu bildirildi.
Financial Times'ta konuyla ilgili olarak Hannah Green tarafında kaleme alınan yazıda Güler Sabancı ile ilgili şu bilgilere yer verildiği kaydedildi:

''Güler Sabancı bu büyüklükte bir Türk şirketini yöneten ilk kadın. İzmit'teki lastik fabrikasında 28 yıl önce çalışma hayatına atıldı ve şimdi Türkiye'nin en büyük sanayi ve finans devlerinden biri olan Sabancı Holding'in başında. Sabancı, İşletme okudu ve 5 yıl boyunca Lastik ve Takviye Malzemeleri Grubu'nun başkanlığını yürüttü. Amcası Sakıp Sabancı'nın 2004 yılındaki vefatının ardından Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı. Sakıp Bey, ailenin diğer erkek üyeleri arasından halefi olarak tercihini Güler Sabancı'dan yana kullandı.

Sabancı Holding, toplam 70 şirketten oluşan Sabancı Grubu'nun ana şirketidir. Sabancı Topluluğu'nun ana faaliyet alanları, finansal hizmetler, otomotiv, lastik, çimento, perakendecilik, enerji, tekstil ve çeşitli iştirakleridir. Sabancı Holding'in İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 13 şirkette iştiraki bulunmaktadır. Şirket, 2007'nin ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 artışla, 616 milyon YTL net kar açıklamıştır.

Bu yılın başlarında Financial Times'a yaptığı açıklamasında Sabancı, şirketin finansal hizmetler alanındaki ağırlığını gelecek birkaç yıl içinde, finans dışı alanlarla dengeleme niyetinde olduğunu belirtmişti. Gelecek on yılda, özellikle Türkiye dışı faaliyetlerinde daha çok büyüme potansiyeli gördüğü enerji, perakende ve çimento alanlarına ağırlık vermek istediğini ifade etmişti. Sabancı, özellikle bu üç alanda, özellikle Doğu Avrupa'da, satın almalar da dahil yeni yatırım fırsatları üzerine yoğunlaşıyor.'' Açıklamada, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın, geçtiğimiz günlerde Fortune dergisi tarafından açıklanan ''Dünyanın En Güçlü 50 İş Kadını'' listesinde de üç sıra yükselerek, 8'inci sırada yer aldığı hatırlatıldı.
 
Üst